Jump to content

Rust Converter


Komissar
 Share

Postare recomandată

Tocmai mi-am comandat o sticluta de jumate de litru de "Vactan Rust Converter" de pe e-bay.

Se pare ca produsul minune reactioneaza cu rugina transformand-o intr-o pasta ce se intareste si la randul ei protejeaza suprafata.

Produsul contine si inhibitor de rugina.

Daca e pe bune, consider ca produsul este genial pt. restaurari si protejarea caroseriei.

VACTAN - Rust Converter and Primer

Treats rust on Cars, Ships, Barges, Garden Gates and Furniture: If you’ve got rust to treat, you need Vactan.

Vactan is widely used throughout The Worldwide Shipping Industry (e.g. US Navy. Stock No. 1H 6850-01-432-8277).

What is Vactan?

Vactan is a complex mixture of a vinyl acrylic copolymer and tannic acid for the treatment of corroded steel and iron surfaces. Vactan neutralises the corrosion process by converting the rust into a blue black metallo-organic complex which passivates the surface. It then further protects the surface by forming a film with low permeability to water vapour and oxygen. Vactan is self priming and many do not overcoat but for long term protection it is advisable to overcoat with solvent or water based paint. One litre of Vactan can treat 8-9 square metres.This non hazardous product has been tested and certified as fit for use for the carriage of grain and use in potable water systems. Vactan when kept in closed containers and reasonable conditions has an unlimited shelf life. Store in ambient conditions out of direct sunlight.

Application

Surfaces should be wire brushed to remove loose rust and it is preferable to remove soluble salts by washing with water as they inhibit the conversion process. Surfaces should also be oil and grease free. Vactan has been designed for application by spray and brush. By airless spray a dry film thickness of 60 microns can be achieved without sagging. The addition of further water may be necessary for air assisted spraying. By brush application, a dry film thickness of 40 microns per coat is considered optimum. Vactan can be applied over damp surfaces and dries quickly under suitable temperature and humidity conditions. Immediately after use equipment should be washed in water to remove all traces of Vactan.

Drying Conditions

Under ideal conditions a 100 micron wet film of Vactan will be touch dry in approximately 10 minutes at 20 Deg C. Whereas at 10 Deg C and little air movement this time could be as much as 2 hours.

Recommendations

Vactan has numerous uses throughout the world. It receives high praise from the Dutch Barge Association and many shipping companies. It has recently been supplied to Disney Cruise Liners and Universal Studios in Florida.

D-abia astept sa ajunga, sa vad ce stie sa faca.

http://cgi.ebay.co.uk/VACTAN-Rust-Converte...oQQcmdZViewItem

A propos, tipul de pe ebay trimite si in ro, desigur ... cu tot cu transp sticluta costa 59 ron :) - plata am facut-o cu paypal.

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    11

  • Komissar

    7

  • misu ploiesteanu

    7

  • Kamikaze

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

misu ploiesteanu

Ne tii la curent cu rezultatele testelor efectuate de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coane Comisare, m-ai omoraaaaat! Cu butelcutzele tale de 1 litru, cu zemurile de pe net... Pai n-am pus eu bre pe aici (cauta si tu ca s-a discutat mult) ca am gasit SILTAN facut de ICPE, am luat de la TIB acum f'un an, 15 lei chilul? Ia telefon: 3467289

Dand SILTAN cu Gogu, am gasit:

http://www.daciaclub.ro/rust-remover-t82656.html

http://www.ttech.ro/tt01pdf/18.pdf

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=17966 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chelade din topicul asta costa cica 70 ron 600ml - eu am luat cu 59 de ron 500ml - tot un drac e :lol: - ba chiar la al meu iesi mai ieftin :)

De Siltan nu stiam ... :) , de unde sa stiu ? :lol: - daca ma duc la un mag. de vopseluri si le zic de "convertor de rugina" se inchina :)

Oricum, vad ca baietii de pe dacia forum zic ca Siltan nu se mai produce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai anu' trecut cica de-abia incepusera productzia... suna si tu la nr ala.

