Jump to content

Lumini / lampi usa / portiera


DanutzU
 Share

Postare recomandată

vezi ca nu ai numarat bine... ai o pauza acolo. Mai numara iar si o sa gasesti 14 liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am numarat de mai multe ori si 14 este ocupat...13 si 15 sunt libere insa 14 nu....la 14 am un fir alb cu albastru. ?

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza la mufa ca sa vad exact.... pune-o pe whattup sa ma uit repede la ea. Pe primul numar din semnatura mea

L.E - masina este 2005 - deci, plus din fir alb gros si masa de la switch yala.... sau trase firele de la modulul confort.... pana in usa

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asta am si eu de facut. Care sunt pinii in modulul de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la masina ta nu se leaga in modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar am postat fara sa realizez in aria de golf. E vorba de octavia din 2005, cu calculatoare de usi generatia 1. Din cate am citit, in situatia asta firele se duc in modulul de confort si codat corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acest caz, da, se duc in modulul de confort. Cu toate ca nu stiu unde pui luminile la usile de la octavia, aceasta nefiind prevazuta cu gauri din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu stiu care sunt pinii. Se pot pune lampi de Audi. Exista un singur loc posibil, trebuie decupata fata de usa. Am la cealalta masina care are calculatoare de usa generatia 3, pinii 4 si 14 direct in ele. Arata ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pfff... nu mai stiu la Octavia 2 unde se conecteaza, trebuie sa cautam un pic pe diagramele de Golf 5, etc - la Passat imi aduc aminte ca este in T18b/5 (stanga) si 12(dreapta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut! Am nevoie de putin ajutor! Pe masina din semnatura am instalat lampile exact ca in tutoriale: usa sofer 1+ - masa trapa combustibil, fata dreapta 1+ - 19- si usile din spate 14+ si 4-. din pacate nu-mi merg. Dupa o scanare am acest rezultat : 

Address 42: Door Elect, Driver        Labels: 1K0-959-701-MIN1.lbl
   Part No: 1K0 959 701 E
   Component: Tuersteuergeraet 09 0147 
   Coding: 0000116
   Shop #: WSC 00012 001 00001
   VCID: 306FF64BA3D6889E243-8065

1 Fault Found:
00120 - Outside Warning Light/Door exit Light Driver Side
            012 - Electrical Fault in Circuit

-------------------------------------------------------------------------------
Address 46: Central Conv.        Labels: 1K0-959-433-MIN.clb
   Part No: 1K0 959 433 BL
   Component: 01 KSG              0301 
   Coding: 80C802087F2D8404084F01E011
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 7BF511673A10BBC6C11-802E

   Subsystem 1 - Component:   Sounder n.mounted    

   Subsystem 2 - Component:       NGS n.mounted    

   Subsystem 3 - Component:      IRUE n.mounted    

3 Faults Found:
00931 - Locking Module for Central Locking; Rear Right (F223)
            012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent
00122 - Outside Warning Light/Door exit Light; Rear Left
            009 - Open or Short to Ground
00123 - Outside Warning Light/Door exit Light; Rear Right
            009 - Open or Short to Ground

-------------------------------------------------------------------------------
Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: 1K0-959-702-MIN1.lbl
   Part No: 1K0 959 702 E
   Component: Tuersteuergeraet 09 0147 
   Coding: 0000116
   Shop #: WSC 00012 001 00001
   VCID: 3169F34FA8DC81962BD-8064

1 Fault Found:
00121 - Outside Warning Light/Door exit Light Passenger Side
            012 - Electrical Fault in Circuit

Ma lamureste cineva unde am gresit?

Multumesc anticipat si o zi buna!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da - daca citesti postul meu de deasuprea postarii tale, te lamuresti singur - la anul 2005, nu ai firele din confort pana la calculator de usa. Tot acolo ai si solutiile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici pe fata fire pana la calculator usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai pe fata nu le-ai tras tu ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe fata si pe spate am trase de la calculator usa pana la lampi si am adaugat +64 la toate usile!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deosebirea este ca pe spate, trebuie sa tragi firele de la confort la usile spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asta am sa fac, dar, problema e ca nici pe fata nu-mi merg si nu stiu de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ai facut bine conexiunile ? ai pus cu bec sau cu led ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conexiunille sunt facute exact ca in tutorial, am calculatoare gen1 deci 1+ si intrerupator trapa rezervor - si in dreapta 19- si am becuri in lampi. Am eroare pe amandoua usi :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa trebuia la anul tau -  la calculator usa, mufa gri, plus - pin 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am montat si activat si eu aceste lumini in toate usile la masina mea Golf 5 an 2008. In usile din fata am introdus cele 2 fire cu pini in locasurile 18 (minus) si 19 (plus) Pe lampile fata am pus leduri iar pe lampile din spate am lasat becuri normale. La usile din spate conectica s-a realizat in pinii ce sa vad in poza, firul portocaliu cu maro (minus) iar firul portocaliu cu verde (plus). Lampile functioneaza fara probleme cu leduri, au fost luate de pe aliexpress cu cablaj si becuri incluse cu 150 lei (4 lampi usi cu becusi si cablaj cu pini + 4 lampi lumini picioare cu becuri si cablaj) La partea de codare , am folosit vcds, am intrat pe fiecare usa in parte si am bifat door exit/warning lights installed .

usa fata stanga (sofer).jpg

usa spate stanga.jpg

1.JPG

2.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutari.As vrea sa stiu daca legaturile si codarile pt  warning light la un jetta 2015  sunt aceleasi ca la golf V- VI. ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pentru Jetta 2015, legaturile in usi se fac in felul urmator:

usi fata (st+dr) - mufa T32, pinul 18 (+)(fir rosu+albastru)  / pinul 19 (masa) (fir maro)

usi spate (st+dr) - mufa T20, pinul 6 (+)(fir rosu+albastru) / pinul 18 (masa) (fir maro)

ATENTIE: pinii de pe usile fata , difera de pinii pentru usile spate ca si forma. In poze se pot vedea cu albastru pinii de pe fata si cu rosu, pinii de pe spate.

Pinii de pe fata, au pe o laterala, un fel de ghidaj astfel incat nu poti insera pinul in mufa, decat intr-o anumita pozitie.

Pentru codare, in VCDS, mergi pe pe modulele USA Stanga fata si Usa dreapta fata si la LongCoding Helper, pe byte-ul doi ar trebui sa gasesti Door Warning Ligts - numai stiu exact care este bit-ul.

Bifezi acolo si gata.

Pe usile din spate nu se codeaza nimic, deoarece usile din spate preiau setarile usilor din fata (fata este master, spatele e slave). Oricum, imi face impresia ca nici nu poti accesa codarea usilor din spate.

Zi faina sa ai si mult spor la surubarit.

HTB1.KhFeAfb_uJkSnaVq6xFmVXah.jpg Repair_Wires_text.jpg

 

LE: Revin în câteva ore cu precizări suplimentare despre ușile din spate. Se pare că pozițiile din mufa nu sunt 6 și 18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. La Passat am reusit sa montez acum vreo 2 ani dar vad ca la modelul asta mai nou e putin diferit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, godsmack87 said:

Pe usile din spate nu se codeaza nimic, deoarece usile din spate preiau setarile usilor din fata (fata este master, spatele e slave).

usile spate - se codeaza, dar se acceseaza pe modul usi fata - nu le poti accesa separat, ca la vechile modele. Daca codezi numai fata, nu vor merge cele spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este - nu a fost cea mai inspirata exprimare :)

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!