Jump to content

LED Daylight Running Lights (DRL)


WNS
 Share

Postare recomandată

da vorbeste cu tir el a montat asa ceva pe passat .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 254
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bamse

    24

  • voinea

    15

  • WNS

    15

  • Al Bundy

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu unu ma apuc sa imi fac eu daylight dupa modelul de aici

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3490540

Poblema e ca nu prea reusesc sa gasesc leduri de 140.000 mcd. daca cineva are idee de unde se pot procura sa imi spuna si mie .

Salut

Si eu vreau sa fac modelul asta. Am gasit pe ebay ledurile aici si cred ca o sa le comand (daca mai sunt doritori putem discuta...)

Ideea e ca vreau sa fie ceva f discret, si nu stiu unde in grilele alea s-ar potrivi la Golf 4.. idei ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa faci ceva asemanator cu ce am desenat in pozele de mai jos... Pe grila din stanga se pot monta usor, ca e plina. La grila din dreapta e mai complicat ca e goala, pentru a patrunde aer la intercooler. Se poate lipi o banda de plastic negru, pe care sa se fixeze ledurile (colorata cu albastru in poza), sau, daca nu ma insel, benzinarele au ambele grile pline. Se poate folosi o grila de benzinar si la TDI, dar sa se decupeze tot in afara de partea pe care se fixeaza ledurile. Se taie foarte usor cu un cutter...

post-8760-1203280500_thumb.jpg

post-8760-1203280602_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna ideea, dar oare daca acopar partea aia iau mult din aerul la intercooler? Defapt... oricum la mine e un furtun care duce la el cam neetans :pirat:

Aveti idee un pret? un cod? Merci mult de idee Nick, e super, deja ma pregateam sa renunt la idee ca nu aveam unde sa le pun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

de unde pot lua un kit de drl pt un audi a8l ??eventual original cu kit de instalare,astept pm dacaaduce cineva asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la orice reprezentanta VW, sunt chiar si codurile mai sus in topic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care il intereseaza sa monteze pe passat 3c contact me :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o poza cu ele dscf8698gf7.th.jpg

Dragos, ti-ai dat acceptul pentru asta?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

eu am pus asa... sa vad cum vine :) se gasesc prin vitan cu preturi de la 50 - 75 ron . as vrea sa mai pun unul sa fie 2 lipite , ca are loc perfect pentru 2 . ce parere aveti ?

post-15552-1208092944_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul si am sa mai adaug si eu ce am gasit tot pe forum legat de subiectul DRL http://www.autoled.ro http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=3490540 Al doilea link este pentru cei care nu vor sa taie din bara :D

Modificat de bogdanalex83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am facut si eu singur si sunt foarte multumit de cum au iesit. Deocamdata nu am decat o poza cu ele, o sa fac mai multe sper si noaptea sa vedeti cum se vad.

post-4776-1208298846_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit bine , o poza seara sa faci ! ai bagat leduri sau asa sunt cumparate ? sunt foarte frumoase

Modificat de B_85_DIZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat leduri de 5mm dar cu unghi de vizibilitate de 120 grade si au capul mai mic. Le-am lipit pe 2 fasii de folie de plastic ceva mai tare , iar apoi le-am bagat in aceste tuburi. Ca sa nu se vada lipiturile de pe spate, foliile de plastic pe care am infipt ledurile le-am vopsit in negru. Tuburile le-am incalzit putin si le-am dat forma curba a grilelor masinii, iar la capatul lor am pus silicon sa nu intre apa.

Mi-a luat in jur de 5 ore operatiunea dar au iesit foarte finutze si se integreaza foarte bine in grilele masinii. Am vrut sa fie ceva unic si sa aiba 8 leduri pe parte.

post-4776-1208336160_thumb.jpg

post-4776-1208336169_thumb.jpg

post-4776-1208336176_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F dragut au iesit. Daca esti dispus sa faci si pentru altii, da-mi un semn. Masina e acelasi model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

eu mi-am facut DRL la skoda mea singur. Iata cum am procedat am cumparat

2 bagete cu leduri superflux alb neon pret 2 x 65,69 ron = 131,38 ron (bagetele au 30 de leduri si o baagheta e lunga cam de 0,5 m )

1 ml liniar furtun flexibil transparent pret 1 x 3,22 = 3,22 ron

1 tub silicon sanitar transparent bison pret 1 x 9,2 = 9,20 ron

-----------------------------------------

T O T A L 143,80 RON

iata operatiile ce le-an facut:

A. am dat jos grilele din fata cu grija.Am bagat o lama de briceag in parte de sus a grileleor si am tras cu grija de partea de sus.Grila are niste clipsuri 3 sus si 4 jos.

