Jump to content

Usa Dreapta Nu Se Mai Inchide Din Cheie Si Din Buton


Ken
 Share

Postare recomandată

pai clar ca asta e varianta cea mai buna in prima faza, insa OviG spune ca a tinut-o in garaj....ramane intrebarea daca are incalzire in garaj :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    13

  • kelu

    8

  • Ken

    7

  • pisti19

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

draci... am incalzire in garaj... :bom: + ca a stat toata noptea o aeroterma de 2 kW la vre-un metru jumate de masina, indreptata spre usa drapta FATA... in garaj dimineata erau 16grade in garaj si usa calda...

ma cam inspaimanta ideea de a demonta fata de usa si mai ales tabla aia dinautru cu macaraua... se lucra destul de aiurea si cu usa deschisa, apoi asa... cred ca tre sa scot si scaunul din dreapta afara sa pot lucra mai linistit...

sper sa nu zgariu tot interioru... draci in ele usi si "ghieti"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit.... ca e cea mai mica problema. Inainte sa te apuci de demontat... incearca sa apesi butonul telecomenzii - descuiat - si in timpul asta, bate pe exterior, in usa, prin zona yalei... poate ai noroc si se deschide. Bati sanatos, fara a stramba usa... Asta daca usa nu se aude deloc cum lucreaza, cand apesi descuiat-incuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incuiat/descuit merge perfect de pe telecomanda, deci "putza" aia care intra si iasa la apasarea pe telecomanda se comporta normal... singura problema e ca nu se mai deschide usa cand trag de manetuza aia din interior sau se manerul exterior...

Modificat de OviG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge demontat din interior fara sa dai scaunul jos.dai jos suruburile din maner, cele doua suruburi torx din partea inferioara si tragi de fata de usa de jos in sus.apoi fortezi un pic sa o scoti de langa bord si scoit mufa lampii de jos, mufa geamului si cablul manerului si ai tabla apoi.ridici geamul pana vezi suruburile clemelor prin gurile de vizitare.le desurubezi 3/4 ture, eliberezi geamul de pe macara si-l tragi in sus pe rama.desfaci toate suruburile de 10 de pe tabla-va incapea clicket mic cu tubulara de 10 si in dreptul bordului.scoti mufele, impingi in usa cele doua nituri negre care tin suportul broastei, si apoi casti tabla pana ai acces la mufa broastei pe care o scoti, astfel putand sa dai tabla jos. si incerci sa bati cu o coada de ciocan in broasca poate isi da drumul.daca nu, trebuie demontate absolut toate suruburile care se vad pe broasca(fiind pe dreapta 2-3 suruburi le poti scoate).

din experientele anterioare iti pot spune ca sunt sanse ca tu cand ai tras de manerul exterior, broasca acum sa lucreze"in gol".in foto de mai jos am incercuit cu rosu zona care"e cu cantec" cand broasca lucreaza in gol.se intampla ca limba de metal actionata de manerul exterior sa ramana blocata peste mecanismul broastei si de aici comanda falsa

post-11532-0-21734500-1327875676_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi... desi au fost azi dimineata -15 grade si masina afara, usa mea s-a deschis...

ciudat...fara sa o bocanesc,fara sa o incalzesc... dupa ce s-a deschis i-am bagat o solutie anti inghet de la prevent prin toate zonele posibile si am inchis-o si deschis-o de cateva ori... sper sa nu mai faca figuri.

