Jump to content

Exista limitare de viteza soft ?


valigsm
 Share

Postare recomandată

Hmm. somebody nu as fi asa de vehement in locul tau. Eu am verificat la mine si intr-a V-a la 134km/h am FIX 3000 ture/min. Eroarea ochiului meu o apreciez de 134 +/- 1km/h. Dupa cum urca viteza cu turatia nu mi se pare deloc improbabil sa ai FIX 3500rpm la 180km/h sa fiu sincer. Si eu am motorul de 90 cai .. din pacate sau nu ;) . Oricum, toate merg cu peste 180km/h . E cert.

Acuma la 4500-5000rpm tot 180km/h ma depaseste problema.E o balarie undeva. Si asta e cert.

Poate nu o sa afli niciodata care era viteza ta reala pana nu te prinde radarul si iti spune politia ;).

@andrei, apropos de uragane--zilele trecute au fost si vanturi de 200km/h in Germania...Cred ca poti zbura si cu o umbrela pe asa vant!!

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BD

    7

  • Bogdan_G

    7

  • TitvsCaivs

    7

  • valigsm

    5

mica intrebare si nu sint off topic

ce masini sunt limitate la 250?

de ce un golf 1.9 tdi VS golf 1.9 tdi acelas motor acelas an, aceeasi greutate inclusiv motorina plin ochi, unul merge cu 185... iar celalalt cu 220 ca mi-a fost frica sa ii dau mai mult, ... 101 CP ambele

la cel cu 220 s-a umblat la soft, dar nu i-au fost adaugati cai mai multi... asta nu inseamna ca i-a fost scos limitatorul de viteza? iar inainte cea cu 220 mergea ca a mea cu 180...

iar masini cu limitare la 250... pai de ce mai are limitare DE VITEZA?

intrebarea asta am puso si la intilnirea din iarna 2007 si raspunsul a fost , limitare la 250...

bun, atunci daca la 180 am 3500, la 4500-5000 de ce am tot 180? si ... de ce urca acul repede pina la 180, iar la 180 se opreste? nu ar trebui sa urce din ce in ce mai incet iar la un moment dat sa urce foarte greu si sa se opreasca?

parerea mea ramine LIMITATOR VITEZA 180 km/h, daca ma lamureste cineva ca nu e limitator si ca doar atit poate masina, ... dau o naveta de bere la urmatoarea intilnire

O masina de 101cp si peste 1 tona nu va prinde 220km/h nici daca e in picaj liber cu vant din spate.

O astfel de masina prinde ~190km/h. Asta daca discutam de viteze reale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici deja se vorbeste de viteze de masini sport, eu nu stiu ce golfuri aveti sau ce motoare, dar eu cu 101 caluti clar ca nu ating 220 si 230 chiar daca ar fi rezervorul gol si o singura persoana in masina. Viteza maxima atinsa de mine a fost de aprox 190-195 cu 2 pers., dar nu cred ca se mai putea intinde masina pana la 220 nici in 10km drum drept(autostrada). Oricum trebuie mentionat si cutia cu care este echipata masina. Eu am cinci viteze, si din cate stiu cele cu sase viteze ating viteze mai mari la turatii mai mici, dar oricum 220-230 kmh nu mai este o viteza de Golf.

Richard Nagy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Masina din semnatura 3600 RPM -> 200 km/h (pe bord) in treapta a 6-a. In treapta V am luat cam 190 km/h (pe bord) dar aveam spre 5000 RPM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze am mai postat aici si anul trecut si am uitat

Modificat de *bmf*
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru e clar. Motoarele de 90 si 101 nu au limitare de viteza, pentru ca abia prind 180-190 km/h(greu). Eu am mers cu golful meu pe dn1 Bucuresti-Ploiesti cu 182 (pe bord) cam 30 de secunde, cu acceleratia la podea, si mai mult nu mergea. Pentru ca atata poate alh de 90 cp. Simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce mi se pare mie clar aici este ca exista mai mult limitari de aprofundare a continutului topicului decat limitari de viteza din soft ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un lucru e clar. Motoarele de 90 si 101 nu au limitare de viteza, pentru ca abia prind 180-190 km/h(greu). Eu am mers cu golful meu pe dn1 Bucuresti-Ploiesti cu 182 (pe bord) cam 30 de secunde, cu acceleratia la podea, si mai mult nu mergea. Pentru ca atata poate alh de 90 cp. Simplu.

nu stiu ce sa zic... poate e prea uzat motorul sau altceva...

eu am tot 1,9 tdi, motor ALH si in decembrie am mers cu 200km/h (pe bord) pe autostrada in germania. E drept ca masina e noua, am ridicat-o in 30 oct. 2006.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta e drept, masina avea 220 mii km atunci. si pote sunt diferite si rapoartele cutiei de viteze la octavia fata de golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia incerca cu cauciucuri 195 .65. 15 !!!! sa vezi diferenta am un prieeten cu un bmw si -a pus jante de 18'' rar mai vede 220 in bord cu cele normale pe 16 " 250!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Pe golfuletu meu am avut 105CP viteza maxima 210km/H.Acum am schimbat softu am mai adaugat cativa caluti si viteza maxima 200km/H.Singura diferenta e ca demarajul e mult mai bun.Nu reusesc sa inteleg de ce nu trecea acul de la turometru pe rosu in treapta a 4 a si a 5 a.??Pareri...??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai in masura este sa vorbesti cu cei care ti-au facut tuningul. Ei stiu ce si cum au modificat.

