Jump to content

Jante Si Pneuri


vios70
 Share

Postare recomandată

Va salut , am si eu o nedumerire vizavi de dimensiunea asta 185/60/r14 , am incaltat-o de iarna si odata cu asta au aparut si zgomotele :( ,se aud plasticurile prin masina si parca e mult mai rigida la denivelari/gropi .

Eu ma asteptam sa fie mai confortabila cu roti pe 14, insa mai confortabila mi se pare cu cele pe 15, cu alea era liniste in interior si la rulaj/denivelari, se comportau mai bine.

Presiunea in roti e cea scrisa pe capacul de la rezervor 1,9 fata si 2,1 spate?

La voi cei care mai aveti dimensiunea asta, tot la fel e ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 506
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • taz21

    27

  • ovidiu89

    21

  • Tracto

    20

  • v@sy

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aceiasi dimensiune o am si eu la cauciucurile de iarna. Masina e mult mai confortabila fata de 195/50/15.

Zgomotul la rulare e din cauza anvelopelor. Ce marca sunt?

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,pe spate-uniroyal si fata-continental parca ,nu mi-am permis noi din pacate :( ,am luat second cu tot cu jantele de tabla.

Cred ca am facut o mica greseala cu presiunea, mi se pare ca e exact invers... ,oricum mi se pare ciudat fenomenul cu jantele pe 14" ,de cand merg cu ele am impresia ca a inceput sa imi si bata ceva pe fata .

Ma mai gandeam si la bucsele de pe puntea spate , posibil sa fie si ele uzate, daca e asa si de la ele ar putea proveni o serie de probleme/sunete ,nu?

Daca sunt pareri le astept in continuare aici sau pe privat, ca sa nu fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o echilibrare sau o re-echilibrare a jantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , de curand mi-am pus cauciucuri 195/60/15 si masina este mult m-ai confortabila, toate bune si frumoase pana cand itr-o zi un prieten care are GPS mi l-a imprumutat ca sa vad de curiozitate cu cat imi fura la km/h, si surpriza conform GPS-ului nu fura deloc , nici macar 1 km/h nimic :huh: , tot atata arata si GPS-ul cat imi arata si vitezometrul masinii....voi ce parere aveti sa fie vreo eroare de la GPS ? teoretic cu aceste cauciucuri ar trebui sa-mi arate cu 6.8 km/h m-ai putin .... (http://www.miata.net/garage/tirecalc.html). :huh:

Modificat de floringti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, momentan am de vara 205/60/15, cu suspensii sport, e fffff rigida acum, nush ce fel de suspensii sunt, sunt galgene si arcurile si telescoapele, iar pentru iarna am luat 195/65/15. Oare vor freca de pasaje tinand cont ca este foarte joasa acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am si eu o problema:( am un golf 3 (1.6 101cp) si am gasit niste jante foarte frumoasa insa este o problema:( jantele sunt pe 17 215/40! as putea sa le pun pe golfuletzu meu? nu ma prea pricep si na:(( nu imi freaca oare in aripi? nu exista nici o problema daka le pun? Va multumesc mult!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai suspensie sport nici sa nu incerci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar am suspensia schimbata recent si este foarte buna!:D o sa imi strice directia?o sa creasca consumu? ms mult!:*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate colegul de mai sus. daca nu ai suspensie sport mai mult ca sigur o sa iti atinga deoarece masina se balanseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de directie? o sa mi-o strice? consumul? spuneti-mi care su dezavantajele va rog!ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

directia o sa mearga mai greu putin iar despre consum eu sincer nu prea am simtit o crestere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! mai astept pareri va rog!ms!

