Jump to content

Achizitionare Jante 16"


zakitesb
 Share

Postare recomandată

am gasit un set de jante pe 16 care au fost pe un passat B5. Au un pret f bun. Faza e ca baiatul inca nu stie ce ET au sau ce prindere, dar din cate stiu eu s-ar potrivi la golf V. Voi ce ziceti? MA insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nistormarian

    6

  • zakitesb

    4

  • loghy

    4

  • Aegis

    3

  • 5 years later...

Am gasit un set de  Jante pe 16" 5x112 7j ET 35 si as vrea sa le achizitionez dar nu stiu daca marimile sunt ok pentru golf 5.Nu ma pricep la ET si la J,sunt in regula pentru un golf 5,sau cum ar trebui sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Principalul motiv,parerea mea,pentru multe defectiuni,electronice sau nu,la VW-AUDI este coborirea talonului la anvelopa,in tari unde nu se cuvine.Nu mai priviti foto si video cu masini coborite din suspensii si jante,ca apoi sa le imitati,(din tari ca CH,A,D,si lista poate continua).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce?Eu doresc doar sa achizitionez un set de jante,deorarece am de tabla,dar nu stiu exact marimile care se potrivesc pentru un golf 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici toate datele pentru toate generatiile de Golf, inclusiv pe categorii/tipuri de jante (tabla sau aliaj)

www.whichwheels.co.uk/car/vw/golf/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua tuturor

 

Planuiesc sa imi cumpar jante pentru cauciucuri de iarna si am o mica dilema legata de ET cu care sper sa ma ajutati. Masina pe care vreau sa le pun este un Golf 5 GTI pe care am jante Monza de 18" (din cate am cercetat pe net, se pare ca au ET 47 - daca gresesc, va rog sa-mi spuneti).

 

La cauciucurile de iarna vreau sa-mi iau de 16" si oscilez intre urmatoarele doua modele:

 

- Fondmetal 16" 5 x 112 7Jx16 ET 35 (nu stiu exact modelul)

- MAM 7 Nuvo 16" 5 x 112 7.5Jx16 ET 45

 

Ce nu am putut sa ma lamuresc inca este daca in cazul celor cu ET 35 exista riscul sa-mi atinga de aripi / contraaripi etc. Pe de alta parte, vad pe link-ul din postarea anterioara ca exista si jante cu ET 37, insa de 17 inch care sunt motate pe Golf 5. 

 

Orice parere / sfat este de mare ajutor.

 

Multumiri anticipate si scuze pentru eventualele confuzii facute (nu sunt deloc un priceput in domeniu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GTI_driver ce frane ai pe GTI-ul ala!? de 312 mm? vezi ca s-ar putea sa iti atinga pe jante de 16, documenteaza-te inainte de a le achizitiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La franele stock de gti (312mm), merg 100% jante de 16 inch (am eu pe masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, 16" e minimul de dimensiune care merg montate fara sa atinga discurile de janta. Dilema mea e legata totusi de ET (din cate am vazut, pare recomandabil sa merg pe ET 45...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna, urmeaza sa imi cumpar niste jante de iarna, am gasit asta

7,5x16 Zoll 5x112x66,6 ET45

Se potriveste pe Golf 5? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E nevoie de inele de centrare 66,6 =>57,1. In rest se potriveste.

 

As zice putin cam lata pt 205, dar e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum inele de centrare? Adevărat ca sunt 66,6 mm , asta ce înseamnă ?:) mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul butucului este de 57,1 la majoritatea VAG. Sunt cateva cu 66 printre care A4 b8, A5.

Ideea este ca fara inel de centrare la viteza va trepida, roata sustinandu-se doar in prezoane. E si logic pui un diametru mai mare al gaurii centrale peste unul mai mic al butucului, iar acel spatiu rezultat intre ele va fi raspunzator de vibratii.

Roata se sustine in butuc si se prinde in prezoane. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se potrivesc jantele pe 16 de la un sharan pe golf 5? Dimensiunile nu le stiu:) dar le primesc gratis si nu stiu daca se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la butuc ii tot 57,1 mm? Ca in rest ii ok cred.. Etajera ii 50 si dar nu ii problema nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc perfect, si sunt cu tot cu cauciucuri goodyear ultragrip 195/60/r16c :)) akm am obervat ca la jantele pe 17" am inele de centrare, dar tot imi vibra masina, mai ales oglinda stg la 120 km, akm numai vibreaza cu astea. Oare de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am găsit niste jante pe gustul meu, și aș vrea sa stiu daca se potrivesc pe un golf 5.

Dimensiunile sunt urmatoarele: 

Latime janta – 6,5J

Diametru – R16 inch

Offset – ET50

Prindere prezoane – 5 x 112

Gaura butuc – 57,1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se potrivesc, sunt exact de la mama lor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare! Stie cineva daca pot sa montez jante cu cauciucuri de iarna 215/55/r16 (7Jx16 H2 ET 45) pe un golf 5? Le am de la un apropiat care le-a avut montate pe un passat b6, sau trebuie sa schimb caucicurile cu cele de 205/55/16? Multumesc anticipat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers, merg fara indoiala, dar este omologata aceasta dimensiune pe golf?

As zice ca nu.

Din ce stiu anvelopele, pana la 17", omologate pe golf sunt:

195/65/15

205/60/15

205/55/16

205/50/17

225/45/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca vrea sa știe dacă merg cauciucurile respective pe jantele lui. De omologare nu ma pricep, dar eu când am făcut RARul la Golful meu singurele mărimi trecute în certificat sunt 15 și 16 (eu având pe 16), cu toate ca a mea din fabrica venea cu jante pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, Aegis, eu momentan am anvelopele de vara cu jante pe 17 (225/45/r17). Vreau sa iau de la cineva un set de 4 jante pe 16 cu cauciucuri de iarna deja montate (215/55/r16). Asa cum a zis loghy, dimensiunea asta de 215/55/r16 nu este omologata, perfecte ar fi cele de 205/55/r16 dupa cum scrie in certificat.Eu voiam sa stiu daca pot  sa le montez pe cele de 215 fara sa am probleme, sa atinga pe undeva sau mai stiu eu ce alte probleme ar putea sa apara pt ca nu ma pricep deloc in domeniu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!