Jump to content

Castrol Edge Vs. Castrol Txt


Executron
 Share

Postare recomandată

vreun feedback in legatura cu Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
vreun feedback in legatura cu Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 ?

Eu am folosit la revizie acest ulei si am motor PD...si nu am avut nici o problema cu el, ba chiar sunt f multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot Castrol Edge Turbo Diesel 5W-40 am in motor si multi colegi de pe forum la fel, e absolut OK. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat ulei iti infuleca motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
de asemenea, e foarte bine ca pe bidonul de ulei sa apara explicit normele si specificatiile cat mai clare:

- norma VW 505.00 pentru TDI, sau VW 505.01 pt. TDI cu pompe-duze, specificatii SAE, API (minim CF sau superior CG, CH, CI), etc.

Sa inteleg ca daca am un motor non PD (1.9 TDI, ALH) nu are rost sa dau bani in plus pe un ulei proiectat in special pt PD (Castrol Edge TD) ?

Ar fi mai bine sa merg de exemplu pe Castrol Magnatec Diesel?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Castrol Edge 5W-40 pentru TDI-PD. L-am pus la 27.600 km. Acum am trecut de 33.000. A scazut pe joja de la limita superioara pana aproape de limita superioara a zonei hasurate (care inca nu se vede). COnsumul nu s-a modificat in rau (inainte a fost Castrol TXT), dar nici sesizabil in bine. Am de gand sa-l tin 12-13k km si probabil voi ramane pe acelasi tip de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Adica vrei sa ramai pe TXT sau pe EDGE? Eu am TXT pe masina, numa dinastra folosesc si sunt multumit. La 15.000km completez cam cu 700 ml maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut pana acum 2 schimburi de Castrol TXT si unul de Castrol EDGE ambele norma 505.01 5W40. Prefer Castrol EDGE deoarece motorul de aude mai bine(o nuanta mai putin zgomot) si scoate mai putin fum in sarcina(testat cu motorina OMV si MOL Euro4). Pentru consum combustibil nu pot sa dau verdict referitor la cele doua tipuri de ulei ca nu am masurat. Pentru consum de ulei, pot sa spun ca EDGE s-a consumat mai putin(observatie pe joja) in conditiile aceluiasi stil de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
danica ionut

Salut baieti am masina din semnatura are 138500 de km si am mers pe edge nu sunt multumit de el as merge pe txt ca am auzit numai de bine de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa zic de TXT, pentru ca nu l-am folosit, dar momentan in masina din semnatura am EDGE 5W-40. Raman la acest tip, in primul rand ca VW recomanda ulei Castrol in motoarele lor. Chiar si mai nou, in afara de norma 505.01 deja producatorul pe capacul de la ulei (cel din motor) specifica sa fie Castrol.

drive safe :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Salut.

Trebuie sa fac revizia de 60.000km si la magazin mi-au spus ca ar trebui sa bag 5W-30, nu 5W-40 asa cum stiam eu. Care e diferenta intre ele? Ma refer la Edge Turbo Diesel. 5W-30 stiu ca e long life dar nu o sa schimb uleiul la 50.000km, mi se pare absurd. E aiurea sa pun long life DAR sa-l schimb la 15-20.000km?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu,motorul tau nu mai este PD ca sa-i bagi 5w40!Motorul tau este mai mult ca sigur common rail si necesita alt indice de ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

E PD motorul. Masina e 2006, CR abia l-au scos de putin timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva pentru motorul tau nu scrie pe capac la ulei norma 507.00/507.01? Ca daca da .. atunci nu cred sa mai ai motor PD, mai ales din cate vad .. ai 2.0TDI 140CP. NU vreau sa te contrazic, ca tu stii cel mai bine ce ai sub capota, dar tind sa cred ca ai totusi CR.

drive safe :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul CR TDI 2.0 are 145 CP si este prezent pe (noul) Audi A4. Motorul TDI 2.0 si 140 CP este PD. Scuze de :lol:

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Exista si 2.0 TDI CR de 140CP, e pus pe Passat (si nu numai cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CR de 2l are 170 CP, si cel de pe passat 140 CP. Se pare ca e pus si pe sciroco, tiguan, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

janos are un Golf V de 140 CP .. si are motor CR :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Bun, la intrebare imi raspundeti? 5W-40 sau long life?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Bun, am hotarat. 5W-40 sa fie :)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am un baiat in craiova, care inca mai aduce din austria( asa zice el, cod bare 9) ulei castrol Txt, am luat de 2 ori pana acum de la el si am fost multumit . masina la 10000 de km nu consuma ulei adica n-a fost nevoie sa completez!

am inteles ca nu se mai fabrica modelul acesta, dar el totusi are si suntt imbuteliate in 2010 /10.

as vre sa stiu daca este un ulei facatura sau daca chair se mai gaseste acest ulei !

cand am bagat castrol edge de la magazin masina mi-a consumat ulei!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!