Jump to content

Suspendare Permis Viteza


ovidius
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Dreptul de a conduce autovehicule se suspenda pe 30 zile.

Nu se sustine testul de verificare al cunostintelor in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare de 10 puncte: daca soferul este strain (nu vb romaneste) poate sa dea examen pt reducerea pedepsei? si daca da, care este procedura si cum da examenul? exista si variante in engleza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dc anul trecut am avut permisul suspendat pe 3 luni (am dat testul, si l-am luat in mai repede--asta pe anul 2008), iar acum il am iar: mai pot beneficia de reducere de la 3 la 1 luna (in cazul promovarii testului)??

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Perioada de suspendare se reduce la 30 de zile, daca persoana indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

- a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulatie ;

- a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;

- nu a mai beneficiat de o astfel de masura in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare;

- in ultimii 3 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"savarsirii faptei"....fapta de anul trecut nu e tot pt viteza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"nu a mai beneficiat de o astfel de masura in ultimii 3 ani" - masura este reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile, indiferent pentru ce fapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai beneficiat anul trecut de reducere (mi l=a dat dupa 60 zile, in loc de 90 zile)...o sa incerc si altfel dc nu merge normal (eu ma gandeam ca nu am mai avut pana acum pt viteza permisul retinut si ma gandeam ca voi beneficia de reducere, zilele astea aflu)

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat un radar din mers in localitate(50km/h)avand viteza 99km/h. Am avut obiectiuni,dar militianu nu a tinut cont de ele moment in care nu am semnat p.v.si am plecat cu acte cu tot. Am primit p.v.prin posta si am constatat o amenda de 20pct. adica 1080 ron.Am contestat-o si am pierdut in instanta.Acum astept hot.sa fac recurs! Norokul meu e ca nu mi-au luat permisul! Cam asta e cu radarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 PUNCTE? Atata se da acum? Eu am luat un radar anul trecut, 70 km/h in plus fata de viteza legala, si, pe langa permis suspendat am mai primit 9 puncte amenda ( in jur de 4-450 lei ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dc pierzi procesul....o sa ai de stat ceva pe bara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviutza si @nairolf1982

V-as ruga sa respectati regulamentul:

Avertisment verbal

2. Pe l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat: nu conteza fapta (referitor la ce vorbeam mai sus, cine a beneficiat de reducere, numai beneficiaza de alta reducere daca in decurs 6 luni a mai savarsit o abatere).

Modificat de docman
sters off-topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obiectiunile mele erau faptul ca nu a vrut sa treaca la mentiuni seria radarului folosit,sa imi arate ordinul de serviciu si atestatul de operator autorizat. A se retine ca in instanta aduc actele de omologare ale altui aparat care le are in regula! experienta proprie anterioara! Ca sa-i raspund lui bibi91,20 puncte de amenda mi-au fost date de militian de necaz ca am plecat si ca l-am amenintat ca fac contestatie,stia ca daca voi pierde sunt nevoit sa platesc toata suma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviutza: si acum in ce stadiu te afli?? cu toata povestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! La proces sa nu ai surpriza sa arate instantei :serie aparat , omologare ,poza ,etc . ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va povestesc si eu:

9.01.2008 radar mobil Bumbesti - Pitic, jud Gorj, 108 km/h. Suspendare permis. Am facut contestatie; 2 martori ca nu am fost in localitate; am castigat; politia a facut recurs; am pierdut; proces final pe 1 aprilie

23.09.2008 radar Gradinari jud Olt, 104 km/h. Suspendare permis. Am facut contestatie; 1 martor; l-am pierdut si am facut contestatie - proces pe rol

27.01.2009 radar mobil Bengesti Ciocadia, jud Gorj, 102 km/h. Suspendare permis. Am facut contestatie. Datorita faptului ca m-am reprezentat singur (cred) judecatoarea nu a tinut cont de nici un argument. Proces pierdut. Astept comunicarea sa fac recurs.

Mentiune: fac cam 80-100 k /an majoritatea in Ro dar politisti mai frustrati decat in GORJ nu exista.

