Jump to content

Castrol Edge Vs. Castrol Txt


Executron
 Share

Postare recomandată

In curand vine vremea sa-mi fac si eu revizia si nu stiu ce sa aleg intre cele doua ulei-uri. Stiu ca TXT este cel recomandat de VW daca nu ma insel.

Anyway

http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...oducts_id=11746

http://www.oilshop.ro/catalog/product_info...?products_id=35

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da e f. bun si ala dar n-are rost sa-i bag long life ca daca il schimb la max. 15 mii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu aveti masini relativ noi (1-2 ani) si nealergate, a caror motoare sa fie construite dupa norma Euro V la ce bun investiti (multe)sute de mii/L de ulei de nus'ce caracteristici cind motorul NU o cere iar conditiile de mediu de la noi impun schimbul la 10-15000km???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o problema. acum cca. 2 saptamani am cumparat 4L de ulei castrol TXT 505.01, urmand schimbul de ulei. intre timp a trebuit sa completez la masina cu ceva ulei si intr-un bidon mi-a mai ramas numai aproximativ 750 ml de ulei. maine ma duc sa fac schimbul iar azi am fost sa mai cumpar un bidon de castrol TXT si spre surprinderea mea nu am mai gasit nicaieri in oras. la un magazin vanzatorul spunea ca nu se mai face TXT si ca acum acesta este inlocuit de castrol EDGE. i-am spus pentru ce vreau neaparat castrol TXT si mi-a spus ca pot sa combin linistit castrol EDGE cu castrol TXT. este adevarat?... pot sa pun 3L de castrol TXT si 1L de castrol EDGE? m-am uitat pe oilshop la fisele tehnice ale celor doua uleiuri si de ce am inteles nu sunt perfect identice. va rog daca se poate cat mai repede un sfat ca maine dimineata sunt programat la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca si la magazinele de la autovit!! poate acolo mai au !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut claudiu!

Daca vrei neaparat TXT vezi in Pantelimon la magazinele alea auto de acolo. Acum 1 sapt am fost si aveau destul ca cica comandasera special mult pentru ca n-o sa se mai gaseasca. Sigur au dar nu stiu cat costa. Cred ca vreo 600 mii litrul.

Eu n-o sa-mi fac schimbarea cu TXT, ci trec la EDGE pentru ca stiu ca in curand n-o sa se mai gaseasca si prefer sa am un ulei care se gaseste in caz de ceva rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai fratilor... eu sunt din Zalau, judetul Salaj, cesa caut eu nene in pantelimon? :scratch:

multumesc oricum pentru promtitudine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au oops... nu m-am uitat la user details sorry :scratch:

Pai atunci nu stiu ce sa zic... Din ce am auzit eu (inclusiv de la volksman) edge difera de txt doar prin ambalaj.

De asemenea un tip de la Hyundai care are o firma care vinde ulei-uri a zis c-a vorbit cu seful de la Castrol Romania si mi-a zis ca i-a zis respectivul ca la norma 5w40 toate sunt aproape identice fiind full sintetic e aceeasi molecula. Si fiind ambele castrol nu cred sa fie probleme :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cred si eu ca sunt aprope la fel si ambele fiind full sintetice, dar uitandu-ma pe oilshop.ro in fisa tehnica a celor doua uleiuri am gasit ceva diferente... eu nu ma pricep si nu pot sa-mi dau seama daca acele diferente sunt importante sau nu. am incercat sa iau legatura cu hyper care am cam vazut ca se pricepe la uleiuri, dar fara succes docamdata. vedem ce zice maine si mecanicul.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi si eu mai am 1500 de km pana la revizie si cred ca ma bag si eu cu Edge. Ma gandesc sa iau totul de la Oilshop ( filtre, ulei ) dar sincer nu stiu cat de ieftin poti sa iesi .. :lol: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edge cu TXT sunt diferite. Chit ca arata cam la fel prin prisma indicilor 5w40 daca cititi fisa tehnica, EDGE este un produs nou. Eu unul nu as mixa cele 2 uleiuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt atat de diferite atat tipm cat amandoua au aceeasi norma 505 01

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBN mi-a spus ca pot completa cu orice ulei norma 505.01 si ca recomanda Castrol Aral, Mobil(in ordinea asta). Nestiind cu ce ulei a venit masina din fabrica am completat cu Aral, apoi dupa rtevizie cu Castrol TXT. Daca se pot amesteca doua branduri diferite aceiasi norma(505.01) cred ca se pot amesteca si 2 tipuri ale aceluiasi brand. Bineinteles ca este de evitat asa ceva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai mixa de exemplu Castrol TXT 505.01 cu Aral 505.01? Si ca un reminder...exista 5w-30 cu indicativ 505.01 chiar Castrol SLX Professional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu mai stiu ce sa cred... mecanicul a zis ca se pot pune in combinatie cele doua uleiuri, ambele sunt castrol, ambele sunt 505.01, ambele sunt 5w-40 (este adevarat insa ca sunt putin diferite, asa reiese din fisa tehnica a uleiului). pana la urma am pus pentru ca nu aveam ce face. voi mai investiga aceasta problema si daca voi avea convingerea ca poate face rau motorului voi schimba uleiul.

