Jump to content

Problema Cu Lumina Interioara/Ambientala


cezz
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am o pb si sper sa ma ajutati.

Lumina interioara ramane aprinsa tot timpul chiar daca butonul e apasat astfel incat lumina sa se aprinda numai cand usile sunt deschise.

Pe bord nu-mi apare cum ca vreo usa ar fi deschisa.

Aveti vreo sugestie, plec sambata din tara si nu-mi place deloc chestia asta :vaidecapulmeu:

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica lumina e aprinsa la tine tot timpul, si cand circuli cu masina? Nu poti nici cum sa o stingi?

Sau doar in momentul in care masina e in repaus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca las butonul in pozitia de mijloc (lumina sa se aprinda cand o usa se deschide) , luminile stau aprinse - ca si cum butonul ar fi in pozitia :lumini aprins tot timpul (apasat dreapta). sunt obligat sa apas butonul stanga (lumini stinse) ca sa nu mai stea aprinse.

nu-mi vine sa cred ca ceva s-a stricat, masina are 6000 km. e vreo setare ce s-a modificat subit , pt ca functiona ok... ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai auzit despre o astfel de problema. Ma gandesc daca nu ar fi posibil sa fi stocat o eroare si asta sa genereze problema. Daca este asa, posibil dupa stergerea erorii sa dispara si problema => scanare Vag-Com/ VAS (cam asta ar fi de facut in prima faza) :lol:

Trece-ti locatia in profil si poate gasesti pe cineva(un coleg) dispus sa te ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Postez aici pentru ca mi se pare cel mai apropiat topic de problema mea.

Cateodata cand opresc motorul fara a scoate cheia din contact mi se aprinde lumina din interior, mi se opreste RCD-ul, masina nu mai ramane pe pozitii - se comporta exact ca si cum as fi scos cheia din contact. Ati mai intalnit aceasta problema? O fi butuc, soft....?

Precizez ca in momentul in care se intampla acest lucru nu-mi apare pe computer ca am o usa deschisa.

Multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am constatat ca imi ramane led-ul de la usa aprins incontinu, mentionez ca dupa ce am armat inchiderea clipeste de cateva ori si apoi ramane aprins. mentionez ca nu am adus nici un fel de modificari la instalatia electrica originala, dar a venit din fabrica cu alarma. acum cateva zile la dezarmare usa de la sofer nu s-a deschis, a trebuit sa o deschid din cheie.de pe panoul de la usa comenzile lucreaza normal.

ps: scuze daca mai exista un topic pe acesta problema, eu nu l-am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Cezz,

vezi ca s-ar putea sa se fi topit plasticul de pe canalele in care culiseaza butonul de comutare si sa fie contactul imperfect.

Trebuie desfacuta plafoniera si vazut exact care e treaba.

La mine se topise acel plastic si se aprindea/stingea cand vroia si orice pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca de 2 ani si-o fi rezolvat saracul problema, ce zici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am avut o problema asemanatoare am montat un subwofer pe ea si dupa vreo 7 luni a inceput plafoniera sa se stinga si sa se aprinda in ritmul basului primele 10 minute a fost dragut dar dupa acea m-am alarmat si am stins plafoniera de la butonul de oprit si ce sa vezi nu se orea lumina mergea dupa bunul ei plac .Am demontat plafoniera si surpriza un surub care fixa partea interioara a plafonierei se slabise si facea contact intre circuitele de metal la fiecare vibratie a masinii ,desfa plafoniera sa vezi ce are ori un contact topit ori imperfect ori un surub ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am si eu o problema cu lumina din interior.

Dupa ce incui masina, daca am vre-un bec aprins la plafoniere acesta licare non-stop. Concomitent se mai aude in bord un releu, cel de la Terminal 30, clincanind. Fenomenul se manifesta uneori si daca nu am plafonierele aprinse deloc, dupa incuiere sa clantane releul, fapt ce-mi descarca bateria. Mentionez ca nu am nici-o eroare stocata la diagnoza.

Aveti vreo idee?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima idee ce-mi vine in minte este sa verifici releul... fie inlocuindu-l cu altul de la un prieten, de proba, fie sa-l desfaci si sa-i cureti contactele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut am si eu o problema cu lumina ambientala in spate.....am incercat sa schimb becurile in spate si tot nu merge ...nu stiu ce sa fac.....aveti ceva sugestii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu lumina de la plafoniera..... daca ai verificat becurile si sunt bune, jos plafoniera si verificata - verificat si cablajul pana in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare 

Problema pe care o am eu e urmatoarea ..... becul din torpedou sta aprins mereu ... nu se mai stinge deloc ... pecizez ca am schimbat becul normal cu unul cu Led-uri SMD. Care este rezolvarea ?? A mai patit cineva treaba asta ??

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un bec normal inapoi si vezi daca persista problema.

Daca persista inseamna ca e defect intreruparorul din torpedou care actioneaza becul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat acest intrerupator dar nu l-am gasit ... puteti sa-mi spuneti care este ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e corp comun cu lampa.... in spatele ei. O tragi afara si corpul din spate e intrerupatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA g5? e in spatele torpedoului, corp comun cu acesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat becul cu led cu unul normal si acelasi rezultat ... nu se stinge.

Sa inteleg ca trebuie sa demontez torpedoul ca sa ajung la intrerupatorul acesta ??

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot gasi un tutorial privind demontarea torpedoului ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai vreo 6 suruburi 3pe marginea de sus in interiorul torpedoului 3 sub torpedo aproape de gurile de aer picioare si unu pe mijloc sub consola de clima deasupra butoanelor de esp tmps e un plastic patrat sub el se afla surubul

Si bineinteles capacul din lateralul bordului

Acum pe subiect butonul aceela este pe mijlocul torpedoului in spate

Imi aduc aminte ca este demontabil totusi daca nu uit maine voi face niste poze

Modificat de tuner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este demontabil si acel intrerupator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe cele 6 le-am gasit ... dar nu stiam si de cel de-al 7-lea.

Zilele astea o sa ma pun pe desfacut 

Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!