Jump to content

Vi S-a Intamplat Sa Va Pice Motorul La Masina, La Propriu?


IulyKiller
 Share

Postare recomandată

In timp ce se plimba scumpa mea mamica prin Bucuresti, cu a mea scumpa masina, i-a picat motorul, la propriu.

Cu chiu cu vai a ajuns la un service unde a poposit 4 ore pentru ca destepti care mi-au facut distributia acum o saptamana nu au fost in stare sa-mi stranga bine toate suruburile ... (bine ca nu eram eu la volat ca ... nici nu vreau sa ma gandesc)

1. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca a mai patit-o?

PS: S-a mai intamplat, tot la maica-mea sa-i pice motorul la un renaul megan scurt, masina surioarei, (la ala s-a rupt un surub), dar de, ala macar era renaul :icon_thumright:

2. Exista un service competent la care sa poti merge cu incredere? Cei de facut in astefel de situatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • IulyKiller

    8

  • andREI

    5

  • tlc

    4

  • GABIVVX

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Au fost zeci de cazuri pe TDICLUB.COM nu pentru ca s-au slabit suruburile ci pentru ca s-au reutilizat suruburile. Sunt de unica folosinta - "stretch bolts".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timp ce se plimba scumpa mea mamica prin Bucuresti, cu a mea scumpa masina, i-a picat motorul, la propriu.

Cu chiu cu vai a ajuns la un service unde a poposit 4 ore pentru ca destepti care mi-au facut distributia acum o saptamana nu au fost in stare sa-mi stranga bine toate suruburile ... (bine ca nu eram eu la volat ca ... nici nu vreau sa ma gandesc)

1. Poate sa-mi spuna si mie cineva daca a mai patit-o?

PS: S-a mai intamplat, tot la maica-mea sa-i pice motorul la un renaul megan scurt, masina surioarei, (la ala s-a rupt un surub), dar de, ala macar era renaul :rolleyes:

2. Exista un service competent la care sa poti merge cu incredere? Cei de facut in astefel de situatii?

Salut, eu am patit-o de curand si nu vrei sa stii ce s-a intamplat la 110 la ora. Si eu am crezut acelasi lucru ca si tine, mai ales ca niste destepti au schimbat cureaua de distributie acum o luna... Coincidenta? Stiu si eu? Cert este ca la 110 la ora s-a distrus inclusiv planetara ( s-a strambat axul, capetele sunt perfecte) dar partea mai nasoala e ca s-a spart o ureche din blocul motor. Au sudat-o la service dar eu sunt sceptic. Am deschis si un mic topic pe tema asta. Masina e aproape gata dar pe mine ma chinuie imaginea aia cu motorul cazut vreo 10 cm mai jos... Si gandul ca surubul ala nestrans a dus la ruperea celui de-al doilea surub apoi motorul a cazut... Sper ca nu ai pagube mari. Voi duce masina la Sibiu, la un supermecanic pentru corectii la lucrarea mecanicilor unde e masina mea acum, unde am patit povestea... Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am patit-o de curand si nu vrei sa stii ce s-a intamplat la 110 la ora.

Pai, tocmai de aia am spus ca bine ca nu am fost eu la volan. Eu de obicei merg pe autostrata cu 180-200, si nici prin oras nu circul prea ortodox, si nu stiu ce s-ar fi putut intampla daca-mi pica motorul la o viteza asa mare.

Faza e ca eu am lasat in service cam 20 milioane, cand am facut distributia si ce am mai facut (i-am rugat sa-mi verifice placutele si au zis ca sunt ok ... la 5 zile am ajuns fier pe fier, si multe altele) ... si ... mama lor de incompetenti

RECLAMA !!!

Cei care mi-au facut mie distributia, au magazinul si service-ul in Pitesti, dupa targ, dupa statia Petrom, undeva pe stanga aproaie de iesirea din Pitesti sau chiar la iesire .

Nu faceti prostia sa mergeti la ei, ever!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu doar de ALH cu chestia asta dar e posibil sa fie si la alte motoare.

Dehhhh daca nu va cumparati un manual de reparatie. Acolo scrie tot ce trebuie facut si ce trebuie evitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai deh, cine draqu sa gandea ca trebuie sa te duci in service si sa-i inveti pe aia cum sa schimbe distributia la masina; cica aia ar fi trebuit sa se priceapa la asa ceva, nu!?

Modificat de IulyKiller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi duce masina la Sibiu, la un supermecanic pentru corectii la lucrarea mecanicilor unde e masina mea acum

Stiu ca e offtopic dar multi din zona ar vrea sa stie cine/cum dau de acest supermecanic. Mersi anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca stiti astfel de supermecanici si prin pitesti sau prin apropiere nu va abtineti a impartasi impresii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai deh, cine draqu sa gandea ca trebuie sa te duci in service si sa-i inveti pe aia cum sa schimbe distributia la masina; cica aia ar fi trebuit sa se priceapa la asa ceva, nu!?

Dupa ce am vazut o mie de gafe facute de mecanici eu m-am gandit ca trebuie sa ii mai invat una-alta, macar din manualul masinii mele; de exemplu cupluri de strangere la care cam tin sa fie respectate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa fie respectate??