Hai noroc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca a fost doar inghetata.... Oricum, monitorizeaza problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai trage violent de manerul exterior. probabil aluneca mecanismele din broasca la cursa maxima.daca mai ingheata incearca sa o deschizi din interior(bine...nu impins cu dusmanie sa ramana chederul pe usa :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. ma ajutati si pe mine ? la a4, mi-a ramas usa stg fata blocata si nu pot sa o deschid nici din exterior, nici din interior. inchiderea centralizata functioneaza. cum dau jos fata de usa daca portiera e blocata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai incarca sa bati in usa, in zona yalei, in timp ce apesi butonul descuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca am vrut sa schimb broasca din usa. din neatentie cred sau uituc, prietenul cu care mesteream, nu a conectat mufa la broasca. dupa conectare, am pus fata de usa inapoi, a actionat telecomanda sa vedem daca e ok, am inchis usa si asa a ramas. ideea si mai tare e ca prelungirea butucului nu e conectat la broasca.

ok. cu ce sa bat in usa si cit de tare ? mersi mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are rost, daca nu ai pus mufa..... trebuie data jos fata de usa, cu usa inchisa.

post-30007-0-26868700-1328298360_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar mufa am conectat-o la broasca, apoi s-a produs nefericitul incident.

si cum dau jos fata de usa cu portiera inchisa ? mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai tras "camasa" pana la capat (sa faca click)peste tija broastei care actioneaza deschiderea din exterior?nu este de ajuns doar sa o impingi pe cant, trebuie impins apoi in sus(reperul 3 cu 4 din foto)

daca nu ai reglat tija corespunzator se va bloca. avand in vedere ca deja ai demontat fata de usa o data, acum incearca sa o scoti la fel, numai ca o sa te chinui putin.ai noroc ca e audi si nu vw sau seat sa ai si tabla cu macara

post-11532-0-30577000-1328310493_thumb.p

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema la fata de usa de A4 e ca are buza destul de mare jos...sa vedem cat spatiu e intre usa si scaun.

Poate a scos-o de sus....cine stie.....

De jos se scoate doar cand vrei sa inlocuiesti yala.

Mai incearca cu batutul in usa....si apasat pe descuiat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cit spatiu este intre usa si scaun , sa permita scoaterea fetei de usa ( ma gindesc ca daca trag de ea, se vor rupe clipsurile de prinderedin partea de jos ). apoi mai apare o problema : fata de usa e foarte apropiata de bord si stilpul usii, daca permite impingerea ei in sus pentru scoatere. ma mai gindeam la o varianta : cineva sa traga de usa de pe dinafara, respectiv impingerea ei din interior, pina cedeaza ceva plastic din broasca, iar yala sa revina pe deschis.

am sa incerc si batutul in usa cu apasatul pe descuiat.

multumesc de idei, sfaturi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa cedeze in ea - partea electrica actioneaza partea mecanica - care sigur nu cedeaza asa usor.

In situatia ta, te mai gandesti la cleme ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar ca sa ajungi la broasca, trebuie inlaturata fata de usa, corect ? ma intrebam daca exista si alta metoda in afara de a taia fata interioara de usa ... broasca de inlocuit am, asa ca nu ma bazez pe faptul ca ar trebui sa ramina intreaga ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai ce sa tai. Incerci sa o scoti asa, cu usa inchisa. Poate ai loc de joaca. La Passat este... la voi arata alfel, totusi poate reusesti. Nu exista alta varianta sa ajungi la yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. mersi de ajutor. am sa incerc remedierea problemei prin metode .... "specifice" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Taiatul fetei de usa este cea mai proasta varianta care o poti alege. Interiorul este mai aglomerat intr-adevar la Audi insa cu rabdare si perseverenta reusesti. Da scaunul maxim in spate si profita de fiecare cm de spatiu pe care ti-l poti crea. Nu distruge fata de usa!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kelu : multumesc de sfat, sper sa reusesc. oricum, taiatul fetei de usa era ultima din variantele disponibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-a venit o idee - da jos scaunul - ai doar 4 M-uri care il fixeaza, scoate-i mufele ... si scoate-l din masina. Te vei chinui un pic - lasi celalalt scaun pe spate si il intinzi si pe asta....si il scoti afata.

Vei avea front de lucru perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ma ingrijoreaza e fata de usa care stim bine ca la audi imbraca si cantul usii perfect. Si din cauza desenului cantului sa nu cumva sa nu o poti extrage de conturul caroseriei

post-11532-0-35718600-1328363897_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta nu-mi place la Audi.... prea bine lucrat :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!