Jump to content

Pana unde umplem rezervorul


Mama Omide
 Share

Postare recomandată

Avertizarea sonora se activeaza la "intrarea pe rezerva". Cei 80-90 km autonomie indicati de computerul de bord aratand (la un consum mediu de 8 litri/100 km) ca mai sunt in rezervor aproximativ 7 litri de benzina (intre 6,4 - 7,2 litri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ender

    8

  • Vlad MHL

    5

  • andREI

    4

  • stefan_ieu

    4

Rezerva .... nu este cea pe care mergi ... cand se aprinde becul rosu. Rezerva este impropriu spus. Este un rezervor de aprox 5-7litri care are ca scop efectuarea recircularii vaporilor de benzina (la masinile pe benzina). Cand se aprinde Becul rosu/ galben / portocaliu, computerul de bord calculeaza distanta pe care o mai aveti de parcurs, pe baza consumului mediu de pe memoria nr. 2 (cea de lunga .... durata). Becul se aprinde cand mai sunt in rezervor cativa litri ....... de obicei tot cam asa 5-7 litri. Si de aici apare confuzia intre rezerva (rezervorul suplimentar care face recircularea vaporilor) si rezerva de combustibil.

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... computerul de bord calculeaza distanta pe care o mai aveti de parcurs, pe baza consumului mediu de pe memoria nr. 2 (cea de lunga .... durata). ...

Am urmarit de multe ori, din pura curiozitate, comportamentul BC in aceasta situatie si va pot spune cu deplina certitudine ca BC (la G5 cel putin, imi cer scuze daca la Skoda nu e valabil si eu postez aici acest lucru) afiseaza distanta ramasa in functie de media pe ULTIMII km parcursi, deci nici macar pe baza memoriei 1 ...

Am mers in forta, de exemplu, spre benzinarie cativa km si BC mi-a afisat ca mai am combustibil pentru 20 km, apoi am mers economic alti cativa km si mi-a afisat in scurt timp ca mai am combustibil pentru 50 sau 60 km.

In rest horgarban are perfecta dreptate.

Si, din experienta mea pe motorina, putem umple rezervorul pana sus daca plecam imediat la un drum mai lung. Daca vom lasa masina insa o zi in soare, evident ca exista sansa ca un pic de motorina sa regurgiteze, chiar daca dilatarea motorinei e mult mai mica decat a benzinei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beer: Eu nu mi-am pus niciodata problema asta. In aproape 5 ani de cand am masina am facut de 2 ori plinul, odata pe la inceput, si alta data intr-un concediu prin Transilvania, cand eram cu rezervorul aproape gol si nu stiam cand mai gasesc o benzinarie. Nu prea imi vine sa umplu cu benzina de minim 98 rezervorul de 70 de litri... De cele mai multe ori pun de 500k lei si ma tine cam o saptamana (acasa-servici-acasa de luni pana vineri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmarit de multe ori, din pura curiozitate, comportamentul BC in aceasta situatie si va pot spune cu deplina certitudine ca BC (la G5 cel putin, imi cer scuze daca la Skoda nu e valabil si eu postez aici acest lucru) afiseaza distanta ramasa in functie de media pe ULTIMII km parcursi, deci nici macar pe baza memoriei 1 ...

Am mers in forta, de exemplu, spre benzinarie cativa km si BC mi-a afisat ca mai am combustibil pentru 20 km, apoi am mers economic alti cativa km si mi-a afisat in scurt timp ca mai am combustibil pentru 50 sau 60 km.

Intr-adevar asa este, eu am observat chestia asta si la Peugeot. La urcarea unu deal imi indica 75-80 km pana la pompa, iar apoi dupa coborare, in frana de motor, consum instant 0, a sarit la 120-125 km. Cel mai probabil "asa face toate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

In sfarsit m-am lamurit si eu cum e cu capacitatea rezervorului. Din ce am inteles eu am un rezervor de 45l si o rezerva de vreo 7l. La o alimentare full normala acea rezerva de 7l nu se umple cu benzina (in cazul meu). Pompa declanseaza ca e rezervorul full, eu am 45l in rezervor, iar cand pun busonul aerul din rezerva de 7l trece in rezervor iar rezerva se umple cu benzina, asigurandu-se astfel o perna de aer in partea de sus a rezervorului ce reprezinta spatiu de dilatare pentru combustibil. Daca plec la un drum mai lung pot sa fortez umpland si acest spatiu cu conditia ca masina sa nu stea parcata in soare la temperaturi ridicate. In mod normal nu te duci sa faci plinul daca ai rezervorul plin, deci constructorul s-a asigurat ca ramane acel volum gol in rezervor, iar daca te apuca sa faci plinul cu rezervorul 1/2 plin tot iti ramane ceva spatiu in rezervor (nu mai raman 7l ci mai putin).

