Jump to content

Lucruri Necesare In Camping


silver
 Share

Postare recomandată

buna, deoarece imi face placere sa merg cu cortul ori de cate ori am ocazia m-ar interesa sa aflu de la amatorii de mers cu cortul cam care ar fi lucrurile absolut necesare cand pleci intr-o excursie....pe langa :icon_thumright: sau haine :icon_thumright: ...

Modificat de silver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm ar fi cam asa

Cort , saci de dormit , patura , butelie de camping pt o cafea/ ceai etc .. ca sa nu trebuiasca sa cauti lemne de foc dimineata , sursa de iluminat ca sa nu tragi un bec de la baterie , carbune , prelata impermeabila (daca pleci la munte ), lanterna ..daca imi mai vin altele in minte iti spun :icon_thumright: dar in mare cam asta vad eu strict necesar.

Modificat de herrdot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lanterna , bricheta si hartie igienica :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saltele izopren obligatorii si caciula pentru munte. Cand in oras lumea se topea de cald la 35 grade ziua, eu la 1100-1200 m inghetam de frig noaptea. Erau aprox 10 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai important decat sacii de dormit, mai important decat cortul, o sticla mare de stalinskaya.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cel mai important (fara aluzie) saci pentru deseuri.Ma bucur sa vad pe acest forum iubitori de natura, eu fiind unul dintre ei. Dupa una sau mai multe iesiri in natura, iti dai seama singur ce a lipsit pentru, ca inafara de strictul necesar, fiecare are alte nevoi.Personal dupa multe completari, in urma iesirilor chiar si in apropiere la un gratar, am achizitionat cu o rulota.Vrema buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma pregatesc si eu la o iesire la munte, mai precis ma duc la Balea Lac, pe Trans-Fagarasean de 10 august, pe weekendul respectiv.(oricine e binevenit de pe forum) Sincer nu stiu inca daca ma pot aventura cu cortul sau va fi nevoie sa stau la ceva cabana de p-acolo. Inca nu am achizitionat nimic pentru iesire, deci tre sa cumpar cort(cu perete dublu), saci de dormit, izopren, vodca(eu totusi prefer perfect lemon) etc. Apropo, imi poate spune cineva un pret aproximativ pentru astea? Bineinteles fara vodca(ca din asta nu stiu exact cat beau. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Google pagini di Romania -articole camping.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , aici ar fi multe de discutat , in principiu depinde si de zona in care mergi si de anotimp

eu as incepe asa

cort , izopren , saci de dormit , chibrite rezistente la apa ( nu bricheta caci se poate strica ) lanterne

sau lanterna cu cu baterii , eu unul folosesc un felinar cu neon si 4 acumulatori r20 , topor !

franghie , haine de schimb cam asta ar fi in mare ..

lista mea personala e asa , in ideea ca merg cu masina

cort , izopren , saci de dormit , paturii , saltea conflabila ,pompa pt saltea , gratar mici , disc cartofi , umbrela de champing , masa si scaune camping , felinar electric

topor , cutit de vanatoare , briceag , chibrituri + brichete , ziare vechi ,carbuni , bocanci , telefon mobil , suficienta motorina

harta , o mica trusa de scule ,aparatul foto si buna dispozitie ..

deci ... cam asta imi iau eu in general cand merg cu masina

cand ma duc cu bicileta

cort , izopren , sac de dormit , briceag , cutit de vanatoare, grilajul de la gratar , chibrite ,felinar ,trusa de scule

am dat aceste exemple pentru a vedea .. ca lucrurile difera unpic in functie de unde cum cand si cu ce mergi

bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca ar trebui de luat pentru orice eventualitate pe langa tot ce ati enumerat mai sus si niste medicamente+pansamente si muuulta buna dispozitie ;)

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De propunerea mea de camping in zona Balea Lac (Tran-Fagarasean), intre data de 10-12 august, si-au aratat interesul si a_bogdan_87 si horean. Poate reusim sa facem chiar ceva intalnire pe trans'.

Cei care mai sunt interesati sa deie un semn de viata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ma duc cu bicileta

cort , izopren , sac de dormit , briceag , cutit de vanatoare, grilajul de la gratar , chibrite ,felinar ,trusa de scule

Auzi da cand ai fost tu cu bicicleta, cu cortu'?

Deci la ultima excursie in care am fost cu cortul, impreuna cu RED, am reusit sa umplem 2 portbagaj-uri de Passat + cateva lucruri pe bancheta din spate. Si am fost 4 persoane, pentru 2 nopti!

Si acum un raspuns la intrebarea topicului: orice incape in masina e binevenit, chiar daca nu si necesar!!! :)) :D

@Titus: si eu as veni la Balea dar merg la nunta in w/e respectiv :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cort , izopren , saci de dormit , paturii , saltea conflabila ,pompa pt saltea , gratar mici , disc cartofi

Scuze de intrebare: ce e discul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai dupa cum ii spune si numele, e un disc. De la utilajul acela agricol pentru maruntit pamantul dupa arat, care are o multime de discuri pe mai multe randuri. La discul respectiv se adapteaza (de obicei prin sudura) niste picioare si un maner (de preferat demontabile, pentru a castiga loc la transport). Se foloseste pentru gatit, avand proprietatea ca, de la carnea asezata pe margini, grasimea se scurge spre centru unde se pun cartofii.

Pofta buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

forceturbo: Deja mi-ai facut pofta cu acel disc, de care apropo, doar cei din ardeal stiu de el, (no offense) si din cate stiu de la un prieten din Alba chiar aici a fost inventat.

TitvsCaivs: Si eu mi-am programat o iesire pe transfagarasan tot cam in acea perioada pana sa citesc topicul, dar mai am ceva de discutat la capitolul "tratative cu sotia" poate reusesc sa ajung si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian, desi am lucrat prin toata tara (si prin afara), la mancare ma consider tot ardelean :icon_thumright: . Si nu-mi e rusine cu asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!