Jump to content

Montare tempomat aftersale


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Mufa albastra e cea de pe bulkhead (in fund, pe unde trece manunchiul de fire de la cutia de sigurante)? Cea orientata 45 grade de la orizontala?

Cum naiba o scot? Incerc de 1h 30 si nu pot s-o urnesc in nici un fel.

edit: (Am tras concluzia ca n-am firul respectiv si acum incerc sa-l pun.)

Modificat de fx_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    38

  • Al Bundy

    31

  • F l o r i n

    22

  • darin

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu ziceam de debreiere = ridicarea piciorului de pe pedala de ambreiaj

Sorry dar, este putin invers; debreiere = pedala de ambreiaj calcata/apasata = A desface legătura dintre două mecanisme cuplate printr-un ambreiaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma oameni buni de unde luati informatia aia cu t 20 si t nush cat , e simplu sa vorbesti , care este mufa t20a si t20 d ?

dupa mine va arat in cateva secunde care este a si d

post-2238-1232578796_thumb.jpg

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Este foarte simplu T20a este mufa de la calculatorul de coloana volan iar T12d este cea albastra.O sa pun si ceva poze,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai albastre mai sunt altele si la volan culmea sunt vreo 2 deci nu e corecta exprimarea...

Stiam si eu care sunt, ideea e de unde t 20 t 21 si asa mai departe ca pe ele nu scrie asa ceva, de unde numerotarea asta , una e galbena una e neagra una e roz , culmea vreo 2 sunt albastre una e verde, dar scrie cu totul altceva pe ele sau pe langa ele

PS: nu mai e nevoie ca a fost rezolvata treaba ...

Cea albastra cum ai zis tu daca ar fi doar una albastra eu cum as gasi-o?

Este in spatele ceasurilor de bord, cum stiam eu ca acolo ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La O2 Elegance MY2008 se aprinde ledul la indicatorul de cruise control din bord daca instalez tempomatul aftersale?

Din cate am vazut in bord in ceasul din dreapta se vede o umbra de indicator (seamana cu un vitezometru - cerc taiat pe jumatate). Sa inteleg ca exista indicatorul asta in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat daca imi va aprarea viteza setata si daca tempomatul este in functiune pe maxidot ...

Si mie mi se pare destul de util acest gadget ...

Apropo , monteaza cineva din Focsani, Galati, Bacau, Buzau sau Braila tempomate ? Si daca da, care este pertul kit-ului si al manoperei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ceea ce imi apare in manualul online pe care mi l-ai pus la dispozitie anterior, rezulta ca se aprinde in bord doar simbolul cu cc ( cruise control )..... in rest nu mai spune nimic

pe mine ma intereseaza daca imi apare pe afisajul maxidotului viteza setata , etc

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry dar, inseamna ca nu ai inteles nimic din manual. In manual, scrie exact TOT ce poate afisa MD-ul...nu il poti face sa afiseze orice "trasnaie". :D

Prin absurd, sa presupunem ca s-ar putea afisa. La ce ti-ar fi de folos? Unde poti vizualiza mai usor viteza de deplasare...pe vitezometru, sau pe MD printre(alaturi) alte informatii? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ma intereseaza si pe mine sa montez tempomat pe o Fabia din 2005 1.9 SDI, ASY. Intrebarea este daca trebuie sa cumpar tot kit-ul (maneta + cabluri) sau doar maneta? Mentionez ca in timp ce am piciorul pe acceleratie si pun usor frana cu piciorul stang imi anuleaza acceleratia pt cateva sec 2-3, cineva mi-a spus ca imi trebuie doar maneta in situatia asta. Astept raspuns. Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva ca am cumparat maneta si nu am cabluri.Mai am 1 zi in care pot s-o dau retur sau daca pot cumpara cabluri separat si de unde? Codul manetei BEA 400002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am sa termin de montat tempomat-ul, ma poate ajuta cineva care are Vag-com sa-l si setez??? Va multumesc si astept ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna-ma si o rezolvam maine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Al bundy am rezolvat setarea. Sunt foarte multumit mai ales ca am montat totul singur in 3 ore. In felul asta am montat tempomat-ul cu 250 Ron. Pt cei interesati de achizitia Kitu-lui le stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am O2, 1.9TDI, 105cp, 2007 vechiparea Trend si vreau sa-i montez singur tempomatul, dar nu reusesc sa aflu seria dupa care sa comand kitul tempomat. Seria originala am aflat-o, e BEA 600 002, dar am nevoie de o alta serie pentru al comanda, dar nu la reprezentanta. Seria motor este BXE 538 526 si vreau sa stiu daca se poate monta daca masina nu a fost dotata. Mulţumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 953 513 F montate din 03/04 - 11/07 si cu G in coada in 11/07 incoace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k0 953 513 F montate din 03/04 - 11/07 si cu G in coada in 11/07 incoace.

Multumesc pentru raspuns. Ti-am trimis si un PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy am verificat codul la un magazin de piese auto si a zis ca nu e bun, ii dadea eroare ceva de genul :vaidecapulmeu:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, dupa cum ti-am zis si la tel cele de o2 nu se fac aftermarket dar poti lua de g5 ca e acelasi...ti-am mai zis ia doar maneta si daca e nevoie de fir ti-l dau eu , ca aia cer pe fir cat am dat eu pe maneta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut!!! vreau si eu tempomat pt. masina din semnatura.......Pe saitul asta a facut cineva comanda??? http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...%29%7CP%E1%E8ky

care este codul care se poate adapta la mine fara modificari.....Are cineva la vanzare asa ceva??

Modificat de horias
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!!! vreau si eu tempomat pt. masina din semnatura.......Pe saitul asta a facut cineva comanda??? http://www.skodateile.cz/index.php?pg=prod...%29%7CP%E1%E8ky

care este codul care se poate adapta la mine fara modificari.....Are cineva la vanzare asa ceva??

Eu am reusit sa montez tempomatul cu ajutorul indicatiilor la doi colegi de pe forum. Maneta am luat-o de la reprezentanta Skoda am dat 295Ron ( doar maneta), pe activat am dat 75ron ( + alte obtiuni activate). Daca o sa-mi permita timpul am sa fac un tutorial. De pe site-ul acela te-ar ajunge prea mult ca si pret, iar din ce am citit unele produse nu ar fi noi ( informatie citita pe forum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! Am O2, 1.9TDI, 105cp, 2006 octombrie echiparea Elegance si vreau sa-i montez tempomatul cumparat(atasat poza cu cod), VIN -ul masinii este TMBBS41Z872074028 si vreau sa stiu daca se poate monta daca masina nu a fost dotata. (oare am nevoie de cablu sau nu, am inteles ca unele sunt echipate cu acest cablu) Mulţumesc ! Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat.

post-50303-1272098393_thumb.jpg

post-50303-1272100042_thumb.jpg

post-50303-1272100049_thumb.jpg

post-50303-1272100059_thumb.jpg

post-50303-1272100068_thumb.jpg

Modificat de escu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta chiar daca nu a fost dotata. CA sa vezi daca ai nevoie de fir, cauti sub volan, dupa ca dai carcasele jo, mufa care intra in calc de coloana de volan, scoti mufa, vezi ca are o siguranta rosie care trebuie scoasa inainte , si te uiti daca pe pinul 13 ai un fir negru/alb, sau daca pe locasul 13 ai pin. Daca este atunci nu mai trebuie tras firul pana in mufa albastra de sub stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit. Tempomatul a fost instalat la reprezentanta Skoda din Tg Mures. Sunt multumit si functioneaza perfect.Cred ca a meritat aceasta investetie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!