Exemplu concret: cand aveam de facut un drum lung intr-o anumita zona a moldovei tot timpul evitam sa alimentez de la destinatie si preferam sa am benzina sa ajung inapoi pana pe la buzau pentru ca am observat o calitate f proasta a benzinei din zona respectiva, indiferent de marca sau pompa de la care alimentam parca ar fi avut apa in ea.

Daca am inteles cumva gresit cum e cu capacitatea rezervorului astept corectiile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...........La o alimentare full normala acea rezerva de 7l nu se umple cu benzina (in cazul meu). Pompa declanseaza ca e rezervorul full..........

si eu am observat aceeasi chestie la rezervorul masinilor VW avute pan acuma in posesie (Passat x2, Octavia, A4si acuma Golf V), rezervorul se umple la declansarea pompei la plin dar nu se umple locasul de "rezerva".

Eu prefer sa-l denumesc compartiment de "extra rezervor" pentru distante lungi si opriri cat mai scurte (nu obligatoriu lene). Nu e vorba de rezervorul de rezerva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) Eu nu umplu rezervorul mai mult de jumate, daca circul numai prin oras, sau drumuri scurte din alt considerent: nu ma simt prea bine cu o mica bomba dupa mine, mai ales cu cati nebuni sunt pe strazi in ziua de azi! :)

si eu am observat ca atunci cand fortez si fac "supraplin" merg cam 100km fara sa scada acul (semn ca acea rezerva se consuma prima)!

Multumesc!

Modificat de puricele
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudate chestii.La mine este simplu.Am rezervorul de 60 de litri,dintre care 9 sunt considerati rezerva.Cand acul din bord ajunge pe rosu si se aprinde martorul este considerat ca am trecut pe rezerva.Un lucru si mai interesant mi se pare faptul ca la masina mea,bag motorina pana pompa se opreste.Cand se opreste,daca mai bag inca 2-300 de ml de motorina,deja da pe dinafara.La masina anterioara,Octavia I,cand se oprea pompa,eu inca mai puteam sa mai bag cativa litri buni in masina,si mai pierdeam inca un minut,pentru ca se oprea pompa non-stop.Acum dau drumul la pompa,iar cand se opreste stiu ca am deja plinul facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La o alimentare full normala acea rezerva de 7l nu se umple cu benzina (in cazul meu). Pompa declanseaza ca e rezervorul full, eu am 45l in rezervor, iar cand pun busonul aerul din rezerva de 7l trece in rezervor iar rezerva se umple cu benzina, asigurandu-se astfel o perna de aer in partea de sus a rezervorului ce reprezinta spatiu de dilatare pentru combustibil.

Mai oameni buni, intelegeti ca fizic NU EXISTA separat de rezervor acea rezerva despre care vorbiti!

Rezervorul este unicameral, indiferent ca e vorba de benzina sau diesel, indiferent ca e vorba de Golf I sau Touareg...

La umplerea rezervorului, combustibilul intra cu o viteza mai mare decat viteza cu care iese aerul din rezervor si in interior se creeaza o presiune iar atunci cand acea presiune este destul de mare (rezervorul e aproape plin) se declanseaza pompa.

Daca dupa declansarea pompei veti introduce in rezervor in continuare combustibil dar cu o viteza/debit mai mic, veti vedea ca pompa nu se mai declanseaza tocmai datorita faptului ca aerul are timp sa iasa din rezervor si nu se creaza acea presiune.

Diferenta de 5-7 litri este data de cantitatea de combustibil care ia locul aerului in rezervor si pe conducta de umplere a lui, pana in "buza" busonului.

