Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

Desi am masina de curand, sunt incantat de calitatea sunetului de pe Octavia 2( 4 dif basi si 4 tweetere). Daca vreti neaparat sa schimbati boxele dar in acelasi timp nu doriti sa dati multi bani, incercati boxele marca JBL, sunt foarte bune(fata de boxele stoc) si sunt destul de ieftine, in acelasi timp ideal ar fi ca acestea sa fie tot de tip sistem, basi si tweeter separate, sincer cu boxele coaxiale nu aveti ce face in usi, nu va trebuie inalte la fund :) . Daca vreti rezultate spectaculoase adaugati un subwoofer (tot JBL, eventual), un amplificator si ati rezolvat treaba.

Deci( o parere :P ): Boxe fata - JBL GTO 650C - 230Ron (nu stiu daca se potrivesc tweeter-ele, dar cele stoc se aud super)

product3203.jpg

Boxe spate - JBL GTO 500C - 200Ron

product3321.jpg

Total 430Ron - pentru un sunet mai mult decat decent, chiar si cu Player-ul stoc.

Pentru cei care vor mai mult: Subwoofer JBL CS 1204T - 330Ron

product442.jpg

Amplificator: JBL GTO 752e - 480Ron

product3042.jpg

Total 1240Ron.

Sper sa va fie de folos :(

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_cool: Cu cat te-au platit astia de la JBL sa le faci reclama?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce mi-am montat eu.

Subwoofer activ FOCAL BOMBA 20-A1 (amplificator incorporat) Made in France

Putere RMS: 150W

Putere Max: 250W

Bass Boost variabil: 0 - 18dB (45Hz)

switch inversare faza

tip incinta: bassreflex, 16 litrii

material incinta: MDF, 16mm

impedanta difuzor: 4 ohmi

raspuns in frecventa: 46 - 500Hz

intrari RCA (4V)

intari High-Level (direct de pe boxe)

filtru LPF variabil pana la 200Hz

diametru difuzor: 20cm

dimensiuni: 392 x 250 x 340mm

Se aude super. Recomand pentru cei care pun accentul pe calitate, nu pe volumul de bass (nu ca nu ar fi din plin - dimpotriva, il tin cu volumul jos de tot si basul in HU aproape de minim...)

focalbombaxg8.jpg

Modificat de bestcopies
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cam cat te-a costat incinta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

675 RON, transport gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: Cu cat te-au platit astia de la JBL sa le faci reclama?

:vaidecapulmeu: le recomand deoarece mie mi-au placut, am fost extrem de multumit de ele, calitate la un pret rezonabil. Momentan ma gandesc sa pun si pe Octavia tot boxe JBL, insa mi-e mila sa incep deja sa fac modificari la ea, chiar sunt multumit si de boxele stoc ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! am si eu o octavia 1 din 2001 si sunt sincer dezamagit de sonorizare ! parca la vw cele din fabrica .. cu un player bun rupeau !... Masina are..din stock cdplayer sony 4X45 si se aude..banuiesc la fel ca si in logan (( !! Pe spate n-am fire trase dar este un locas de plastic ! ce imi recomandati sa schimb ... ?! si-a montat cineva ceva?! pe spate ! Nu as vrea sa imi ingreuneze suportul de plastic de pe spate dar in acelasi timp as dori ceva putere si claritate ... !pe fata cine si-a schimbat astfel incat sa nu atinga geamu...?! astept...parerile voastre..! va salut pe toti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal! mi-am pus un mp3 alpine 9753RB

http://pan.fotovista.com/dev/1/0/00032101/l_00032101.jpg

cu http://alpine.ro/index.php?id=spe-17c2 pe fata

cu http://alpine.ro/index.php?id=spe-69c2 pe placa de la hayon

si in locasurile originale de pe sapte http://alpine.ro/index.php?id=sxe-1325s

si ca sa nu uit placa de pe sapte a fost executata de mine din OSB si imbracata in mocheta gri, difuzoarele fiind amplificate printr-o statie kenwood de 2x95W RMS, obtinand un sunet deosebit de clar si placut incomparabil cu panaramile care vin din fabrica la o1

picture 098.jpg - 1.11MB

picture 100.jpg - 1.01MB

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place..ce ti-ai facut..!In fatza nu iti atinge geamul..si cele din spate au intrat perfect?in locasurile lor?! ! Stiti cumva ... daca pe spate sunt trase firele?! :rolleyes: ca eu n-am vazut nimic !? Cati W au boxele din fatza originale skoda?! sa fac si eu o comparatie?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place..ce ti-ai facut..!In fatza nu iti atinge geamul..si cele din spate au intrat perfect?in locasurile lor?! ! Stiti cumva ... daca pe spate sunt trase firele?! :D ca eu n-am vazut nimic !? Cati W au boxele din fatza originale skoda?! sa fac si eu o comparatie?!

pe fata am ciocanit un pic tabla de care se prinde culisa gemului pt ca buza era prea mare neindoind suprotul in sine

pe spate am folosit distantiere (garnitura de cauciuc de la instalatii sanitare cu diametru interior 12.5 cm) evident ca am fire trase din fabrica in spate pt ca e modelul full (elegance)

