Jump to content

Boxe Skoda


BogMW
 Share

Postare recomandată

nu stie chiar nimeni ce fire trebuie inversate fiindca am incercat sa trag un fir direct de la baterie dar nu am gasit pe unde sa il aduc in bord.

am mai auzit ca se poate de la bricheta da nu stiu daca e acelasi amperaj sau daca e suficient curent pt cd-player

astept un raspuns

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

in principiu, sunt firele rosu si galben - cel galben este pe plusul permanent, iar cel rosu este pe ACC (pe contact). Cu siguranta sunt inversate sau chia sunt legate ambele la plusul permanent.

Sper sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspuns

o sa vad maine daca am timp sa vad ce o sa rezolv

salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor

miam facut timp azi sa il desfac , am inversat firele rosu cu galben dar problema persista

de fapt leam lasat legate asa ca nu am mai stat sa repet operatia:)

precizez ca am schimbat la mufele de la cd-player deoarece intre firele care le am pe masina nu este decat rosu,galben nu.

daca mai aveti alte solutii va rog spunetimile, daca nu o sa caut un electrician

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa te duci la cineva care cunoaste, mai mult de 4-5min nu dureaza si nici de costat nu costa, cred ca undeva la 10-15 lei MAXIM! la fel am patit si eu si mi l-e schimbat un baiat priceput cu firele! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Citesc de 1h topicul asta si , ori nu am gasit (chior) ori am sarit peste...

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ce boxe intra pe portiera fata la Octavia 1. Care e limita la adincime, ca diametrul e 16.5?

Fara modificari, eventual cu inel distantier.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu vreau sa-mi pun boxe originale de Octavia 2, de fata, pe usile spate de octavia I. O sa caut pe cineva care doneaza, iar intrebarea mea este daca sa pun boxe de Octavia 2 sau 1? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tu ai boxe pe portiere spate la O1?

La mine sint numai twitere...iar boxele sint pe plasticele din spate. Acolo merg boxe de 13 cu prindere in 4 colturi, iar pe fata boxele sint de 16.5..

Asta din ce am citit pe aici...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am in usile spate, dar vreau sa pun

Modificat de ph09rle
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu boxe pe spate se simte, logic...

Dar pe portiere spate fara ceva modificari cam greu.

Cel mai usor e pe plasticele din spate sau in spatele tetierelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la bass nu o sa inceapa sa sara placa dupa spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Unii zic ca nu...mie imi e prea lene, si e prea frig afara sa fac modificari...

Cred ca o las pt la primavara... :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

SoundSystem-ul cu 12 boxe ce e in oferta de acum pentru Octavia, Superb isi merita banii? Si-a montat careva impreuna cu Bolero??

Poate cineva sa dea un raspuns? M-ar interesa si pe mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu boxe pe fata la octavia I. Merita efortul, dar e de lucru. Cel mai bine taiati pe diagonala acea tablita care va incurca. Eu m-am dus, cand a fost, la un service, aveam usile desfacute, i-am dat unuia 10 lei si mi-a taiat cu flexul si gata, iar acum incap difuzoarele fara grija.

Dar trebuie neaparat insonorizare si cel mai important schimbate inelele de plastic cu unele de mdf, pt ca cele de plastic vibreaza rau si mai rau produc ele zgomot. Repet, pt calitate trebuie mult insonorizant si o zi calduroasa si mult spirt/diluant!

Interiorul usii nu e ca la golf, ci e un mare gol care trebuie acoperit cu material, mai intai tabla si apoi izolatie.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

DAca tu ai renuntat la un element de securitate pasiva din usi in favoarea unor boxe .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citisem dupa aceea. Voi scoate crossoverul din usa si voi trece la full active.

De curiozitate ce face mai exact acea bucata de material? Cum se comporta in caz de impact lateral?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Detin si eu o Skoda Fabia sedan si as vrea sa-mi schimb difuzoarele din portierele din fata pentru ca unul s-a defectat si distorsioneaza. Am dat jos astazi capacul unei portiere si am observat ca difuzoarele sunt de 13 si sunt montate pe un inaltator care e si nituit pe panoul portierei. M-am gandit sa achizitionez o pereche de difuzoare DLS Classic 125 dar nu stiu daca se potrivesc, daca imi trebuie inaltator si daca da, de unde fac rost sau daca se potrivesc cele vechi. Daca a mai montat cineva difuzoare pe 13 in portierele fata il rog sa-mi spuna cum le-a demontat pe cele vechi si cum le-a montat pe cele noi. Multumesc!

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ai inele distantiere AICI.

Cu toate astea intreb: sigur ai boxe de 13 pe fata? Intreb pentru ca stiu ca sunt de 16.5. Eu zic sa mai masori odata inainte sa cumperi.

Cheers!

P.S. la ASTEA, din cate am masurat eu, nu-ti trebuie distantiere.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia erau prinse cu suruburi de acel distantier de plastic. daca sunt nituri cu o bormasina le scoti imediat cu un burghiu de 7. Dar nu cred ca sasiul difuzorului este unul si acelasi cu distantieru....

Si cred ca sunt de 16.5 dar vezi totusi poate chiar dca anu sunt, poti sa pui de 16 ca suna total altfel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am masurat diametrul distantierului care e de 13

nu-mi permit sa dau mai mult de 160 lei pe difuzoare, pentru mine erau suficiente si cele standard.. dar am zis ca daca tot le schimb macar sa iau ceva mai de calitate si putin mai puternice.

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua la toata lumea.

Sunt posesorul masinii din semnatura, versiunea Drive Plus, 05.2011. A venit echipata numai cu boxe pe fata. Se pot monta si pe usile din spate? Poate sa-mi dea cineva vreo informatie?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca se poate. Acum, trebuie vazut ce HU ai tu, plus ca trebuie sa tragi firele in usile din spate, si sa schimbi sitele de pe fata de usa. Oricum, nu e mare inginerie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cum conectez difuzoarele aftermarket? mufa originala nu se potriveste la difuzoarele aftermarket, trebuie sa tai mufa originala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa. Elimini mufa originala si sertizezi conectori compatibili cu noile difuzoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!