Jump to content

Inlocuire Antigel


cosmin84
 Share

Postare recomandată

Da, antigelul, pe langa faptul ca nu ingheata, are si proprietati antirugina.

Daca mergi mult timp doar cu apa, o sa observi ca lichidul de racire din vasul mde expansiune nu va mai fi limpede, chiar dupa ce schimbi apa cu antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    40

  • pistay

    11

  • Mad Cow

    10

  • valioglu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

SAlut!Poate sai dauneze motorului daca am pus numai apa?

Ia vezi AICI. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioiiii!!!Foarte relevant Cosmin acolo...Maine pun antigel,k deja presimt k o sa am un coshmar la noapte cu imaginilea alea!!!Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

In urma unui mic incident cu oring-ul de la termostat, saptamana trecuta a trebuit sa completez cu antigel. Cum, duminica nu pre ai de ales, am gasit in MOL antigel G30 (tot rosu) si am bagat dinala, in combinatie cu apa distilata. Stie cineva, e vreo problema ca nu e G12? Sau G30 e superior lui G12?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

EVOX Premium G 30 - antigel concentrat

Lichid antigel concentrat, de cea mai buna calitate, conţin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ma, am gasit si aici ceva despre el. E super gut, cum zic nemtii...

Se pare ca G 30 - New generation of coolants e.g. for VW (see approval list),

ANTIFREEZE/COOLANT Aluminum Protection, Non-Silicate, Phosphate Free Formula. :ceuameni:

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am dat un search la "antigel" si am gasit doar acest topic in aria passat... faza e ca eu am polo.. sper sa nu fie porblema si sper sa ma poata lamuri cineva. Trebuie sa completez cat de repede cu antigel... am fost in Auchen`ul din cluj si am cumparat singurul fel de antigel pe care il aveau.... Am citit mai inainte de G12... nu stiam ca asa mult conteaza ce fel de antigel pui. Problema mea a inceput cand am ajuns acasa si am desfacut capacul ( e flacon alb si nu e transparent ) si am vazut ca e incolor....

Poate sa imi spuna cineva daca e OK sa bag asa ceva in borcan ? sau sa ma duc sa caut G12 si sa fie culoare rosie ? Mentionez ca am citit tot ce scrie pe flacon si nu apare nicaieri vreun cod cu G"nr".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu baga asa ceva. Gasesti in orice PECO antigel G12.

Romeo, vad ca esti din Zalau. Eu am luat din MOL in Zalau antigel G30 (care este superior lui G12) cu 16 ron 1L de concentrat. Precis gasesti si in Cluj la MOL. Pentru banii aia nu merita sa risti sa ajungi sa-l schimbi tot din cauza vreunei reactii cu antigelul deja existent in motor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mersi de raspuns :P si diluez tot asa cu apa distilata ? nu am pus in borcan antigel de cand am luat masina si nu ma pricep la asta ( taica-meu punea apa de la robinet ^_^)) dar el nu prea face "ca la carte" si nu m-as lua dupa el )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva sa pui apa de la robinet !!!

Pui doar apa distilata. Altfel iti rugineste tot. Ideal ar fi sa-ti masori concentratia si abia apoi sa completezi. Dar presupun ca mai mult de 4-500ml nu ai nevoie de completat. Asa ca poti baga linistit doar concentrat. Mai compensezi din diluarea antigelului vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa-mi spuna cineva cat antigel intra in instalatie --motor 1.9tdi 131cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am reusit sa bag decat 6. Si l-am scos deja de vreo 5 ori...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este relativa cantitatea de antigel

sunt mai multi factori care influenteaza cantitatea cum ar fi:

-poate sa ramana o cantitate mai mare sau mai mica de antigel in motor

-difera cp si influenteaza

- difera si pozitia masini etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, intrucat s-a aprins martorul de la coolant, am dat o fuga pana la reprezentanta VW sa cumpar un flacon de G 12 si mi-au dat un flacon de G12 plus plus (asa scrie pe cutie - de 2 ori plus) de 1,5 litri la 51 RON. Am vazut acum discutii cu privire la G12 si G12 plus. E vreo diferenta ? la mine pe rezervor scrie G12 si nu stiu daca a fost bagat G12 sau G12 plus inainte. In rezervor e roz, dar asta plus nu m-am uitat sa vad ce culoare este. E vreo problema daca se amesteca ? Si in plus ma bate gandul sa completez doar cu apa distilata sa vad pe unde picura (intrucat a inceput sa picure doar de vreo saptamana) si apoi dupa ce repar sa il schimb complet, deoarece imi pare rau sa-mi curga si asta avand in vedere cat a costat. si daca ar fi sa-l schimb complet, intrucat un flacon are 1,5 litri care e combinatia ? 2 flacoane de antigel ( 3 litri) cu 3 de apa distilata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 flacoane de antigel ( 3 litri) cu 3 de apa distilata ?

DA.

Dar te-ai tepuit bine cu antigelul ala. L-ai luat la pret dublu. G30 gaseai si in benzinariile MOL la 16 ron/1L. Si e superior lui G12.

Daca e tot roz, poti sa-l amesteci linistit. Eu am amestecat G30 cu G12. Si nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol daca e asa ieftin. Bine asta are eticheta cu VW Genuine Parts dar oricum nu justifica asa o diferenta de pret. Si mai o intrebare ... antigelul asta expira ? ca pe spate scrie useable until: dar astia de la VW se pare ca au rupt eticheta exact unde scria data :). Si daca cumpar din ala de la MOL pot sa-l ameste cu asta ?

Modificat de Mad Cow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum spuneam, daca e tot roz, amesteca-l fara grija.

Referitor la valabilitate, nu cred ca are vreo importanta. Oricum cel din masina nu-l schimba nimeni ca expira. Eventual ca-si pierde din "tarie".

Eu am dat 60 ron pe 3 litri de concentrat + 3 litri de apa distilata (la MOL). Deci... teapa... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o chestie, ieri cand am verificat mai erau in vasul de expansiune cam 1-2 cm de antigel. Daca maine cand o sa completez cu apa distilata e gol de tot, e vreo problema daca a intrat aer ? trebuie aerist tot circuitul sau pot merge si asa ? e vorba doar de o chestie temporara de cateva zile pana ajung la un mecanic sa verific pe unde curge ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune apa ca doar vine si primavara. Cand vei merge la mecanic si vei gasi buba pe unde curge vei mai pierde putin cu ocazia remedierii. Atunci vei completa cu antigel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut, intrucat a venit frigul si trebuie sa-mi schimb antigelul, am alergat ieri din service in service dar peste tot imi trebuia programare si nu mai era loc saptamana asta. Asa ca m-am hotarat sa-mi schimb singur antigelul si dupa 2 ore de chin m-am lasat pagubas. Cum se poate scoate furtunul acela gros din radiator ? Trebuie neaparat sa te bagi sub masina ? Pe sus a fost moartea caprioarei, nici nu se clinteste ... Stiu ca probabil este o operatie banala, dar exista undeva un DIY pentru Passat ? multumesc :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu. Furtunele sant mufate pe radiator. Dupa ce tragi sigurantele in sus, pui surubelnita prin fata radiatorului direct pe mufa de la furtun. Apoi lovesti usor in surubelnita macar in 2 puncte diametral opuse. Trebuie sa iasa. O tine doar oringul care s-o fi intepenit.

Cand montezi inapoi ungi putin cu vaselina atat mufa de pe furtun cat si cea de pe radiator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie scoasa si siguranta aia mica din stanga ? Eu am scos doar cea mare de la furtunul ala gros ... cea mica pare ca e siguranta de la un senzor ceva ca am vazut ca sunt niste fire pe acolo ... pe sus nu am cum sa bag o surubelinta sa bat in capetele furtunului ca nu este loc din cauza ventilatorului de la radiator. O sa incerc in weekend sa dau jos scutul si sa ma bag cumva sub masina ca poate pe jos iese mai usor ... sper sa nu scada temperatura sub 0 grade pana reusesc ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuuu, nu trebuie si cealalalta. Doar agrafa aia mare. Atat. Si crede-ma nu ai nevoie sa te bagi sub ea. Eu desfac tot in mijlocul drumului daca e cazul. Dupa masa o sa-ti mai pun o poza elocventa cu partea unde tre' sa lovesti. Pana atunci vezi agrafa de care vorbeam:

ainhoa1131913512photo3sk5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!