B. am taiat furntunul atat de lung cat sa incapa la dimensiune in fiecare grila

c. Am taiat bagehta cu leduri la dimensiune un pic mai mica decat furtunul.

D. Am facut legaturile electrice la bagheta cu leduri.

E. Am gaurit atent furtunul sa poata sa treaca firul de conexiune.

F. Am sigilat furtunul la capete cu silicon transparent pentru a evita infiltratiile de apa.

G Am asteptat 24 de ore sa se intareasca siliconul

H Am lipit cu silicon furtunul cu leduri pe grilele.

I. Am asteptat alte 24 de ore sa se intareasca siliconul.

F. Am facut legaturile electrice. Am legat ledurile cu farurile de ceata impreuna. Firul galben cu gri din mufa de conexiune far. trebuie spus ca ma faruri cu xenon.

Motivul ca le-am legat la farul de ceata este sa pot opri cand vreau functionarea, daca le legam pe pozitii poate ma opreste vre-un tovaras militean si 6 puncte penalizare(modificare la instalatia de lumini a masinii)

iata ce a iesit

post-3513-1217666863_thumb.jpg

post-3513-1217666984_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Administrator

Cum am mai scris pe topicul asta eu am DRLurile de S6 puse de mult pe masina. Le am cu posibilitatea OFF / ON intensitate mica (DRL) / ON intensitate mare pe post de proiector (sa fiu vazut).

Plec din tara luna viitoare si vreau sa stiu ce stiti legat de legislatia din Ungaria/Austria/Germania. Am voie cu ele pe autostrada in modul intensitate mica ? Am voie cu ele in oras aprinse ?

pe r32club.de si-au montat multi asa ceva dar inainte de a intreba la ei m-am gandit sa intreb la noi :icon_thumright:

post-1-1221711822_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vazut pe autostrazi s6 cu ele aprinse...si in austria si in germania...in ungaria nu am vazut...acolo dupa parerea mea stingele ca cine stie ce le trasneste ungurilor prin minte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pt a evita posibile neplaceri e bine sa nu le folosesti.

In legislatia noastra este stipulat ca orice lumina montata ulterior si care nu a fost prevazuta din fabricatie este considerata neomologata si necesita o omologare individula a vehiculului respectiv. De asemenea legislatia noastra rutiera la ultima modificare pe care a suferit-o a fost schimbata radical, tocmai printr-o copiere a legislatiei in materie de prin tarile UE cu mici adaptari la specificul tari noastre.

De aceea cred ca aceasta prevedere cu privire la luminile suplimentate montate ulterior, se regaseste si in legislatiile mai multor state europene.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

baietii din Germania cu R32 si-au bagat si in acte la DEKRA (RARul lor) faptul ca au pe masina DRLurile . Ce frumos ar fi sa sa poata si la noi

post-1-1221720100_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos in mod normal ar trebui ca rar-ul sa treaca si la noi, asta daca ne luam strict dupa legislatie.

Numai ca refuza sa o faca, ca si in cazul foliei pe geamuri care cu toate ca isi dau acordul si certifica ca indeplineste criteriile de siguranta prin acel certificat de omologare, totusi nu fac mentiune in cartea de identitate a masinii si te obliga sa mergi cu inca o hartie dupa tine. O fac numai in cazul instalatiilor GPL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos in momentul de fata sunt in germania... circula lumea cu ele aprinse si in orase si pe autostrazi fara probleme:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

mi-am cumparat si eu DRL ... momentan am proiectoare pe masina ..G5 , mi-am luat bara de r32 ... este vreo problema daca montez DRL-urile pe instalatia de la proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vreo problema daca montez DRL-urile pe instalatia de la proiectoare?

nu este nici un fel de problema, pe proiectoare ai 12v iar pentru DRL-uri tot 12v iti trebui, asta in cazul in care vrei sa renunti la proiectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am reusit sa fac instalatia .. am pus firele ... singura problema ar fi prinderea lor in bara ...:| chiar nu stiu cu ce sa le fixez.... in seara asta o sa vad ce pot sa fac... are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!