Jump to content

Ce Norma De Poluare Are ?


Sandu V.
 Share

Postare recomandată

  • Replies 392
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    75

  • big_marian

    15

  • drazzy

    14

  • marius1982.11

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce coduri de motor au euro 4? Ma intereseaza motorizarile 1.9 TDI. AXR e euro 4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca AXR iese euro 3...foarte tarziu au aparut motoarele euro4 diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 2004

Cele din 2002-2003 sunt doar euro 3 D4 in cel mai bun caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.Sub 2004 nu vei gasi masina diesel cu EURO 4

Modificat de Ovidiu007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Sunt pe cale sa achizitionez un G4 1.9 TDI cod motor ALH fabricatie luna 08/1999.

Stie cineva ce norma de poluare are sigur?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce serie are motorasul tau?

aaa acum am vazut...

Modificat de 1234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu seria de sasiu...dar stiu ca motorul e ALH 1.9 tdi de 90 cp.

Deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat...tare ciudat...am mai rasfoit topicul si am gasit ceva interesant postat acuma recent!

Buna ziua , m-ar interesa sa stiu daca la un golf IV variant din 1999 , primam inmatriculare in germania a fost in luna 06.1999 , motor ALH in brieful nemtesc scrie ca norma d epoluare D3 si in casuta di n coltul dreapta sus a briefului , chiar deasupra normei de poluare D3 este scris 30 , din cite am inteles sa fie euro 3 trebuie sa scrie 44 de pe alte forumuri, este euro 3 sau euro 2, cine s-a mai confruntat cu aceasta dilema rog sa-mi spuna ,

Multumesc

Astazi am ridicat cartea de identitate a masinii Golf IV 1.9tdi cod motor alh a iesit euro 3 desi in brieful nemtesc scria la norma de poluare D3, deci nu este relevant ce scrie acolo , insa din cite am inteles de la cei de la RAR sunt si cu acelasi cod motor cu euro2.

Pai daca motorul e ALH nu e euro3?

ALH-ul din cate vad e trecut si in lista euro3 a celor de la RAR...

Pe ce baza se da norma de poluare la RAR?

Nu mai stiu ce sa cred...

Modificat de vw_boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma de poluare din cate stiu eu nu se da nicidecum dupa codul motorului. Se masoara noxele scoase de fiecare motor in parte si in functie de cantitatea de noxe emanate in atmosfera, se da norma de poluare. Astfel ca acelasi motor poate iesi si euro 2 si euro3, dar numai daca din fabrica norma sa de poluare e cat mai eco ca sa zic asa.

Adica un euro4 poate cobora spre euro 2, dar un euro 2 nu urca fara modificari la evacuare. Cel putin asa pare logic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normele de poloare sunt stas.Din euro 2 se poate face euro 4 cu modificari majore si schimbari de catalizatoare,dar modificarea este recunoascuta numai pe teriteoriul tarii unde a fost facuta.De regula codurile de motor intra in fabricatie de la un anumit an si coincid cu schimbarea normelor de poluare.Sa zicem APE este facut pana in 2000 si este euro 2,AXP este facut din 2001 si este euro 4.Niciodata o masina care are euro 4 stas nu o sa fie retrogradata la euro 2 sau 3 din probleme tehnice.Daca sunt alte probleme cu noxele,practic se repara defectul dar masina tot euro 4 ramane in acte.Norma de poluare o da cantitatea de CO2/per kilometru emanata in atmosfera de masina respectiva,cu cat CO2-ul este mai mic cu atata norma de poluare este mai mare.Ceea mai mare norma este euro 6 care este inca in stadiul de verificare si a fost implementata de Vw pe motoarele diesel cu filtru de particule.Din 2014 toti producatorii indiferent de motorizare ''se pare'' ca o sa fie obligati sa scoata de pe banda numai masini cu euro 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la 1 sept se schimba taxa.

deci pana la urma cum e cu taxa, cum se mai modifica?

iar cu alh auzeam la toata lumea ca iasa euro3, pana la urma a vazut cineva scos euro2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la taxa,e o bulibaseala si o tampenie de nedescris..nimeni nu stie nimic.Am senzatia ca inca nu au modificat taxa care era in vigoare pana la 1 septembrie.Norma de poluare ti-o pot da eu daca imi lasi seria de caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Motoarele diesel de 1.9 si cele de 1.4 din anii 1999 si 2000 sunt euro 3 sau 2?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Din cate stiu eu motoarele diesel 1.9 cu codul motor ALH 90cp care au inceput sa se fabrice de la sfarsitul anului 1998 ies euro 3, iar din 1999 motoarele cu 116 cp (AJM) ies euro 3. Motoarele 1.9(AHF) 110cp chiar din 2001 ies euro 2. De 1.4 nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut, poti sa imi spui si mie ce euro iese la masina mea, are seria WVWZZZ1JZYW513156. MULTUMESC MULT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.4 inainte de 2000 e euro 2 si dupa 2000 e euro 4 . Alh iese euro 3 . Asa e norma, are si catalizator, am citit ca la un alh din 98 i sa scos euro 2 dar asta poate insemna si sa iasa noxele peste 132 mg( nu stiu exact cum se masoara dar numarul e sigur :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!