In orice caz, sper din sincera inima ca ai facut viteza aia maxima in singura tara unde e legal asa ceva ca altfel iar o sa fac urari sa va umpleti de radare fixe din 100m in 100m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Discutiile despre viteza maxima obtinuta/obtenabila sunt interzise de regulament.

Multumesc pentru intelegere! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca singura limitare e la turatie, cel putin la mine (4700-4800RPM), nu ca ar ajunge vreodata la turatia asta, cel putin nu cu a 5-a :(

Limitarile de viteza maxima se pun la masinile ale caror motoare ar putea sa le duca peste 250km/h. Sincer sa fiu nu cred ca e cazul nici unul dintre 1.9 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca tot vorbiti aici de limitare de viteza ,eu pe golf am limitare la 190 km/h si stiu sigur ca ii limitare...cum se scoate limitarea ?daca stiti astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu e limitare , atata poate motorul tau.Mihaintz a spus bine. Limitarile de viteze sunt la motoarele care duc peste 250km/h , si sunt limitate la 250. Cumnatamiu are un lexus ls460 benzina 8 viteze si la 250 pe autostrada in gemania ia taiat alimentarea. S-a speriat si sa dus la reprezentanta afara , si au spus ca este normal. Este limitata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o limitare a turatie ,eram cu viteza a treia si am uitat sa dau a 4 ,la motorul 2,5 tdi 180 cai ,mia taiat alimentarea cu carburant

Modificat de tuca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact limitare de turatie doar ca la diesel cel putin nu taie alimentarea cu combustibil, ci ramane la turatia de maxim si nu se duce mai mult. Eu am incercat pe masina de serviciu ca sa fiu sigur ca nu stric ceva la a mea :scratch: (clio 1.5 dci).I-am dat a 2 si talpa ---s-a oprit turomerul la 4800 fix si nu i-a taiat alimentarea.

Aaaa si era sa uit exista pe Vag o chesti cu viteza maxima dar nu e bine sa umblati la ea ca nu merge decat in jos, adica o scade si asa ramane

La benzinarele pe injectie se taie alimentarea ca sa protejeze pompa de injectie de presiunea prea mare(exceptie cele pregatite special pt curse care au pompe de mare capacitate si alte "performance parts"). La cele turbo din cate stiu eu nu se taie alimentarea, tocmai pentru ca fiind un motor de turatie si cu compresie scazuta nu prea are ce sa pateasca.

Modificat de mihaintz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

limitare la mainile ce nu trec de 250 km/h este doar pe turatie indiferent ca e benzina sau motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

limitare la turatie ? suna a Sf , motoru meu se duce pe rosu lejer , 187 000 km , in treapta a 3 a 120km . probabil atat poate motorul si atat ia

la benzina asa e , taie alimentarea si se simte foarte urat :-< la un diesel nu mi s a intamplat niciodata kestia asta

colegul , incearca si in treapta 3 , sau a 1 a sa vezi ca difera punctul de oprire a acului ,

numai bine,

viteza ucide :icon_thumright:

Modificat de DorianR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia accelereaza la blana scoasa din viteza vezi la cat se duce? Sau cu 1-a la cat ajungi, nu taie alimentarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu i-am dat 5000 rpm si in a4a si in a5a si nu s-a taiat nimic

atat ca am crescut gradat turatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca exista aceasta "limitare" atat la turatii cat si la km/h.

ex: la A6 quatro, 3000cmc, 225cp, la 250 KM/h sa terminat "motorul" atat cu vit. 5 cat si cu vit 6.

cu masina din semnatura (golf, IV, 1,6, 105 cp) merg cu a 5 a la 6500 ture si nu se limiteaza "motorul" pentru ca nu ajunge la cei 250 Km/h.

aceasta limita (250Km/h) este impusa datorita cauciucurilor si implicit a unei norme internationale, asa cum autocarele si restul de auto pentru transport persoane sunt limitate la 105 Km/h.

ideea e ca: "Limitarile de viteza maxima se pun la masinile ale caror motoare ar putea sa le duca peste 250km/h. Sincer sa fiu nu cred ca e cazul nici unul dintre 1.9 TDI" spunea colegul mihaintz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La astea de 1.9 turatia este limitata de acolo de unde incepe sectorul rosu pe turometru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!