Jump to content

CHELADE de vanzare


pacman
 Share

Postare recomandată

Am gasit chelade. Din descrierea primita am inteles ca produsul este un inhibitor de rugina. Adica nu tre' s freci tabla pina iese lucioasa. Se freaca superficial in cazul in care e ruginita rau, dupa care se aplica chelade cu pensula sau cu pistolul(caz in care se dilueaza cu apa). Am inteles ca solutia se foloseste f mult la utilajele din porturi sau medii umede - deci ar trebui sa fie ok pt dat pe tabla mashinilor. Problema este ca nu se poate cumpara decit un pachet de 12 flacoane*600ml sau 4 cutii*5litri. Suprafata de acoperire este cam de 4-5mp la litru. Oricit m-as stradui... n-o sa am nevoie decit de 2-3 litri. A! pretul este 70ron/ flaconul de 600ml.

Deci? Se baga careva? :icon_redface:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit chelade. Din descrierea primita am inteles ca produsul este un inhibitor de rugina. Adica nu tre' s freci tabla pina iese lucioasa. Se freaca superficial in cazul in care e ruginita rau, dupa care se aplica chelade cu pensula sau cu pistolul(caz in care se dilueaza cu apa). Am inteles ca solutia se foloseste f mult la utilajele din porturi sau medii umede - deci ar trebui sa fie ok pt dat pe tabla mashinilor. Problema este ca nu se poate cumpara decit un pachet de 12 flacoane*600ml sau 4 cutii*5litri. Suprafata de acoperire este cam de 4-5mp la litru. Oricit m-as stradui... n-o sa am nevoie decit de 2-3 litri. A! pretul este 70ron/ flaconul de 600ml.

Deci? Se baga careva? :)

scump domn'e scump ...

Ce shtim despre compozitie? Ce face de fapt? "Inhibitor" de rugina e o chestie tare generica: transforma rugina existenta si daca da in ce? Protejeaza impotriva oxidarii ulterioare si daca da cum (chimic vorbind)? Se poate suda tabla "tratata" fara pregatire mecanica si daca da cat e de safe (fumes) ? ash putea continua ...

solutiile minune la preturi "de poveste" nu m-au atras niciodata ... prefer sa-mi combin solutia de fosfatare rece la care macar shtiu ce face si ce sa ashtep de la ea ( sub 15ron/litru :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt a prevenii intrebari pe tema "ce solutie e aia si eu cum fac rost" va aduc aminte ca am postat detalii in sectiunea TIPS&TRIKS acum f. multa vreme si in plus un articol pe aceasta tema a fost publicat si pe aircooled.ro (vezi Cum indepartam rugina?; recomand varianta in limba romana a articolului :)

Modificat de charlie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai.. dupa ce am vazut la alex ca intr-adevar face ceva (e drept, neclar ce :) am sunat la NCH Romania, importatori de solutie de-asta. Domnishoara de-acolo mi-a zis ca solutia transforma rugina intr-o chestie (n-am fost atent) care devine un fel de strat protector, strat ce se comporta ca un grund ... adica paote fi chituit, vopsit, blabla. Ideea este ca se pare ca nu tre' sa curatz rugina de pe tabla decit superficial. avantaje: salveaza timpul, actioneaza si in locurile in care nu prea poti sa dai cu peria...

Nu stiu... astept sa vina domnisoara... sa fac un test.. p-orma mai videm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a poftit singura... sa-mi faca o demonstratie :D

aaa.. acu' m-am prins... s'tetzi invidioshi....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci ... vreau si io chelade :) ... sau, macar demonstratia ... :D

p.s. : faci si poze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e chiar draguta domnisoara aia de la importatori; a povestit si cu mine multe...

am vorbit si eu cu ea, dar mie mi-a spus ca nu vand la flacon ci doar cantitati mari (de asta am renuntat la chelade si am luat altceva...) si oricum era destul de scump...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite dupa-masa o sa ma uit la Ford cum s-a comportat o zona data cu Rustabil inainte de ploi si negrunduita....

Ca idee, se gaseshte cam aceeashi chestie sub alte denumiri la pretzuri mai omeneshti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... mai ziceti denumiri... ca inca nu-s setat pe chelade. Ideea e ca vreau ceva bun care sa usureze munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce magazine se gasesc astea? Poti sa ma trimiti tintit la un magazin in sect 1 sau 2 de preferinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ma 'nervez si fac o cooperativa de productie cu mihaiachi pt solutia minune... facem si demonstratzii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neeee, nu tine, trebuie musai gagica sa prezinte materialu'. Ori Misu numai a gagica nu arata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce magazine se gasesc astea? Poti sa ma trimiti tintit la un magazin in sect 1 sau 2 de preferinta?

