Jump to content

Extragere capete de bara


RaduI
 Share

Postare recomandată

Da, nasol cu borcanele. Am mai facut treaba asta , dar atunci nu erau intepenite: 2 ciocanele rapide si gata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RaduI

    30

  • MishuL

    20

  • alexserb2000

    6

  • bubu

    6

Domnu' Mihai! Domnu' Mihai!

Aseara, sub clar de luna, am deliverat coletul la beneficiar!

Chestia aia nazista cu ce se intimpla daca se pierde obiectul n-am avut curaj s-o transmit, ca omul a fost de treaba si a avut curajul sa se dea cu broasca mea fara frine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia aia nazista cu ce se intimpla daca se pierde obiectul n-am avut curaj s-o transmit, ca omul a fost de treaba si a avut curajul sa se dea cu broasca mea fara frine!

Pai sunt obisnuit. :D

Mishule, mercic mult. Nu se pierde ! (poa' doar sa se rupa :D )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coane, sa-ti traiasca scula :bounce: !

s-a rezolvat din 2 invartituri, aproape cu mana libera. :D

(sa vad cum iti fac extractoru' pierdut acu' ... mai iti trebuie ? :ok: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:-( :D

Mersi mult coane. Pe bune, nu mi-a venit sa cred ce brici merse. Mai mi-l lasi 2-3 zile sa ma lamuresc daca facui treaba bine ? (chestie de convergenta a rotilor, s-o vad daca mai balangane directia la viteza )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishule, il am la mine dar sunt prins rau azi si nu ma pot repezi. Cu Bubu te mai vezi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut, hai ca-l caut. Mersi mult Mishule, esti boier.

Acu ca o paranteza: mi-a trebuit sa desfac capetele ale din urmatorul motiv: Domne, totul era ok pana la ITP-ul , cand au gasit aia ca e varza un capat de bara interior. Ok, am reconditionat dracia. Numai ca dupa asta, de pe la 50-60 km/h in sus, incepe sa-mi oscileze directia. Si am dat vina pe mosu, in ideea ca nu mi-a reglat convergenta rotilor. Le-am tot modificat convergenta, si, totusi, oscilatia ramane ....(e drept ca nu asa puternica).

Ceva idei ??? Sa fie strict chestie de echilibrare a rotilor ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai nu shtiu, de-aia o sa umblu si eu la Trabi, cand e incarcat sau tractez ceva, cand accelerez incepe sa batzaie volanul. Am observat eu ca parca joaca cremaliera in carcasa casetei, vreau sa desfac totul sa vad de la ce e. si daca o mai tzine vremea buna vreau sa scot barele de directzie de la gogo si sa bag vasilica in burdufele articulatziilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect. Numai ca e diferenta din cate stiu la comportamentul celor cu tractiunea pe spate. Am mai avut asta cu ani in urma, am rezolvat facand rotile "mai convergente" un pic ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, desigur ca e diferentza, astea cu tractz. fatza au rotzile divergente, nu convergente... Ii dau io de kap, numa' sa ma lase pe mine durerea de kap........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, desigur ca e diferentza, astea cu tractz. fatza au rotzile divergente, nu convergente... Ii dau io de kap, numa' sa ma lase pe mine durerea de kap........

Asta cu divergenta o stiam. nu stiu insa cum se manifesta daca nu-i reglata ca lumea la cele cu tractiune fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a facut, hai ca-l caut. Mersi mult Mishule, esti boier.

Acu ca o paranteza: mi-a trebuit sa desfac capetele ale din urmatorul motiv: Domne, totul era ok pana la ITP-ul , cand au gasit aia ca e varza un capat de bara interior. Ok, am reconditionat dracia. Numai ca dupa asta, de pe la 50-60 km/h in sus, incepe sa-mi oscileze directia. Si am dat vina pe mosu, in ideea ca nu mi-a reglat convergenta rotilor. Le-am tot modificat convergenta, si, totusi, oscilatia ramane ....(e drept ca nu asa puternica).

Ceva idei ??? Sa fie strict chestie de echilibrare a rotilor ???

Nu stiu sigur. si nu vreau sa vorbesc prostii, dar auzisem parca pe cineva zicand ca daca amortizorul de directie este uzat exact astea sunt simptomele. Ce parere aveti, poate sa fie asta cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da. Dar am auzit pe cineva pe aici ca n-are amortizorul ala deloc, si n-are probleme. Teoretic asa e, daca e ala bulit apar bube. Si probabil ca nu e foarte ok al meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

neah. Mie-mi batzaia volanu la 80. Da nasol rau, ca abia puteam sa-l tin in mana. Intai am dat vina pe amortizoru ala, l-am schimbat, nimik. si apoi am echilibrat rotzile...alta poveste, nu mai face pe nebuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din proprie experienta:

cu anvelope vechi, de adunatura (155 80 R 15) si roti neechilibrate, de la 60 in sus masina intra intr-o bataiala enervanta

cu avelopele "noi" (165 sr 15 pe fata si 195 65 R 15) si rotile "noi", neechilibrate dar cat de cat centrate la atelier (indreptate/roluite) i-am dat talpa pe chei la Vitan, pana la 90km/h, fara nici un fel de zgaltaieli

cu aceleasi roti, echilibrate inainte de Bran, am mers constant la 80km/h, masina comportandu-se civilizat

asa ca conteaza foarte mult echilibratul

iarasi din amintiri, pe vremea cand aveam masina de servici tico, cu roti neechilibrate intra in bataiala la 110-120, cu roti echilibrate ma duceam pe autostrada pana la 140 fara probleme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bai am si io nevoie de ala in 2-3 zile, sa umblu la Trabi....

E in drum spre tine. THX ! :bere:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Aveti careva vreo idee ? Am incercat sa scot un capat de bara din fuzeta, e intepenit acolo cu nadejde ! N-a mers neam ! Era sa bulesc si filetul cu ciocanu' . Am mai facut isprava asta, data trecuta a mers usor, acum  nu, si am nevoie musai ca sa-mi reglez unghiul de convergenta la roti.

<{POST_SNAPBACK}>

De extractor, auzit'ai??? Am eu.

<{POST_SNAPBACK}>

Dar o poza cu extractorul-minune nu avetzi careva ?

Ca ma duc la talcioc, dar habar n-am ce sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un frezor in uzina, a facut deja unul la 150.000 si mai are mat. pregatit pt. inca unul, probl. e ca nu prea are material si timp, si deja i-am dat comanda pt. 4-5 buc. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu un frezor in uzina, a facut deja unul la 150.000 si mai are mat. pregatit pt. inca unul, probl. e ca nu prea are material si timp, si deja i-am dat comanda pt. 4-5 buc. :rolleyes:

<{POST_SNAPBACK}>

Io mentin comanda .... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si io

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!