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai folosi quote la mesajul dinainte si nu multumi unui user ca se mai impart avertismente

bag seama ca e taz mai ingaduitor de nu luasi nimic pana acum :D(ce zici taz sunt bun de moderator :) )

Modificat de dragosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , ajutati-ma cu un sfat , am gasit niste cauciucuri de iarna si nu stiu daca sa le iau sau nu pentru ca eu am acum 185/60 14 si astea de le-am gasit sunt 185/70 14 , o sa ma afecteze cu ceva ? credeti ca se vor potrivi ? Sa le iau sa nu le iau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa fie mai inalta masina cu 1cm si e posibil sa iti dea toleranta si la kilometraj si mai ales daca nu ai suspensia bunicica cand e incarcata si dai in hopuri o sa iti frece pe spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste cauciucuri , am nevoie de o parere de la voi , sunt de iarna , stare f buna , dar sunt 145/80 r13 , vi se par cumva prea subtiri ?? Vreau sa spun ca nu ma intereseaza aspectul masinii ci doar performanta pe zapada , sa se comporte bine pe zapada . Cine ma poate ajuta cu un sfat ii multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal trebuie pus 175/70/13(sper sa nu ma insel) ,acum daca pui alta marime la garda o sa iti dea in kilometraj toleranta (parerea mea probata la mine dupa ce am sarit de la50 la 55 in garda)legat de roti daca par subtiri ,or sa fie exact ca oltictul la roti(asta e marimea lui de fabrica)o sa fie roata mai ingusta cu 3cm ,diferenta de la 175mm la 145mm

tu stii daca ai zapezi periculoase pe acolo cred ca e bine sa le pui ca ma uit la astia cu tico au niste roti de bicicleta dar al naiba de nu zboara pe zapada

Modificat de dragosica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, cel mai bine ar fi sa-ti iei standard pentru Golf 3, adica 175/70 R13. Eu de astea mi-am pus de curand si sunt foarte bune pe poleiul din Suceava. Plus ca nu am treaba cu ARR, RAR si alte minuni care se intampla in trafic prin minunata noastra tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zapezi sunt , anu trecut nu puteam iesi din curte de cat ninsese (aveam si cauciucuri de vare ce e drept ) dar ideea e ca da este zapada si nu se curata , administratia e de kko (scz limbaj) , o lasa asa pe drum si se taseaza si ramana pe drum aproape tot sezonu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am si eu o problema. A venit timpul sa-mi schimb anvelopele de vara(am 4 dar nu sunt la fel si asta ma deranjeaza) :( , marimea 195/50R15. M-am uitat sunt cam scumpe pt buzunarul meu, asa am cautat second, am si gasit putin cam greu, nu prea sunt pe la noi. Problema este ce sunt dot 0505, din 2005 banuiesc. Intrebarea este, daca sunt un conditie buna, dar din 2005 (imediat au 6 ani), merita sa cumpar?

Mersi

Modificat de Hubacska
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teroretic- raspuns Nu.

Practic- daca arata bine si nu sunt crapate, Da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti. Am si eu o problema. A venit timpul sa-mi schimb anvelopele de vara(am 4 dar nu sunt la fel si asta ma deranjeaza) :( , marimea 195/50R15. M-am uitat sunt cam scumpe pt buzunarul meu, asa am cautat second, am si gasit putin cam greu, nu prea sunt pe la noi. Problema este ce sunt dot 0505, din 2005 banuiesc. Intrebarea este, daca sunt un conditie buna, dar din 2005 (imediat au 6 ani), merita sa cumpar?

Mersi

La cauciucurile de iarna, DOT-ul trebuie sa fie de maxim 5 ani. Dupa acesti 5 ani , cauciucul de iarna se intareste si nu se mai comporta ca un cauciuc de iarna. Cauciucurile de vara sint fabricate dupa alt principiu , durata lor de viata este mai mare de 5 ani . Daca ele arata bine si sint ok din punct de vedere al sigurantei ...poti circula fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti!as vrea sa pun jante de tabla cu anvelope de iarna,acum am jante de aliaj cu anvelope 185-65-14 si nu stiu ce ar trebui sa scrie pe cele de tabla ca sa nu cumpar altceva.Multumesc anticipat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!