astept in continuare pareri de la oameni avizati. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vorbit astazi cu volksman si cu hyper, ambii au ceva cunostinte despre uleiuri. ei mi-au confirmat ca este ok daca am combinat doua uleiuri cu norma 505.01 si cu aceeasi vascozitate, in acest caz 5w-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Claudiu, este ok dar e bine sa eviti sa combini doua uleiuri care totusi sunt diferite. Fiecare producator de uleiuri foloseste anumiti aditivi in anumite cantitati. In general uleiurile moderne sunt compatibile intre ele, deci pot fi "mixate". Daca doar completezi cu cca 0,5 litri nu e baiul prea mare dar daca de exemplu vrei sa pui 2 litri de Aral si 2 de Castrol nu prea mai e in regula.

Asadar, ideal ar fi sa completezi cu uleiul care l-ai folosit la ultimul schimb de ulei.

Despre TXT si Edge. Nu cred ca formula chimica e foarte diferita la cele doua uleiuri, poate mai mult e marketing si schimbarile structurale ale lubrifiantilor Castrol sunt mai mici decat am crede la prima vedere. Precizez ca nu am citit fisa tehnica al ambelor uleiuri ca sa vad foarte clar toate caracteristicile.

Modificat de d-rive
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt perfect de acord cu tine... nici eu nu as combina niciodata 2L de Castrol cu 2L de Aral; cum ai dat exemplu, desi poate nu s-ar intampla nimic. dar in cazul meu uleiul este tot castrol si este asemanator, conform fisei tehnice. cantitatea de EDGE pusa peste TXT este de aproximativ 250 grame si probabil pana la schimb voi mai completa vreo 300 de grame. in fine... sper sa nu se intample nimic rau cu motorul si de la urmatorul schimb am sa trec la ulei long life. spor la condus la toata lumea.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, nu va fi nicio problema :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate completa fara nicio problema majora cu ulei de la alt producator, daca se respecta cateva reguli de baza:

- uleiurile sa fie de aceeasi vascozitate (cel mai des 5W-40 pentru uz normal, sau 0W-30 inlocuit mai nou de 5W-30 pentru longlife)

- uleiurile sa respecte aceeasi norma (VW 505.01 pentru regular service interval, sau 506.01 si mai nou 507.00 pentru longlife service)

- uleiurile sa fie de acelasi tip (cel mai des full sintetic, sau semisintetic - rareori un ulei semisintetic poate indeplini normele pentru TDI)

de asemenea, e foarte bine ca pe bidonul de ulei sa apara explicit normele si specificatiile cat mai clare:

- norma VW 505.00 pentru TDI, sau VW 505.01 pt. TDI cu pompe-duze, specificatii SAE, API (minim CF sau superior CG, CH, CI), etc.

Am mers 15k cu Castrol TXT 5W-40, VW 505.01, special pentru TDI-PD.

Sint foarte multumit de el, la 15k km am avut un consum de cca. 400 ml., practic 4 litri mi-au ajuns pentru schimb + completare pana la urmatorul schimb.

Cu cateva zile in urma (168.500km) am pus Castrol EDGE 5W-40 Turbo-Diesel, VW 505.01, pe flacon e mentionat clar ca e proiectat pentru motoarele TDI-PD.

M-am decis sa trec la EDGE citind discutiile de pe acest thread, avand in vedere ca TXT-ul nu se mai fabrica si o sa dispara in curand de pe piata.

Am sa va tin la curent cu evolutia masinii din semnatura. :vaidecapulmeu:

Multumiri lui hyper si oilshop.ro, mi-au livrat uleiul in sub 24 de ore de la comanda, din Mures in Cluj.

Ce-i drept, n-a fost prea departe, iar oamenii-s draguti si bine intentionati, sint un client multumit.

Asta ca fapt divers, ca n-am nici o legatura cu ei, iar reclama si-o fac si singuri prin seriozitate si preturi bune. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am si eu o nelamurire,urmata bineinteles de o rugaminte de ajutor.La ultima revizie am pus Castrol EDGE 505.01 si inainte aveam TXT 505.01.Am ramas in portbagaj cu un bidon de TXT.Daca se aprinde becul pot completa cu el sau sa-mi iau EDGE?Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti raspunsul chiar in mesajul anterior mesajului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am pus si eu in motor ulei Mobil 1 ESP formula 5w-30 si are norma 504.00 si 507.00 Acest ulei este bun pentru motor Diesel 1.9 tdi PD axr ? in fisa tehnica apre si norma 505*.01 si 506*.01 dar cu steluta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este bun. Dar ce legatura are cu topicul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!