Jump to content

Suspendare Permis Viteza


ovidius
 Share

Postare recomandată

am si eu 2 nelamuriri deocamdata ..pt deocamdata :blah_:

1. Daca scrii in PV la mentiuni toate asptectele care ti se par in favoare ta , nu risti ca la proces Politia sa fie pregatia (sa aiba raspunsul pregatit) pt orice mentiune a ta acolo ? De ex poate aparatul radar nu are omolagare, dar daca ei vad ca tu esti decis sa contesti au timp intre timp sa se pregateasca. Pe cand daca le ceri direct in instanta omolagarea, astfel nu mai ai numere de inregistrare "libere" tocmai din vremea cand s-a intocmit PV.

2. Chiar nu erai in localitate si politistul sustine ca erai in localitate ? Erai la limita localitatii ? Sau e "ceva" care imi scapa ? poate un PM m-ar lamuri !

Mersi

1. anumite mentiuni atrag nulitatea absoluta a procesului verbal

2. eram intr-o zona fara case (lucrul ce poate fi constatat si din fotografiile depuse la dosar)

am si eu o nelamurire. mai au voie ca radarul sa fie in mers ?

anumite aparate radar sunt omolagate atat pt modul stationar cat si pt modul "in mers"

@deocamdata

decat sa citeasca toate reglementarile si sa comenteze orice ar avea de comentat zic eu ca e mai simplu sa circule legal, nu? Toata energia consumata pe la procese mai bine o pastrati si mergeti mai incet putin. E doar o parere.

Asta inseamna 50 in localitate si 90 in afara ...

Cam cate zile iti ia sa parcurgi distanta Bucuresti - Baia Mare de ex ?

Daca as merge 10.000 km / an probabil ar fi usor sa circul cu viteze legale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caz personal: permis suspendat 30 zile, intentat actiune, restituit permis pe aceasta perioada, pierdut proces dupa 4 infatisari si trecut un an, actiune de recurs de fapt ultima cale de atac, pierdut si aceasta cale. acum vine partea interesanta: dupa prima cale de atac primesti hotarare acasa dupa recurs nu se mai comunica nimic nici tie nici la politie. merg la ghiseu in 15 zile dupa recurs afland ce contine si vreau sa predau permisul. se uita la mine cam mirat si spune ca nu al primeste asa . sa merg la tribunal sa iau o minuta care certifica data si hotararea luata definitiva. si daca nu mai mergi la ghiseu si ramai cu permisul in buzunar? este un viciu de procedura sau cum al interpretam? a mai facut cineva recurs si a pierdut? am pierdut cu toti martorii si avocatii cu toate ca toti au spus ca voi avea castig de cauza fiind surprins in poza la limita dintre linia continua si discontinua depasind fara nici un risc ptr ceilalti. deci eu am constatat pe pielea mea ca tot ce se poate interpreta nu se face in favoarea noastra la tribunal. se castiga greu si doar la erori majore alte agentilor. noroc cu permisul fratelui ca santem gemeni si le mai folosim cu buletin cu tot cand este cazul.dar acum prefer sa merg regulamentar.va sfatuiesc si pe voi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca ati mai avut carnetul suspendat in ultimele 6 luni, mai beneficiati de un bonus de 30 zile..Total: 120 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia romana iti poate pune ce vor ei in ''carca''... pot foarte simplu sa iti inregistreze viteza unui MIG si sa iti arate poze ca tu conduceai prin localitate cu acea viteza.... Prefer totusi sa merg pana in limita legala + 50km/h si in localitate si in afara, macar astfel nu raman pieton o perioada. Pana acu nu am ramas fara permis din cauza vitezei, ci din alte motive. Ultima data ''nenea agentul'', care se crede doctor sau inginer, avocat sau macar licentiat in ceva (la nume a avut grija sa adauge peste tot pe unde apare numele dumnealui initialele ''A.P.'' inainte), mi-a zis ca imi retine permisul pentru 90zile. Spunandu-i ca si eu cunosc legea si ca suspendarea e pe 30zile l-am lasat sa scrie ce vrea el in PV. Probabil asta e o metoda sa te faca sa bagi mai adanc mana in buzunar, doar ca eu nu bag mana in buzunar din principiu. Cand a revenit cu PV.-ul completat scrisese tot ce trebuia acolo si nu cum licitase el, asa ca peste 1 zi reintru in posesia permisului...