E mai bine sa mergi la iarba verde, sa faci pana, si din 5 suruburi la roti sa poti desface 4 ;) . La al 5-lea s-a rupt/indoit manivela sau cheia pe care deja ai stresat-o la cele 4 ;) Ca de, au fost stranse "profesional" cu tampenie din aia pneumatica... care din intamplare in ziua aia ramasese setata sa stranga capete de planetare ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_raider_ro

In Pitesti recomad cu caldura un mecanic de la IATSA Bascov. Se cheama Costica si i se mai spune si Mozolici. E un tip super de treaba si bine instruit. Sper ca acest mesaj sa nu fie considerat reclama. Incerc sa ajut pe oricine e din Pitesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost zeci de cazuri pe TDICLUB.COM nu pentru ca s-au slabit suruburile ci pentru ca s-au reutilizat suruburile. Sunt de unica folosinta - "stretch bolts".
@andrei Legat de caderea motorului si de suruburile acelea... usor offtopic... poti sa ne spui mai multe despre suruburile de unica folosinta? E interesant. Nu stiu daca putem discuta asta aici... si ai dreptate andrei, eu tot ALH am ... Ma sincer... nu mi-a dat prin cap ca daca mergi cu masina la un service mare adica MARE... trebuie sa stii tu ce sa faci la propria masina.. Dar ceilalti au dreptate... sunt incompetenti astia... rau de tot! Aveti grija prieteni. Pentru mai multe detalii despre caderea motorului dati PM, am sa va dau detalii sa nu cumva sa patiti acelasi lucru!
Stiu ca e offtopic dar multi din zona ar vrea sa stie cine/cum dau de acest supermecanic. Mersi anticipat!
E clar offtopic, cine e interesat de mecanic super in Sibiu sa dea un PM Modificat de tonigri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul din suportii motorului trebuie dat jos la schimbarea de distributie la ALH. Nu stiu care. La remontare trebuie inlocuite suruburile acelui suport. Marea majoritate nu le inlocuiesc si o fractie din ei o patesc dupa ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A inceput sa ma furnice pe sira spinarii...intr-adevar la schimbul distributiei si la mine s-a demontat/montat un suport de motor , insa nu mi-am pus problema ca trebuie inlocuite suruburile tamponului....ma intreb cati din cei care si-au schimbat distributia au facut asta ?

BTW , daca asa scrie in manual , de ce nu vine kit-ul de distributie cu suruburi pt tampon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

D'aia ca sa fie mai ieftin. Iar mecanicii nu stiu ca lor nu le place sa li se spuna de catre altii cum sta treaba ("ma inveti tu meserie pe mine??!") si nici in manuale nu isi baga nasul (nici macar aia care stiu sa citeasca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie daca o sa-mi raspunda unul asa data viitoare, o sa-i dau cu motorul in cap la ce am patit din cauza incompetentei lor.

Ar trebuii sa-mi multumeasca ca nu-i dau in judecata; toti m-au sfatuit s-o fac :coolpics:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar trebui sa mergi macar la OPC sa mergi daca nu sa-i dai in judecata. Este inadmisibil sa se intample asa ceva. Ce s-ar fi intamplat daca iti cadea motorul la 200 km/h? Aveam un topic cu Dumnezeu sa-l odihneasca probabil!!! Cu chestiile astea nu e de gluma, iar cei care fac o gluma din asta ar trebuii aspru pedepsiti.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, normal asa ar trebui sa fac, problema este ca-l cunoastem pe patron. Eu i-am spus mamei macar sa le ceara despagubiri ... ea a fost la volan, ea sa-i dea in judecata(sunt prietenii ei, nu ma bag). Daca eram eu la volan ... dedeam in jutecata si angajatii si patronul si pe aia de le-au inchiriat terenul , anuntam si OPC-ul si le mai trimiteam si cativa prieteni de la garda in vizita (Hmm ... si daca stau bine si ma gandesc, garda pot s-o trimit :) )

Modificat de IulyKiller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi spui si mie care este rolul celor 2 posturi de "up" ? :lol: Daca ai fi citit regulamentul, ai fi stiut ca sunt interzise bump-urile pe ariile tehnice... :evil:

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@IulyKiller data viitoare iei warning pt asta. Citeste regulamentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
DA, normal asa ar trebui sa fac, problema este ca-l cunoastem pe patron.
up

Si daca tot nu vrei sa il dai in judecata pe patron sau firma lui, care e rostul acestui topic? ;) Doar acest "up"? ;) Ca altfel topicul e total inutil, e doar un topic de birfe si atit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare

Am patit si eu ceva asemanator legat de doua suruburi de la suportul motor.( cel din partea dreapta)

Descriu problema aici sau pot initia un nou thread( topic)?

Inca nu s-a rezolvat problema in totalitate.

Astept un raspuns de la domnii moderatori.

Va multumesc.

Modificat de hbogdan
Poti descrie aici problema ta, doar are acelasi subiect.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

mie mi-a cazut la un iveco... dar avand tractiunea spate nu am patit nimic la ea ... doar ca nu am mai putut merge cu el ca era cazut pe puntea fata si tocmai pe fulie ... deci adio racire a motorului =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!