Jump to content

Viena - Bucuresti


luc1an
 Share

Postare recomandată

Salut, avind in vedere dileala care este la inceput de August la intrarile de vest in Romania, cum sugerati sa intru in tara? Sper ca Vineri, 3 august sa ajung in RO cu masina cea noua :vaidecapulmeu:

Eu ma gindeam sa intru pe la Oradea si sa o iau prin Cluj - Turda - Alba Iulia - Sibiu - Rm Valcea - Pitesti - Bucuresti.

Vreau sa evid partea cu Arad / Nadlac ca probabil ca toti stranierii din Italia si Spania o sa vina pe acolo.

Cum stiti, care este starea drumurilor pe ruta pe care am sugerat-o eu? (Stiu ca mai e un topic, da informatiile de acolo sunt relativ vechi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ruta pe care ai sugerat-o pot doar sa-ti spun despre Sibiu - Bucuresti (pe care il fac lunar) ca este bun, cu exceptia unor mici zone cu denivelari pe valea Oltului (pana in Rm Valcea) si evident pe A1. Exista si o mica bucata de drum (cateva sute de metrii) pe Vaea Oltului unde s-a facut o bretea de ocolire pt ca s-a surpat drumul sau ceva de genul asta. Poate intre timp s-a reparat complet dar ma indoiesc. Stiam ca si drumul intre Sibiu si Cluj e OK dar nu am fost pe acolo de un an asa ca nu garantez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sibiu cluj este f. bun, am fost pe acolo acum o luna de zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu uita sa folosesti M3-ul (autostrada Budapesta - Debrecen). din Budapesta urmaresti Miskoltz sau cum se scrie.

vineri inca e bine, cred, deoarece in WE asta e marele premiu de F1 de la Hungaroring.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu, circulatia tirurilor si camioanelor este interzisa simbata si duminica in timpul zilei. Este adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Valea Oltului era permisa numai dupa orele 20:00 (am un prieten care e sofer pe TIR in Sibiu si de la el stiu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca e interzisa sambata de la amiaza pana duminica la 22.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai intilnit tiruri si inainte de 20.00

unde e surpat drumul inca se lucreaza; vineri era un politist care ii penetra pe cei care depaseau coloana (daca retin bine e si linie continua :D ); aviz amatorilor!

in schimb la km 36 a fost jale (cca juma de ora de stat)

daca mergi pe arad evita centura ca e full de tiruri, unul dupa altul si nu prea ai loc de depasit

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, probabil ca o sa foloses ruta prin Oradea, ca oricum n-am mai fost pe-acolo de cind implementam software prin tara :blink:

Multumesc tuturor pentru informatii. Daca mai aveti, bagati!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut drumul dinspre Budapesta in urma cu 2 saptamani si la recomandarea unor amici am venit pe ruta Oradea-Cluj-Turda-Targu-Mures-Sighisoara-Brasov-Bucuresti. Stiu ca-i un pic mai lunga distanta dar drumul e de vis iar asfaltul perfect.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ar fi si ruta Viena-Budapesta-Szeged-Cenad (vama)-Timisoara-Lugoj-Turnu Severin-Craiova-Pitesti-Bucuresti, cu specificatia ca e bine de la Timisoara s-o iei spre Buzias pentru a ajunge la Lugoj si ca Lugoj Turnu Severin e groaznic.

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu jantele de 18" si cauciuc 235x40 imi ies rinichii pe gura. Mai bine pe unde-i asfaltu bun :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu o sa-ti rupa rinichii, e chiar comfortabila

drum bun si asteptam impresii la intoarcere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai intilnit tiruri si inainte de 20.00

tiruri ce transporta alimente perisabile sau animale and stuff.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultima mea gaselnita (pont vandut de un amic) e szeged-mako-batanya-turnu-arad - si de aici, cum vrei tu.

vama batanya - turnu e doar pentru autoturisme - e tot timpul libera.

drumul de la turnu se deschide in DN la 10 km. de arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac aproape zilnic Timisoara-Budapesta si deobicei am de mers prin Arad si atunci merg numai pe la Turnu, dar daca nu sti drumul...mai bine lasa. Eu cand merg pe acolo nici nu trec prin Szeged pentru ca ocolesc cu toate ca se pierd aproximativ 50 de km de autostrada.

Cel mai scurt drum e cel pe care-l cunosti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar pe la turnu.

mako-rakos-csanadalberti-pitvaros-mezohegyes-battonya-turnu-arad, nu e f greu, fa-ti traseul pe harta.

eu am fost pe la inceputul anului prin oradea (am zis sa mai schimb traseul ca numai pe la arad am iesit) si nu mi-a palcut drumul; l-or fi facut acum.

oricum, pe la turnu e cea mai rapida solutie.

vlady_zch: nu merita sa nu treci prin szeged, au o supersupa de peste cu paprika... :)

Modificat de sinoid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu iti dai seama ca daca merg zilnic, supersupa aia mi-ar iesi pe nas :). Oricum nu prea am timp sa opresc deoarece duc pasageri la aeroport.

Merg si prin Szeged, atunci cand nu trac prin Arad, adica

Modificat de ZCH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

Duminica recomand intrarea pe la Bors. De la Oradea la Budapesta in zi de duminica fac cam 3 ore maxim pe drumul 4 (pe linga Szolnok). Am facut si 2 ore pe M3, dar mai trebuie traversata Budapesta in drum spre Viena. Am gasit acum 3 saptamini un drum scurt care evita tot centrul Budapestei... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!