Apropo, in bucuresti, stie cineva care este programul in care ii gasesc sa imi dea ''cartonasul'' inapoi????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu este chiar asa, cand ai comis-o ai comis-o, cel mai bine ar fi sa iti asumi greseala si sa suporti consecintele. Stiu si varianta celalalta, din pacate mult mai des intalnita, cei care gresesc grav scapa pana la urma, asta e, o tara de caca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pai am gresit si mi-am recunoscut greseala, nu ma asteptam sa ma ierte caci stiu ca daca nu sunt pedepsit nu ma invat minte, da el licita mai mult decat trebuia, adica imi explica ca pentru un trecut pe rosu permisul se retine 90zile si iau minim 800lei amenda (maxim 1.200lei), si eu stiam de 30zile si minim 240lei amenda. Probabil speriindu-ma cu valorile astronomice scoase din cascheta (ce zicea el era pentru trecut pe rosu+accident, cand eu doar am incercat sa ma strecor pe un rosu pe o strada pustie), spera sa bag un pic mana in buzunarul meu si sa indes ceva intr-al lui. Mi-am recunoscut din start vina si eram constient ca voi ramane pieton 30zile, si in cele 30zile de RATB mi-a disparut avantul de a nu asculta semaforul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare la toti! Am patit-o si eu, permis suspendat 3 luni pentru viteza in localitate insa vreau sa reduc suspendarea la o luna.

Eu am domiciliul in judetul Neamt (tot in judetul acesta mi-a si fost suspendat permisul), insa am viza de flotant pe judetul Iasi. Agentul care mi-a saltat permisul a zis ca pot da examenul in Iasi fara nicio problema dupa ce-mi expira alea 15 zile.

Am fost la politie in Iasi sa dau examenul, insa nu m-au lasat, intrucat, au zis ei, sunt din alt judet si ei nu au dosarul meu acolo, ci trebuie sa ma duc in Neamt sa-l dau.

Stie cineva cum e pana la urma cu examenul asta? Trebuie sa ma duc neaparat in Neamt sa-l dau, chiar daca am flotant pe Iasi?

Ideal ar fi in Iasi, scutesc ceva bani/timp pierdut aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@impakt - daca noi iti zicem ca poti da ex la iasi insa cei care sunt acolo nu or sa te lase ce faci ?! Pana la urma tot politia din iasi te programenaza/inscrie la examen deci ....

Poti sa ceri o audienta la comandant , dar daca si el iti zice acelasi lucru se pare ca va trebui sa dai ex la neamt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce voiam sa aflu de fapt era daca cineva a mai avut o problema ca a mea, si daca da, cum a rezolvat-o. La o audienta la comandant ma gandeam si eu, poate e un om intelegator si ma intelege ca e absurd sa bat atata drum si sa pierd atata timp pentru un sfert de ora cat dureaza examenul, si pentru o stampila care o pune pe dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, am si eu permisul suspendat pe o perioada de 90 zile pentru viteza. Nu pot beneficia de reducerea suspendarii pentru ca l-am mai avut luat pentru viteza acum un an si ceva. Stiti cumva daca mai e valabila aberatia aia care prelungea perioada de suspendare cu 30 zile daca nu dai examen? Adica daca nu dau examen stau 120 +15 zile dovada zile sau 90 + 15 zile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTSport,da ,este valabila,am fost de am dat si eu examenul miercuri si mai era o persoana care statuse 90 de zile si nu a dat examen si politistul i-a spus sa vina peste 30 de zile sa isi ridice permisul.