Cred ca au in jur de 10-15 w rms dar nu mai mult, ideea e ca originalele de pe fata sunt ok si chiar raspund bine la basi dar la frecv medii is dezastru, cele de pe sapte is niste vrajeli cehe (Tesla) care daca ai o scula mai buna ce depaseste 20 w per canal RMS fac ca toti dracii la vol mai mare

Modificat de wormostar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modelul AMBIENTE ... e posibil..sa nu fie trase firele pe spate?!? ca eu sincer nu vad nici un fir?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modelul AMBIENTE ... e posibil..sa nu fie trase firele pe spate?!? ca eu sincer nu vad nici un fir?! :blink:

nu stiu daca ai trase din fabrica, oricum incerca sa dai capitonajul jos de pe laterealele aripilor si sa cauti firele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate... !? intre http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...iale/TS-G1302i/ de 25 ... si http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...UPUNKT/GTx_542/ 40 !? pe ce ar fi mai bine sa merg..pe spate..in locasurile ei speciale ?! O sa atarne..de platicul ala?! daca vreau ceva putere...sa merg pe BLAUPUNkt?! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata..m-am hotarat ! Imi fac comanda de niste boxe ALPINE de 35W rms... 13cm..sa intre in locasurile din spate..si sper ca am rezolvat problema cel mai bine.:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am modelul AMBIENTE ... e posibil..sa nu fie trase firele pe spate?!? ca eu sincer nu vad nici un fir?! :)

Sigur nu sunt trase firele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Totusi ... am mai masurat azi odata in spate !Mentionez ca am Berlina ... 11 - 12cm...la locasurile din spate !? masina e din 2001 si nu e din tara cumparata ? ?! ce fac?! merg si 13 cm ?! ma risc?! astept pareri :icon_thumright: salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:coffee_lol: Cred ca sunt printre singurii posesori de octavia II care e multumit de sunetul sin masina. Mentionez ca am varianta de echipare -elegance - cu 8 incinte acustice si chiar imi face o MAAARE placere sa ascult muzica in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci... in concluzie? eu am masurat..la OCTAVIA 1.. 11.5 - 12 CM pe spate? ! (hatchback) Merg cele de 13 sau cum e?:) sau 11.5 - 12?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija mare la ce pui pe spate. Eu am schimbat absolut toate boxele din masina inclusiv HU. Am optat pt boxe pe Sony(pt ca asa aveam HU-ul din fabrica) iar cand boxele se auzeau tot ca cele originale am pus un HU Blaupunkt London MP35 si.... alta treaba.

Revenind la cele din spate: merg perfect de 13 cm dar trebuie cu prindere in 4 "urechi". Cele originale sunt modelul infundat!!!. Daca vrei sa pui cu 2 cai trebuie sa montezi distantierede 0.5-1 cm pt ca atunci cand culiseaza dif. sa nu atinga plasticul acela de deasupra. Daca le vrei pe cele originale ti le donez eu. Pe fata merg de 16.5

Daca mai vrei ceva informatii sau poze da-mi de stire :blush:

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se gasesc distantiere pt boxe? in magazinele specializate? !?:Driver: restul..lumii ... ce boxe aveti pe spate?! e adevarat ca dupa ce v-ati schimbat playerul sonorizarea a fost mai buna?!:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! Am Fabia Ambiente din semnatura de cateva luni echipata cu un cd player Blaupunkt. Pe eticheta cu coduri printre altele am si un 8RM=eight loudspeakers(passive), dar in masina nu se aud decat 4 boxe pe fata. Nu stiu ce sa cred am 8 b oxe si nu merg decat 4, si care o fi motivul sau nu sunt decat 4 si atunci care e treaba cu codul asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate spune si mie cineva daca boxele de aici se pot monta pe fata la o Skoda Fabia. Am vazut ca ati scris ca merg cele de 16.5 cm iar astea sunt de 17 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Rares. Teoretic ar putea fi montate, poate folosind inele adaptoare; insa ai grija la "profunzimea" lor, pt ca este posibil sa nu aibe loc sa intre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cine si-a schimbat boxele de la octavia pe fata....fara absolut nici o modificare? :( si daca e amabil sa ne spuna si noua modelul exact , pentru care a optat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am Fabia Ambiente din semnatura de cateva luni echipata cu un cd player Blaupunkt. Pe eticheta cu coduri printre altele am si un 8RM=eight loudspeakers(passive), dar in masina nu se aud decat 4 boxe pe fata. Nu stiu ce sa cred am 8 b oxe si nu merg decat 4, si care o fi motivul sau nu sunt decat 4 si atunci care e treaba cu codul asta!

pe spate twitterele sunt in fata manerului interior de deschidere a portierei, iar cele de "basi" (daca le putem spune asa la cum se aud...) sunt montate sub plasticele din spatele centurilor de siguranta spate - trebuie sa se vada daca scoti tapiteria de la portbagaj

oricum din cate stiu la Comfort/Ambiente nu sunt difuzoare decat pe fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!