Jump to content

Montare tempomat aftersale


bogdanc
 Share

Postare recomandată

Frate 7,5 la 140 e cam mult, eu am aceeasi masina cu acelasi motor si tot cu CC pe autostrada Bucuresti-Pitesti la 140 am consum 6,2. Abia la 165 aveam 7,5 tot pe CC. Oricum daca faci des drumuri lungi(eu fac o data pe sapt autostrada Pitesti-Buc) merita CC si pentru consum si pentru confort....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    38

  • Al Bundy

    31

  • F l o r i n

    22

  • darin

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred ca devin off topic cu lacrimile mele pt. consumul mare. Am eu piciorul greu, asta e. De fapt ideea era cu utilitatea tempomatului, pe care nu o contest, dimpotriva. Colegii de forum de mai sus au spus destule despre asta, subscriu la toate plusurile dar si la minusul ala mic: parca un pic te distrage de la condus, daca apare ceva neprevazut parca ai(am :D ) un moment de ezitare. Poate ne mai familiarizam cu el cand o sa avem autostrazi in tot locu', cred ca in 1 ianuarie 2007,ora 00. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Este super sa ai tempomat. Mi se pare cam mare consumul tau. Eu am o skoda superb cu 131 cp si la 160 km/h consuma 6,6 cu CC pus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Si eu am montat tempomat pe Fabia. Multumit. Am impresia ca a crescut putin consumul, dar nu spectaculos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca tempomatul e o chestie foarte utila. La drum lung si cu un trafic corespunzator este foarte comod sa nu mai atingi pedalele, tinand cont ca, pe langa mentinerea constanta a vitezei, poti si sa accelerezi sau sa franezi folosind tempomatul. Doar in situatii mai bruste, cand variatiile de viteza trebuie sa fie mai mari sau trebuie sa opresti, atunci se apeleaza la pedale, altfel nu ai treaba. Mie imi place si m-am obisnuit foarte bine cu el. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am montat tempomat pe Fabia. Multumit. Am impresia ca a crescut putin consumul, dar nu spectaculos.

Ai montat la service, sau acasa?

Sunt curios daca la Fabia pe langa volan trebuie demontat si motorasul de la stergatoare cum am vazut intr-un tutorial indicat de cineva pe aici pe forum pentru tragerea firului de la maneta CC (era la Golf IV).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Ai montat la service, sau acasa?

Sunt curios daca la Fabia pe langa volan trebuie demontat si motorasul de la stergatoare cum am vazut intr-un tutorial indicat de cineva pe aici pe forum pentru tragerea firului de la maneta CC (era la Golf IV).

Am montat la service, masina e in garantie. Cost total 550 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat montajul te rog, este important :blink:. l-ai cumparat de la service-ul de unde l-ai montat sau de la reprezentanta, pentru cat pot apare diferente de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat a costat montajul te rog, este important :blink:. l-ai cumparat de la service-ul de unde l-ai montat sau de la reprezentanta, pentru cat pot apare diferente de pret.

Cumparat de la service unde am montat.

Tempomat=290lei

Manopera=260lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

....stie cineva daca in afara de parghia de semnalizare si cabluri,mai trebuie ceva pentru a instala tempomatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...la MY 2007 nici macar cablu nu mai e necesar, se schimba doar parghia si se reconfigureaza cu vag-com

p.s. grija la senzorul de rotatie sa nu-i modifici pozitia, e bine sa fie asigurat cu o banda scotch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Recent am fost in SUA si am avut ocazia sa conduc 3000 km pe autostrada cu o Toyota Camry V6 hidramata de 3000 cmc cu tempomat. Tempomatul este intradevar util daca mergi pe drumuri relativ goale si lungi cum sunt in SUA cu urcari si coborari semnificative (in SUA autostrada urca de la 0 la 1500 m altit frecvent). Utilitatea reala a tempomatului se simte doar cu cutie automata deoarece la urcare retrogradeaza singura 1-2 trepte si se tureaza singura pana la 5000 rpm (sare consumul in aer!!!) iar la coborare alege treapta cea mai de sus (consumul scade). Daca trebuie sa fac o oprire de urgenta, dupa ce plec din nou de pe loc, e suficient sa-i dau resume si schimba vit/accelereaza singura pana la vit setata. In Romania nu se regasesc conditiile descrise mai sus si daca masina nu are cutie auto atunci chiar nu vad utilitatea tempomatului deoarece trebuie sa-i schimb eu viteza.

Cui este frica sa nu-l ia radarul poate sa-si ia maxidot si sa seteze avertizarea de viteza la 60 km/h si un mesaj va aparea pe maxidot insotit de un bip. Cat timp viteza este peste limita, maxidotul nu mai afiseaza nimic in afara de atentionarea ca s-a depasit viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta tempomat pe Fabia 1.2 HTP?

Ca eu am sunat la service si mi-au spus ca nu se poate.