El mai avea o hartie pe care scria ceva de genul ,Examen Obligatoriu parca,nu mai stiu exact.

La tine daca nu ai hartia aceea cu examen obligatoriu,stai doar: 15 zile cu dovada+90 de zile pe dreapta.

Modificat de Tijs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vorbit cu Marius si mi-a zis ca nu trebuie sa dau examen si am fost si eu la Udriste acum jumatate de ora si am intrebat. Se pare ca pentru viteza, daca nu vrei sa-ti reduci perioada de suspendare sub 90 zile, nu e obligatoriu examenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu, in afara localitatii cu indicator de limitare 70 km/h si eu aveam 121... Mi-au luat permisul pe 90 de zile. Mentionez ca am un detector de radar destul de evoluat si nu a simtit radarul decat cand l-am umflat. Politistul a venit intai cu un proces verbal ca si cand as fi depasit in localitate, am refuzat sa il semnez , i-am spus sa se duca sa se uite pe caseta ca nu a fost in localitate. A revenit cu un alt proces verbal unde scria ca am depasit viteza cu peste 70 Km iar dupa aceea a corectat si a scris deasupra la 70 50km. De asemenea m-a intrebat daca am 200 ( sa se inteleaga euro). Mi-a zis ca ma asteapta in masina. Au asteptat cam 30 de minute sa ma duc la ei.... Ghinionul meu este ca aveam doar 100 $ in tot portofelul. Din cauza ca nu am fost deacord cu solicitarile militianului mi-a dat si amenda de 800 de Ron. Mentionez ca aparatul radar este unul nou "Python 6" care scrie pe DVD si foloseste unda laser pt masurarea vitezei si tot necazul s-a intamplat la Galati la iesirea din Tudor Vladimirescu. Intrebarea mea este urmatoarea: Daca mi-a fost suspendat permisul in Galati si eu sunt din Constanta, dau examen in Constanta si imi ridic permisul din Galati sau tot din Constanta? Cine stie cum se procedeaza in acest caz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Examenul il dai in localitatea de domiciliu, de acolo iti ridici si permisul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Salut, a dat cineva de curand examen pt reducerea suspendarii de la 90 de zile la 30 pentru viteza? As vrea sa stiu si eu ce trebuie sa fac, am citit pe un site si indeplinesc conditiile pt reducere.Astept mesaj pe privat sau reply aici. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se completeaza o cerere tip pentru reducerea perioadei dupa care se efectueaza o examinare de legislatie rutiera.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cererea se poate depune si in perioda valabilitatii de 15 zile a dovezii provizorii de circulatie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Nu, cererea se depune numai dupa expirarea dovezii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cererea se depune dupa expirarea dovezii si chiar daca ti se reduce pedeapsa, tot vei sta 30 de zile pieton de la data expirarii dovezii. Testul se numeste 13 din 15. Sunt 15 intrebari si trebuie sa ai 13 raspunsuri corecte pentru a-l promova. Intrebarile sunt tip grila, cu 3 variante de raspuns dar, fata de examenul auto normal, aici doar o varianta este corecta. Nu sunt intrebari cu doua, trei sau nici un raspuns corect. Prin librarii si la chioscurile de ziare exista o carte care se numeste chiar asa 13 din 15, parca e de editura National si daca parcurgi o data acea carte e imposibil sa pici. Examenul se da, de regula, la sediul politiei rutiere de la nivel de judet.

Atentie la urmatorul fapt: de la data inceperii suspendarii ai 30 de zile sa dai testul si sa-l promovezi. Daca te duci a 31 zi, chiar de il iei, vei mai sta pieton inca o luna. Din cate imi amintesc ai dreptul sa dai testul o data pe saptamana. Bafta multa!

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!