Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

chestia cu polaritatea mi-a dat batai de cap azi :)) nu stiam de dioda aia si nu intelegeam de ce nu merge (desi aveam curent in mufa iar lampa era buna) :)

la prima usa mi-a iesit intamplator (noroc), la a doua a trebuit sa inversez + cu -

am folosit pinii 18 si 21

@Al Bundy, sa inteleg ca ar fi mers si cu pinii 18/19 ? Daca da, ma cam oftic, ar fi fost mai simplu ... ca pinul 19 era liber, cel putin la usa dreapta

tot @Al Bundy: vezi ca usile au codari diferite (la mine cel putin erau diferite). Mai degraba ii spui sa adauge 64 la codul curent decat sa copieze ce e dincolo :) e cel mai sigur

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, ar fi mers si cu 19, mai ales ca pe original pe 19 e legata masa de la lampa de iluminare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa refac ? desi masa e masa ... nu vad de ce ar fi vreo problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot @Al Bundy: vezi ca usile au codari diferite (la mine cel putin erau diferite). Mai degraba ii spui sa adauge 64 la codul curent decat sa copieze ce e dincolo :ceuameni: e cel mai sigur

Usile nu au cum sa aiba codari diferite decat daca e ceva diferit de la una la alta: oglinda electrocromata, sau altceva. Ce coduri erau la tine pe usi, de curiozitate ?

Sinu e nevoie sa modifici masa, las-o asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usa stanga: 0000182

din calculele mele ies urmatoarele:

+2 ambient mirror illumination

+4 mirror turn signals

+16 automatic run active

+32 mirror heater installed

+128 5-door chassis

=182

Usa dreapta: 0000438

adica aceleasi la care se adauga +256 pentru seat memory installed

la ambele am adaugat 64 (Door Exit/Warning Light installed)

(prin postul asta am dorit sa informez si curiosii) :)

putin offtopic:

Al Bundy, din ce am vazut, nu exista coding pentru oglinda heliomata pe calculatorul de usa. Nu stiu de ce, si eu credeam ca e acolo ... poate e in alta parte

Am oglinda "electrocromata" (heliomata?) dar nu merge :P e bine ca sticla in sine e buna (probata pe alta masina) dar la mine nu se face neagra orice i-as face :(

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In legatura cu oglinda heliomata..Verifica conexiunea la pinii 16 si 8 din T16 (de pe unitatea electronica din usa). Traseul continua prin pinii 2 si 3 din conectorul din usa si merge pana la oglinda interioara heliomata.

Nu exista coding separat pt. oglinzile exterioare heliomate.

Si la subiect..Pana la urma care sunt pinii la care se leaga lampa pt. usile spate? A reusit cineva sa faca operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin offtopic:

Al Bundy, din ce am vazut, nu exista coding pentru oglinda heliomata pe calculatorul de usa. Nu stiu de ce, si eu credeam ca e acolo ... poate e in alta parte

Am oglinda "electrocromata" (heliomata?) dar nu merge :P e bine ca sticla in sine e buna (probata pe alta masina) dar la mine nu se face neagra orice i-as face :(

Uite ca nu m-am gandit si la scaunele cu memorie.

CAlc de usa nu face nimic pentru oglinda electrocromata, ea e comandata in tensiune (maxim 1.5 vvolti) de oglinda interioara, si aici trebuie respectata polaritatea, ca daca pui firele invers nu face nimic.

Trebuie masurat ca pinul 1 de la oglinda sa treaca prin T16 pinul 16 al calc de usa, sa iasa prin T20 pin 1, sa treaca prin pinul 2 al mufei de pe stalp si sa ajunga la pinul 4 al oglinzii interioare, la fel celalalt fir. pin 2 prin t16/8 T20/10 T28/3 T6/5.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri ! Sambata am de lucru :D

@starchaser: LINK - sper sa te ajute. O sa-mi pun si in spate dar alta data :icon_thumright: o sa postez oricum, cand o sa fie gata. Poate fac un DIY complet (pt fata/spate)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Am terminat si eu astazi am activat si pe partea drepta . Totul era ok numai ca eu nu am stiut ca este modul si pentru usa derapta , ma gandeam ca sunt legate inpreuna usile fata .acum totul merge perfect ....