Ce am invatat (pt ca din orice trebuie trase si invataminte) :

- oricare dintre noi trebuie sa citeasca macar odata NML 021-05 "aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor (cinemometre radar)

- in momentul in care faceti contestatie puneti mana si cititi procesul verbal si absolut toata legislatia referitoare la modul in care acesta se intocmeste (asa va puteti verifica avocatul)

- nu va reprezentati singuri (din pacate in Ro judecatorul are putere deplina in a lua decizii, fie ca acestea sunt subiecive, fie ca nu)

- incercati sa angajati un avocat din locatia unde se desfasoara procesul si care sa aiba ceva experienta in domeniul rutier

- totdeauna in rubrica "mentiuni" notati orice aspect care va vine in minte si pe care-l considerati in favoarea voastra (sunt mai multe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu 2 nelamuriri deocamdata ..pt deocamdata :rolleyes:

1. Daca scrii in PV la mentiuni toate asptectele care ti se par in favoare ta , nu risti ca la proces Politia sa fie pregatia (sa aiba raspunsul pregatit) pt orice mentiune a ta acolo ? De ex poate aparatul radar nu are omolagare, dar daca ei vad ca tu esti decis sa contesti au timp intre timp sa se pregateasca. Pe cand daca le ceri direct in instanta omolagarea, astfel nu mai ai numere de inregistrare "libere" tocmai din vremea cand s-a intocmit PV.

2. Chiar nu erai in localitate si politistul sustine ca erai in localitate ? Erai la limita localitatii ? Sau e "ceva" care imi scapa ? poate un PM m-ar lamuri !

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferirea de foloase necuvenite sau darea de mita sunt incriminate de codul penal. Renunta te rog la astfel de sfaturi pe un forum public.

Warning

Nu sunt acceptate discuțiile explicite privind orice tip de activitate ilegala sau imorala.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o nelamurire. mai au voie ca radarul sa fie in mers ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu: pieton timp de o luna

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Michael- da au radare omologate pentru citirea vitezei in mers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deocamdata

decat sa citeasca toate reglementarile si sa comenteze orice ar avea de comentat zic eu ca e mai simplu sa circule legal, nu? Toata energia consumata pe la procese mai bine o pastrati si mergeti mai incet putin. E doar o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrein: daca ai ceva de care te poti lega de ei poti merge in instanta, daca nu atunci nu are rost. Iarasi daca esti la prima abatere in ultimi ani, atunci poti reduce pedeapsa la 1 luna. Si ar mai fi si alta varianta (dar daca ai apucat sa predai permisul, nu prea mai sunt sanse, daca intelegi ce vreau sa zic--daca nu cauta-ma pe privat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deocamdata

decat sa citeasca toate reglementarile si sa comenteze orice ar avea de comentat zic eu ca e mai simplu sa circule legal, nu? Toata energia consumata pe la procese mai bine o pastrati si mergeti mai incet putin. E doar o parere.

ba sa citeasca pt ca stii ce ai de facut atunci cind vor sa iti puna in spate, viteza altuia; si nu vorbesc din carti ci din experienta personala :D

cu ajutorul detectorului am aflat ca politianul a sarit din masina sa ma opreasca pt viteza inainte de a intra in raza de actiune a radarului :cheers: si la judecatorie nu au adus omologare nici poze conform NML....

Nu uita ca in Ro nu se aplica legea ca pe meleagurile unde esti ... :cool:

Un mos mi-a zis cindva ca legea e o bariera: boii stau la ea, cateii trec pe dedesubt si ciinii o sar :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu doua intrebari:

1. Am 14 puncte...stiu sigur ca voi mai primi o ,,felecitare" care va contine in jur de 3 punte de penelizare. Deci voi trece la categoria retinere 60 de zile ( intre 16 si 20 de puncte. Intrebare: in acest caz pot cere examinare pentru scurtarea termenului de suspendare, sau nu.

2. A doua intrebare: Ieri mi-a venit recomandata pentru o depasire de viteza efectuata in noiembrie...Stiu ca in momentul suspendarii carnetului, se anuleaza toate punctele din urma. Intrebare : sa spunem ca urmatoarea amenda imi vine pentru o depasire de viteza facuta in decembrie 2008 si imi suspenda carnetul in aprilie 2009; eventualele puncte de penalizare care le-am facut in 2009 pana in aprilie se suspenda sau nu ? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!