Jump to content

Achizitionare Jante 16"


zakitesb
 Share

Postare recomandată

Dacă le iei de la un prieten nu te costa nimic sa faci o proba, doar puțin efort la montare/demontare. Ca idee eu am 205/55/16 pe Golf 5 și nu îmi atinge nicăieri, plus ca am și suspensie reglabila și e mult mai lăsată mașina. Diferența de la 205 la 215 nu e asa sesizabila, la 7J ET 45 din cate știu dimensiunile ideale de cauciucuri sunt 205-215/55.

Modificat de Aegis
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistormarian

    6

  • zakitesb

    4

  • loghy

    4

  • Aegis

    3

De mers, merg fara indoiala, dar este omologata aceasta dimensiune pe golf?

As zice ca nu.

Din ce stiu anvelopele, pana la 17", omologate pe golf sunt:

195/65/15

205/60/15

205/55/16

205/50/17

225/45/17

Depinde despre ce golf vorbesti...pe 4motion nu incap cele pe 15" din cauza discurilor fata, asa ca nu este imperios sa fie omologat si cu 15"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa nici pe GTI sau R32 :)

Unele motorizari sau echipari intradevar au unele restrictii, dar pe modelele "comune", ca sa le spun asa, se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutari,

 

Are un prieten de vanzare niste jante pe 15 de VW originale (au fost pe passat)...5X112, dar au 6.5J si ET35. Credeti ca e ok pentru Golf 5? Nu iese roata prea afara? Anvelopele sunt de 195.65.15.

 

Ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Nu de mult sunt detinatorul unui Golf Plus 1.6 FSI 2005 si momentan am instalat pe el jante de alu VW pe 195/65 R15 ... in talon e trecut 215/45 R17 91W . Mai am si jantele(Rondell) de vara cu anvelope de 215/45 ZR17 91W . Problema cu jantele de 15'' este ca imi indica vitezometrul cu 7-10Km/h mai mult. Deabia astept sa treaca frigul si sa montez jantele de 17''!   P.S Tara : Germania . http://postimg.org/gallery/3b9n0da62/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici o problema.

Asa este calibrat vitezometrul din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! am cautat peste tot cat e mult sunt valabile anvelopele...in general. Am vazut pareri cum ca trebuie schimbate dupa 4 ani indifferent de uzura acestora...altii sun ca cei de la Michelin garanteaza 10 ani pt anvelopele lor. Eu am 2 anvelope de la Syron si doua de la Barum (  Syron Race 1 xl 215/45 zr17 91W  ; Barum Bravuris 2 215/45 zr17 91w xl) Structura lor este inca ok si profilul destul pt inca o vara dar ce am observant este ca o pereche este din '08 si cealalta din '09 (0,5mm profil) . Vara asta intentionez sa fac undeva in jur de 6-7000Km si mi-ar cam strica planurile o explozie pe autostrada la 180Km/h sau mai mult. Daca intreb la orice vulcanizare 100% imi recomanda sa le schimb lucru care m-ar costa 350Euro. Ce parere aveti...sa ma risc sau sa cu ele inca vara asta sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate 0.5cm (5mm) profil, la 0.5mm le poti arunca direct.

Pentru oras poate m-as mai risca un sezon, dar la drum lung, autostrazi and shit le-as schimba fara sa mai stau pe ganduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te duci pe pista cu slickurile alea? alea sunt camere nu cauciucuri....ale mele au 8 ani dar minim 7 mm carne si le-am dat jos si tu vrei sa fugi cu 180+....nu esti normal la cap frate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) da... nu cred ca sunt :) Cand am cumparat masina , am avut de facut 250Km si eram in criza de timp , trebuia sa ajung la munca. Cu pneuri 0.5cm profil ,  195/65/15 am condus pe autostrada cu 190Km/h . Carosabilul uscat si curbe lejere(ca pe autostrada de Germania) . Acum vreau sa iau 4 pneuri noi de 17'' dar habar nu am ce marca! sincer mai mult de 280Euro nu am de gand sa cheltuiesc pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am cumparat un golf VI TDI 2.0  destul de recent si vreau sa ii iau niste jante de aliaj dar nefiind un cunoscator nu stiu ce sa aleg in legatura cu dimensiunile. 

7x16 5/108 ET48  .........7 x 17 5/112/38 .........7.5/17 5x112 ET40

Poate cineva sa-mi explice despre ce e vorba si ce s-ar potrivi la un Golf 6 tdi ? 

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Gasesti tot ce te intereseaza aici:

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua. Am un golf 5 variant cu jante de tabla . As dori sa stiu daca prezoanele se potrivesc si la jante de aliaj originale ? Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, in principiu ar trebui sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Ce parere aveti de jante 16'' et 33 j 6,5 pentru golf 5?

Sunt prea late?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!