Multumiri colegilor pentru ajutor .intotdeauna promti!!!!!

:blah:

:)

:)

:icon_thumright:

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am comandat si eu lampile!

Preturi pentru o usa:

lampa usa 1K0947411A................48.55

mufa lampa 1J0971972...................6.08

Pini mufa 000979131E..................11.42.

Pin calc usa 000 979 009 E ...........14.11

TOTAL: 146.21 lei

Am nevoie de o confirmare inainte de a desface panourile de usa:

- pe mufa care intra in calculatorul de usa (cea cu 32 de pini) ma leg pe pinul 18 si 19 (masa) sau 1 si 2 (masa), in functie de codul de pe calculator;

- dar acuma pe lampa de pe portiera (pentru ca am vazut ca e importanta polaritatea) care ii masa si care ii plusul?

post-21103-1280999785_thumb.jpg

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUT!!!!

Iti recomand sa mergi pe la parcurile de dezmembrari si sa cauti la toate masinile din Grup dupa anul 2003 mufele de la lumina din portbagaj asa iesi muuuult mai ieftin si ai deja gata puse firele corespunzatoare + si - .

cel mai usor poti verifica cu doua fire pe care le legi la baterie si la lampa, astfel vei stii exact care este plusul si minusul , eventual faci un semn cu un marker la + sau la -

Eu unul asa am facut si astefel pe mine m-a costat aprox. 35 de euro, bine restul facand eu fara service sau alti mecanici.

Multa bafata!!!!! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de sfat! Pai eu am dat 146 de lei pentru ambele usi din fata, noi la reprezentanta, fara umblat prin dezmembrari...care ii echivalentul celor 35 de euro. Dar daca in acei bani, 35 de euro, ai luat si pentru usile spate, atunci intr-adevar ai facut o afacere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- dar acuma pe lampa de pe portiera (pentru ca am vazut ca e importanta polaritatea) care ii masa si care ii plusul?

Pinul 1 al lampii este + si pinul 2 masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare...masina mea ii fabricata in august 2004 (codul calculatorului de usa ii 1K0959792C), ii pot pune respectivele lumini in usa? Si daca da, cu ce pini lucrez in mufa de 32 de pini? Cu pinii 18 si 19, sau 1 si 2. Mentionez ca pinul 2 ii ocupat! Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atasez cateva poze, eu unul sunt foarte multumit :icon_thumright:

(click pt zoom)

18072010133.th.jpg18072010132.th.jpg18072010137r.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Cred ca atunci cand am facut codarile pentru lampile din usa am gresit ceva, pentru ca nu imi mai merg semnalizarile din oglinzi si incalzirea lor! Azi am vazut din greseala. Stie cineva care sunt codurile pentru a le activa? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita_te la explicatiile de la coding si aduna ce scrie in dreptul "mirror turn signal" +4 cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul care mi-a facut codarea cred ca nu a adunat cat trebuia pentru luminile din usa, ci a scris respectiva valoare! (cred ca 0000064)! Va trebui sa pun vag-com sa vad! Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iei am reusit sa recodez calculatoarele de pe usi. Am adunat:

+0000004 - Mirror Turn Signals

+0000016 - Automatic Run active

+0000032 - Mirror Heater installed

+0000064 - Door Exit/Warning Light installed

Si acuma am pe ambele usi:

0000116

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am un Passat 2008 TDI CR, si doresc sa-mi montez si eu martori pe usi.

Am desfacut doar usa spate dreapta si nu am reusit sa-mi dau seama cum ma conectez la controler.

Piesele sunt aceleasi ca la Skoda?

lampa usa 1K0947411A

mufa lampa 1J0971972

Pini mufa 000979131E

Pin calc usa 000 979 009E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dacă reuşeşti să conectezi lămpile din uşile spate la controler-ele de uşi, sunt şi eu interesat să aflu cum ai făcut. baftă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!