Rustabil il gaseshti in Creta, in Hersonissos, aproape de ieshirea din orash spre partea opusa Heraklion-ului e un magazin cu de toate tehnice pe dreapta :screwy:

Kella-rust a fost luat de la un butic din incinta Ciclop Giurgiului dar nu mai este.

NOUUUUU!!!

Ieri m-am dus la TIB. Ei bine, intre pav. 18 si 28, afara pe platou chiar la aleea din spate de tot firma ICPE are un mic stand unde vinde produsul SILTAN, 15 lei un bidon de... de... pana mea, nici nu scrie pe bidon cat are :salut: , ash zice 1 litru.

Ulterior se va putea cumpara si de la fabrica.

O sa scanez si prospectul si il pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm.. some niuz....

dupa ce m-am certat o ora cu charlie pe tema substantelor tembele m-am dus acas' cu creierul fosfatat gata. Surpriza a fost c-am gasit din intimplare niste acid fosforic. Am scuipatacidul pe o bucata de tabla ruginita si.... surpriza! Dupa uscare zona a ramas neagra iar in timpul desfasurarii reactiei zina capata nuante albastrui inchis (si la chelade e identic). am lasat fierul la aer...sa dea ploaia peste el... revin cu rezultatele :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te pasioneaza am o carte cu restaurarea metalelor, e interesanta am citit-o in alt context dar acum imi dau seama ca e folositoare si la masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asha .. rezultate:

zona 1 este zona peste care am pus solutie pur si simplu. zona 2 a fost frecata superfical cu peria de sirma.

materialul a stat afara de joi (sau vineri) pina acum...

inca nu m-am lamurit ce face chestia asta in timp da' nu cred ca face rau tare :(

miine ma duc sa-mi iau 1l acid plus 1l alcool ...:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

La ce solutie s-a ajuns pina la urma ? De unde se cumpara ?

Vreau si eu un sfat, trebuie sa ma apuc de caroserie cit de curind ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o sa cumpar acid fosforic si alcool nbutilic (inca nu m-am lamurit daca alcoolu' face ceva pozitiv) si-o sa "spal" mashina cu el. ... p-orma wash, p-orma primer....

da' am reindexat operatiile :D .. adica acum i-am f***t un grund roshu peste care pot sa ciocanez/sudez/flexez/blabla. cind termin cu astea.... curatz grundul cu peria, dau acidutzu'.... si ce mai urmeaza...

deci... cam pe la primavara... in cel mai optimist caz. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siltan s-a comportat f bine chiar si dupa ploile recente 9n-am apucat sa vopsesc inainte de ploi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai o sa cumpar acid fosforic si alcool nbutilic

Ai gasit de unde sa cumperi ? As vrea sa cumpar sa ma apuc de treaba...

Chelade mi se pare cam scump ... dar ramine o optiune deschisa daca nu ma satisfac in prima faza alte procedee mai ieftine.

"Feruginolul" obisnuit e bun de ceva ? Eu l-am folosit un pic la o aripa - ca sa curatz- e posibil sa actioneze si pe post de inhibitar, ca avea acid fosforic in compozitie (asa imi amintesc). Nu pot sa spun cu certitudine ce efect pe termen lung a avut.

Cit despre grund - cred ca un grund mai bun ar fi cel gri (e un pic mai scump) dar mi se pare ca adera mai bine la tabla. Bine, tu ai dat doar provizoriu, dar ziceam in general.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... acid si alcool de la chimopar. am calculat cam 50ron pt toata mashina..

poate face si feruginolu' aelashi lucru... n-am de unde s stiu... ca n-am incercat

era undeva pe samba un articol cu poze despre incercarile unui tip cu diverse solutii.... foarte mijto facut... nu-l ami gasesc acum... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca il stiu, dar nici eu nu mi-l mai amintesc - poate il am salvat pe undeva.

Oricum, m-as baga sie u la 1-2 flacoane de 600ml chelade, daca va bate gindul sa stingeti musterii. Mai mult nu-mi trebuie - dar vreau sa dau macar pe podele / praguri inainte sa le dau cu grund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!