Sper ca am fost destul de explicit si ca se intelege ceva din ceea ce am scris... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda prezinta ca dotare standard "Rezerva suplimentara la alimentarea cu carburant(7 litri)". http://www.aviamotors.ro/?cale=templates/cars/car.php&car=Skoda-Octavia-Tour&menu=39&cartypeid=3&carbodytypeid=4&detail=price

:Driver: la logan ii spune cocoasa de dilatare si are pana la 14 litri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cu alte cuvinte, rezervorul are in partea superioara o cocoasa care permite ca spatiul ramas pentru dilatare in interiorul rezervorului sa fie mai mare.

Acea rezerva despre care vorbeste Skoda, nu este separat de rezervor.

Ea este data de forma pe care i-au dat-o rezervorului la partea superioara a acestuia.

Nu? :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce sa incarcat rezervorul, se scoate pistolul si la 2 cm de la gura rezervorului e un "tzamburush" (stiu ca nu e voie dar scriu asa ca nu gasesc acum alta denumire), se baga pistulul si cu varful lui se tine apasat pe chestia asta si se alimenteaza usor cu inca cca 7 litri. Partea cu cocoasa la logan o stiu de la un prieten care a patito cu masina de firma in care a intrat mai mult cu vreo 10 litri decat capacitatea din carte a rezervorului si a fost luat la ture de sefi, dar sa documentat si a scapat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am avut o fabia pe benzina si am umplut si rezerva suplimentare dupa care am ajuns acasa in 10 km si am parcat-o. Era vara si destul de cald - dupa doua ore cand m-am intors benzina se prelingea de la buson si a curs cam 1-2 l pe jos. Dupa patania asta mirosea tot timpul a benzina cand treceam pe langa masina. In cunostinta de cauza nu recomand umplerea in buza cu tot cu rezerva suplimentara --- cel putin la benzina.

Modificat de Geo Extra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai de asta exista cocoasa aia: sa aiba loc benzina cand se dilata, si sa nu curga afara.

Eu umplu cocoasa doar daca plec la drum lung imediat, si nici atunci vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate rezervoarele moderne au spatiu de expansiune incorect numit de catre unii "rezerva".

Este un spatiu gindit special pentru a permite dilatarea combustibilului fara a fi pericol.

Deci NU umpleti acel spatiu niciodata prin fortarea la pompa ca regula de siguranta !

Si daca pe vremea lu nea Nicu aveam motive serioase sa umplem si canistrele din portbagaj...acum e peste tot combustibil iar motivul dispare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

rezerva de 7 litri este luata in considerare de BC?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
rezerva de 7 litri este luata in considerare de BC?

Da. Daca umpli "rezerva", indicatorul de combustibil din bord va sta la maxim pana se consuma acel surlplus, si incepe sa coboare dupa aceea. Dar autonomia calculata de CB ia in considerare si acea cantiatate (poate nu cu precizie prea buna?). Umpland spatiul acela am vazut in CB si autonomie afisata de 1400Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am alimentat "plin"dupa vreo 10 km so aprins pompa de benzina pe bord.... :santa: :D si nu o fost o singura data.am mai patit o data cand am alimentat tot asa.dar se stinge dupa.ma gandeam ca mie spart rezervorul dar nici vb.voi ati patit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezerva aia e bine sa nu fie folosita decat rar si in caz de forta majora. Este gandita ca o zona tampon in care sa-si faca loc vaporii rezultati din evaporare. Mai ales vara, cred ca toti ati auzit un fasait cand deschideti capacul(busonul) de la rezervor.

Eu personal, umplu rezervorul full doar daca plec imediat la un drum lung. altfel doar pana sare pistolul (prima data).

Daca fac sau am zis ceva incorect, va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De obicei bag de 1 mil cat ma plimb de acasa la munca si vice-versa, cand plec pe undeva fac plinul pana cand sare pistolul. 1 Singura data am fortat si au mai intrat vreo 5 litri... (autonomie pe bc 1200km) dar asta pentru ca am plecat direct in grecia.. tocmai ca sa se foloseasca acei 5 litri. So, am ajuns acolo cu un sfert de rezervor :rolleyes:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi mi se intampla destul de des sa-mi sara pistolul chiar daca masina e pe rosu si am pus decat cativa litrii...face spuma si da pe afara si tre sa stau cu "pipeta" sa pun motorina pt ca sare din 2 in 2 secunde..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!