Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

inele de centrare iti poti face la orice strung se invart pe la pretu de 50 de lei.atat m-au costat pe mine in tm.

In legatura cu luat putin din gaura la strung sunt multi care au facut chestia asta dar au luat foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Inele de centrare iti cumperi de la magazinele de piese auto. Sunt in jurul a 25-30 de ron setul, sunt din plastic si sunt foarte bune. Isi fac treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot m-am lamurit cu o kestie, acum va intreb altceva: oare da mai iau un pic din ele la strung si ii bag si inele de centrare are ceva? Sau...alea cam ce grosime au? Oare merge sa le bag fara sa mai iau din janta si totus sa imi intre pe butuc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna eu am pe jante pe 13" 175 latime . Sincer pe curbe simt cum ma apropii de limita aderentei foarte des. Imi da impresia ca ma rastorn.

Pe spate pe 15" si 195 latime. Sincer sunt cam la limita in raport cu arcada aripii. Cred ca la dimensiunea de 205 ar atinge mai ales daca nu ai o suspensie dura .

Producatorul recomanda pt motorul de 1,4 o dimensiune maxima de 15" si 195 latime , 50 inaltime.

daca pun 55 inaltime afecteaza cu ceva oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pun 55 inaltime afecteaza cu ceva oare?

Eu am pe spate pe 65 si 14 inch de cand am masina si n-am nici o treaba...deci nu cred k e vreo problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 195/55/15 pe spate si nu e nici o problema, daca ai amortizoarele si amortizoarele alea de cauciuc bune. Insa cand aveam probleme cu ele imi atinge destul de des cauciucul in aripa, in special la hopuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi am mai spus, ma repet: eu am avut jante 7J incaltate cu 205/50/15 pe spate si nu mi-a frecat niciodata. Depinde de cat de duse ai amortizoarele. Nu inteleg, parca se bate apa in piua cu acest subiect. Chiar nu citeste nimeni tot topicul. Sunt foarte multi si cu roti mai mari si fiecare a mentionat in ce conditii ii ating rotile de cate ceva. Gata. Alte probleme nu mai sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi mi-am pus cauciucuri pe dimensiunea 195/60/15. vin foarte bine pe masina. merita puse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Astazi am achizitionat 2 anvelope Bridgestone pe fata, 40 ron bucata, 100 ron cu tot cu montaj si echilibrat. Cele vechi erau opincute, la 60 la ora in curbe ... parca eram in caruta, dintr-o parte in alta. Sunt multumit dupa primul drum (~50 km), masina e mai stabila, nu mai trage dreapta si am eliminat riscul sa imi fie ridicat talonul.

Ce pareri aveti despre anvelopele second hand?

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum le nimeresti,la varsta si profil. Eu de doi ani merg doar cu anvelope second hand, in fiecare an cate un set. Anul trecut am avut Firestone Firehawk- foarte bune, iar anul asta am Michelin pe fata si Pirelli pe spate, cam alunecoase frantuzoaicele in rest totul bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara! Am tot citit pe aici insa tot nu am ajuns la o concluzie. Stiu sigur ca-mi voi lua jante de Logan (15") insa nu stiu cu ce sa o incalt.....ce cauciucuri si ce marime recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabricantul recomanda pneuri 195/50/15

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Mi-am schimbat cauciucurile am 175/65/r14 si dupa ce le-am pus pe astea imi trage cam tare in dreapta si se vireaza foarte greu in curbe care sa fie problema??

Dupa montaj jantele au fost echilibrate sa fie de la unghiul de fuga????

va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a fost invers, am facut unghiul de fuga pentru ca imi tragea dreapta, nicio schimbare, apoi am schimbat cauciucurile (175/60/r14), echilibrat jante si merge aproape perfect (slab d tot se mai simte ca pleaca spre dreapta + ca , conteaza si drumul), iar cauciucul de pe stanga e putin de tot mai bun decat cel de pe dreapta, poate fi si asta un factor ce influenteaza masina sa traga spre dreapta. Ideea e ca ar fi bine sa ii faci si unghiul de fuga daca tot iti face figuri (numai sa nu te bage "mesterii" la alte cheltuieli, bucse, flanse...). Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot asa am zis ca e posibil sa fie un cauciuc mai bun decat celalalt o sa incerc sa mai merg cateva zile cu ea asa sa vad cum se comporta daca o tine tot asa o sa ma duc la un service sa vad ce zic si cei de acolo.... da daca as schimba cauciucurile intre ele sa in pun pe cel de pe stanga pe dreapta si invers ar avea vreo importanta?

Ms frumos

Modificat de 99mau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta vreau sa fac si eu, sa le schimb de pe stanga pe dreapta si sa echilibrez jantele, oricum dreapta e mai expusa, mai iesi pe margine, mai eviti pe unu, in felul asta o sa ajunga amandoua la fel. Am si vorbit cu un prieten sa facem manevra ca tot am ceva de lucru la frane pe fata.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.dau bine oare jante pe 15 de 7 j,cauciucuri 195/50 fata si 205/50 spate.as intampina ceva probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no sa ai probleme la 195/50 pe 7j cu 205/50 pe 7j cauciucul sar putea sa stea un pic balonat si sati frece in telescop in viraje ( asta depinde si de et jantelor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a trecut cineva de la jante 195/50/15 la 205/40/16 ? ceva impresii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tazz

nu ma mananca rinichii.Eram doar curios sa aflu direfenta intre stabilitate/consum/confort intre cele pe 16 si cele pe 15.Si pe mine ma scutura destul de bine cu jante pe 15.

Mare problema ar fi talonul prea mic 40 de care imi este frica sa nu il tai foarte usor.Am reusit sa il tai si pe cel de 50.

@ovidiu89

ziceam de 205/40/16 pentru ca sunt putin mai late si poate influenteaza considerabil stabilitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu 195 pot spune ca trebuie sa te tii bine de volan daca apar denivelari in asfalt cauciucul fiind lat misca directia . La 205 nu vreau sa ma gandesc....

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

195 am pe fata si 205 pe spate. inainte cu jantele pe 14 aveam impresia ca imi fuge fundu cu astea pe 205 sta foarte bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tazz

nu ma mananca rinichii.Eram doar curios sa aflu direfenta intre stabilitate/consum/confort intre cele pe 16 si cele pe 15.Si pe mine ma scutura destul de bine cu jante pe 15.

Mare problema ar fi talonul prea mic 40 de care imi este frica sa nu il tai foarte usor.Am reusit sa il tai si pe cel de 50.

@ovidiu89

ziceam de 205/40/16 pentru ca sunt putin mai late si poate influenteaza considerabil stabilitatea.

eu la 195/65/14 am jantele facute varza pe fata din cauza gropilor. Nu din cauza ca am dat la viteza mare ci la cele din oras, care chiar daca sunt mici sunt foarte multe.

Am pus jante de tabla ( 185/60/14 ) cele originale de la VW si in o saptamana s-au strambat de tot chiar daca au fost noi.

Nu vreau sa ma gandesc la garda joasa, probabil raman fara cauciucuri si jante in 2 zile.

Oricum e diferenta mare intre un cauciuc lat (195 ) si unul mai mic ( 185 ) pe fata. La gropi se simte, iti trag de volan cele de 185 rau de tot. Pe mine ma dispera. Am avut o perioada si pe 70 inaltime, ziceai ca e tractor dar puteam sa iau la gropi ca nu aveam probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!