Jump to content

Cheie contact - procedura de recodare


robert r.
 Share

Postare recomandată

fara prezenta masinii nu se poate adapta cheie

 

citeste fisier  din dash

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in aria de prestari servicii si vezi un coleg care iti poate citi ceasurile pentru ati oferi PIN-ul. Eventual daca scoti un dump al ceasurilor si il pui aici, sunt unii colegi care-l pot verifica si iti pot da PIN-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce interfata pot citi ceasurile BOO V04?? Am incercat cu  vag commander 2.5 dar nu mi le citeste...in schimb am putut citi VDO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe obd, posibil cu nici una 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zoly85 se pot citi si pe obd dar la cele care nu au cod de acces standard trebuie sa stai pana il gaseste( poate dura si 2 ore depinde de noroc) sau daca citesti eep cu un programator. Cauta Vageeprom aici pe forum, ai mai multe detalii in topicul cu range.

gokey de cand chinezii au facut id48 in care poti programa tu ce id vrei se poate si fara masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, terrabyt said:

 

gokey de cand chinezii au facut id48 in care poti programa tu ce id vrei se poate si fara masina :)

eu m-am referit strict la cazul lui

la ce te referi tu trebuie sa ai o cheie functionala !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/28/2016 at 5:45 PM, zoly85 said:

Buna

Ma ajuta cineva si pe mine cu o adaptare de cheie la un golf 4 1.4 ? am bord BOO V04 si nu imi pot citi pin-ul si pinul pe care il am pe acel breloc de plastic se pare ca nu e de la el. Multumesc

dureaza pana il citeste, dar il citeste. Ti-a scris mai sus Terrabyt - poate dura pana la doua ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incerc astazi si revin si cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incerc astazi si revin si cu poze

 

Va multumesc pentru ajutor.am reusit sa citesc eepromu cu vag eepprom (15minute a durat) si am aflat ca pinul era altul decat cel aveam eu pe brelocul de la chei...am urmat procedura de stergere a cheilor si reprogramare cu succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ai avut noroc, l-a citit relativ repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/30/2016 at 7:30 AM, gokey said:

eu m-am referit strict la cazul lui

la ce te referi tu trebuie sa ai o cheie functionala !

Se poate si in cazul lui, si nu e obligatoriu sa ai cheie functionala, poti program id care este salvat in eep bordului. Dar mai ai nevoie si de CS sa-l programezi in transponder. In cazul lui datele de chei  sunt in cealalta memorie (93c56). In final varianta adaptarii cu vcds e mai simpla si rapida daca stii codul login. Vezi te rog pm. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off

daca nu ai creion pentru scrierea literei A

litera Z este departe.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. 

Am facut o a doua cheie la masina mea... am adaptat telecomenzile, am frezat lamela dar nu reusesc sa scriu cip-ul.

Detin un cablu vag k+can, cu un soft vag commander 1.4 . Am citit clusterul... km( de exemplu) sunt identici si in bord si pe laptop dar nu pot afla codul pin-skc... in casuta de login imi apar doar doua cifre si nu patru( si la citirea pe canal Kombi si pe canal Motor). Ma puteti ajuta , va rog cu vreun sfat?

de asemenea , detin un vag com 311.2 si cu asta vreau sa fac adaptarea dupa ce aflu pin. Credeti ca am sanse de izbanda cu softurile astea?

Va multumesc.

Modificat de moneytehnik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

daca nu mege pe obd ( sunt scule care fac treaba asta )

se citeste fisier din dash / ecu

Modificat de gokey
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tipul lui de masina, se citeste linistit pe OBD.... cu scule ieftine.

codul pe care il poti afla, este pin-ul. SKC ul nu ai acces la el.

foloseste interfata ta -vag k+can- si cauta pe net programul vag eeprom programmer - cu ajutorul lui, citesti fisierul/dump-ul din ceasuri - si o sa iti dea si codul pin.

Mai departe - daca ai o cheie SH .... trebuie sa ii pui cip nou. Daca e nou... e ok, il poti scrie.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit bordul cu vag eepr. Codul de logare nu mai era din doua cifre ,mai bine zis la cele doua obținute cu vag commander s-au mai pus doua zerouri în fata. Deci clar codul pe care l-am obținut e bun.

Problema e ca vagcom 311 nu vrea sa facă adaptarea. Când ajung la canal 21 și vreau sa introduc noua valoare apoi test îmi apare error . Vă întreb dacă de vina e vagcom ?

Cheia pe care vrea sa o adaptez este noua(Hella) iar cipul e nou blanc.

O soluție ar fi lipirea cipului bun pe contact. Dar parca asta as lasă-o ultima. 

 

Modificat de moneytehnik
Completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa stergi/scrii cheile, faci Login pe ceasuri, cu 0xxxx (pin-ul tau). Dupa aceea te duci pe 21, bagi 0, test save, read.. si introduci nr de chei care urmeaza sa le scrii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când introduc valoarea zero și dau 'test' în căsuța alăturată scrie error.

O sa încerc cu un vag com mai nou de la un prieten și dacă va merge atunci o să-mi iau și eu o versiune mai de actualitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pare ca interfata ta nu este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa postez unde trebuie... se poate anula funcția de închidere automata la 20'' după o deschidere accidentală? Și cum s-ar face lucrul ăsta? 

Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On Thursday, June 23, 2016 at 2:29 PM, moneytehnik said:

Am rezolvat problema în cele din urmă ,cu ajutorul unui prieten: imobilizatorul era perturbat... mai mult nu știu. S-a dat un fel de refresh la imo și apoi s-au putut scrie cheile în canal 21 și nu a mai dat eroare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru Golf 5 stie cineva cum pot afla codul pin al imobilizatorului. Am incercat VAG K+CAN Commander 3.6, 1.4, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe obd cu device adecvat sau citit fisier din ceas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!