Am luat azi de la tanti de pe Viitorului cu 25 de lei un bidon de Paint remover de 1l. Laser frate! In nici 2 ore am curatzat rezervorul si mare parte dintr-o carena laterala de MZ. Zice pe bidon ca sa portzi manushi etc- au dreptate saracii, ca daca atingeam cu mana ma ustura- cine imi shtie mainile o sa intzeleaga de ce ma mir :lol: Maine continui, la modul asta curatz mezeul in 2-3 zile. Si partea buna e ca se consuma putin, aplici cu pensula (arata si are consistenta love-gelului :lol: , daca vreti sa faceti o gluma sadica inlocuiti cuiva continutul flaconului :Driver: ) si IMEDIAT vezi cum se umfla hopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishule, tu tocmai ai descris Decanol-ul :D Si cam la dublu suma de bani :Driver:

este vr-o 8 ron juma de L de Decanol :lol:

Am luat si folosit eu:

dai cu pensula, stai putin si dup-aia se desprinde foarte misto vopseaua.

la fel si faza cu mainile.... daca scapi putin pe piele te ustura de nu mai stii de tine :lol:

Referitor la Rust Converter : Am sunat la nr. ala ... la ora 16:22 azi - am lasat sa sune de m-am plictisit dar nu a raspuns nimeni. Mai incerc si maine pana in 12 sa sun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beeeei, aia sunt firma de stat, la 16.22 te gasesti tu sa suni? :Driver:

Am uitat sa zic, am fost la mag Policolor vizavi de Circ si mi-a zis tanti aia ca in momentul de fata nu produc Decanol si deci nu avea. Ce am luat eu are avantajul ca e gel si deci ramane doar acolo unde-l pui, pe cand Decanolul se scurge si ai pierderi. Am folosit si eu Decanol si parca nu era asa atomic. Sper sa nu-mi creasca naibii inca f'o... mana :lol: sau, mai rau, sa-mi cada....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit si eu Decanol si parca nu era asa atomic.

Cred ca depinde de la cobai la cobai :huh: - tin minte ca puteam sa tin decanolul in palma si pe partea "batatorita" a degetelor si aveam doar o vaga senzatie de "ceva" , dar daca imi sareau stropi pe brat, si pe partea de sus a mainii (pielea "nebatatorita") era durere - si la propriu si la figurat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, da domne, cu decanol pot sa ma spal pe maini fara gretzuri. Deci clar asta e mai strong.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaa, da domne, cu decanol pot sa ma spal pe maini fara gretzuri. Deci clar asta e mai strong.

:lol:

pe dinti a incercat cineva? :lol: :lol: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(arata si are consistenta love-gelului :)

La ce dreacu ti-a trebuit asta de sti cum arata? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

Fratilor pentru mireni spuneti: de unde ce si cum ? cine produce decapantul de vopsea si de unde sepoate cumpara la fel si pentru converter.

multam! ca am multa treaba de genul expus de voi si nu stiu de ce sa ma ocup mai inti, sa refac zonele vizibil afectate sau sa o crap in doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misu ploiesteanu: fa-ti te rog un topic in "eu si masina mea". In felul asta poti pune toate intrebarile acolo si poti primi raspunsuri. Mai important este ca vei gasi in timp raspunsurile in acelasi loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu
Misu ploiesteanu: fa-ti te rog un topic in "eu si masina mea". In felul asta poti pune toate intrebarile acolo si poti primi raspunsuri. Mai important este ca vei gasi in timp raspunsurile in acelasi loc.

buna sugestie multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna sugestie multumesc!

decanol-ul e frectie fata de ce a gasit misu... daca e ceea ce folosesc eu de acum vreo 2 ani si asa pare sa fie, e foarte bun.... singura kestie mai nasoala e ca nu merita folosit daca ai mai mult de 1-2 straturi de vopsea. nu ataca mai mult de un strat odata. iar ca inhibitor chelade ramane best on the market. pt cine vrea dati un tel si pot trimite...0742111448

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa zic, e de la firma greceasca Body.

Intr-adevar, daca sunt multe straturi tre' sa dai de 2 ori, dar oricum curatza.

Azi am renuntzat la zeama asta in favoarea discului de flex cu shmirghelutze pt ca sub vopseaua de pe aripa de MZ e ceva rugina si cu discul merge mai repede si se duce si rugina. Dar pe alte piese merge brici zeama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

Am cautat si eu decanol la un magazin policolor in ploiesti si au zis ca nu sa produs de 2 luni celalalt de unde il pot lua? si ce convertor imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si eu decanol la un magazin policolor in ploiesti si au zis ca nu sa produs de 2 luni celalalt de unde il pot lua? si ce convertor imi recomandati?

De la magazinul de vopsele si alte alea de la intersectia Viitorului cu St cel Mare; mag e la 15-20 m de la coltz, pe Viitorului.

S-ar putea sa merg sambata la munte cu autocarul (90% sigur), o sa trecem pe centura Ploieshtiului, daca te coafeaza iesi undeva in drum, opresc mashina o secunda, dau bidonul iau banul (25 lei 1 kg sau 15 lei 1/2 kg) si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

este "zeama" aia care este mai buna decit decanolul experimentata de tine? vorbesc de cea pe care o poti aduce tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!