Daca da va rog sa-mi spuneti unde?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Recent am fost in SUA si am avut ocazia sa conduc 3000 km pe autostrada cu o Toyota Camry V6 hidramata de 3000 cmc cu tempomat. Tempomatul este intradevar util daca mergi pe drumuri relativ goale si lungi cum sunt in SUA cu urcari si coborari semnificative (in SUA autostrada urca de la 0 la 1500 m altit frecvent). Utilitatea reala a tempomatului se simte doar cu cutie automata deoarece la urcare retrogradeaza singura 1-2 trepte si se tureaza singura pana la 5000 rpm (sare consumul in aer!!!) iar la coborare alege treapta cea mai de sus (consumul scade). Daca trebuie sa fac o oprire de urgenta, dupa ce plec din nou de pe loc, e suficient sa-i dau resume si schimba vit/accelereaza singura pana la vit setata. In Romania nu se regasesc conditiile descrise mai sus si daca masina nu are cutie auto atunci chiar nu vad utilitatea tempomatului deoarece trebuie sa-i schimb eu viteza.

Observatiile sunt bune...si eu sunt de parere ca tempomatul isi arata adevaratul potential in combinatie cu o cutie automata de viteze.

Totusi, pentru cei care circula chiar si un sezon pe an pe autostrazi, tempomatul e o buna investitie si in combinatie cu o cutie manuala (aici ma regasesc si eu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta tempomat pe Fabia 1.2 HTP?

Ca eu am sunat la service si mi-au spus ca nu se poate.

Daca da va rog sa-mi spuneti unde?

Merci.

Atata timp cat exista ca optional, nu vad de ce nu s-ar putea monta. Incearca la orice service/dealer al grupului VAG. ALte variante?...incearca sa citesti pe forum; s-a discutat mult pe aceasta tema. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

o intrebare de necunascotar se mia poate monta tempomatul intre timp pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania nu cred ca este o investitie utila pentru ca parcurgem foarte putini kilometri pe autostrazi. In plus eu nu ma simt confortabil sa ma aflu cu piciorul drept la distanta de frana si nu in locul in care sunt obisnuit (acceleratia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta tempomat pe Fabia 1.2 HTP?

Ca eu am sunat la service si mi-au spus ca nu se poate.

Daca da va rog sa-mi spuneti unde?

Merci.

Eu am intrebat la Brady Trade si se poate monta la un pret (cu manopera aferenta) ~ 500 RON.

Subiect discutat mai amplu in aria FABIA 1: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30983

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat si eu tempomat acum 1 luna de zile (kitul costa 220RON pentru fabia1, montajul nu stiu cat ca l-am montat singurel) si sunt foarte multumit de utilitatea lui. Tine constant 60km/h in localitate, la drum intins tine constant 110-120km/h fara sa mai "potrivesc" eu din pedala, etc. Il recomand. Ce nu am inteles eu insa este faptul ca acest accesoriu destul de util (zic eu) si in Romania nu este recomandat de catre domnii (mari) vanzatori de skode. La dracu, are un pret derizoriu ca si optional.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blitz: Nu-l recomanda nimeni pentru ca multa lume vede util tempomat-ul doar pe autostrazi, desi sunt si alte drumuri unde poti merge cu viteza constanta (si cu un consum ceva mai redus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_geek:

Judecand din perspectiva vanzatorului, lucrurile ar trebui sa stea altfel: mai multe optionale=> valoare de vanzare mai mare=> bonus mai mare. In plus pretul optionalelor la comanda masinii este destul de rezonabil, cred ca si de 2 ori mai mic decat costul montarii lor ulterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am tempomat pe masina, si e super folositor, cand ai de facut un drum mai lung. E de 1000 mai relaxant si mai bine sa te concentrezi la drum decat sa mai ai grija si la vitezometru. Este o chestie superutila, si costa putin pentru ce face. Va recomand sa va montati...plus ca intotdeauna consumul in aceleasi conditii e mai mic cu tempomat decat atunci cand ti viteza din pedala(bucla de reglare inchisa, complet automatizata, deci mai eficienta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare insa la montarea kitului pe Fabia: sunt restrictii de montaj impuse de producator: se monteaza numai pentru anumite tipuri de calculatoare de retea electrica (bordnetz; trebuie verificat inainte codul piesei montate pe masina); in plus producatorul NU recomanda montarea pe Fabia junior (cu motorul de 1 litru, parca).

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci codul piesei (maneta + fir necesar) este BEA 600 002. Costul ~350RON. Se obtine din stoc sau pe comanda la AVIA, BRADY sau Ausberg.

Poza deja atasata aici

Topicul este necesar pentru ca in el se cere si spera la descrierea pas cu pas (de catre cineva care a mai facut sau stie sigur) operatia de montare pe SKODA Octavia2 pentru cei care vor sa cumpere piesa si nu vor sa plateasca manopera la service in val de inca ~300RON.

Operatiunea implica montajul manetei, conectarea firului daca am inteles eu bine si activarea functiei CC din calculatorul masinii. Dar exact cum se fac aceste lucruri, speram sa gasim/aflam in continuare.

Si pe topicul de la Octavia1 exista exact aceiasi intrebare "am kitul, cum il montez". Presupunand ca acolo va raspunde cineva, stie cineva daca montajul este la fel si pe Octavia1 si pe Octavia2?

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!