Jump to content

Exista limitare de viteza soft ?


valigsm
 Share

Postare recomandată

Poate la benzinare, la TDI ul meu nu este asa, defapt in treapta a 4 a nici nu pot atinge viteza maxima din talon :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BD

    7

  • Bogdan_G

    7

  • TitvsCaivs

    7

  • valigsm

    5

Fara a intra in dispute cu nimeni, as dori sa lamuresc un aspect care vad ca a fost scos in evidenta de unii din colegii de pe forum si se pare ca nu este asa de clar. Faptul ca PE BORD este scris 260 km/h, NU INSEAMNA ca aia este viteza maxima pe care o poate atinge masina, iar in caz ca nu o atinge ar fi vorba de o limitare "electronica". Pur si simplu exista mai multe tipuri de borduri (cu max 260 sau 240..etc), iar modelul cu inscriptionare pana la 260 km/h se pune pe mai multe motorizari. Eu personal il stiu doar pe cel cu 260...daca exista unele cu mai putin, nu le-am vazut. De exemplu, cel cu 260 este si pe motorizarea de 1.9 TDi 130 CP, pe cea de 1.9 TDi 150 CP, pe cea 2.5 Tdi 163 CP si pe cea 2.5 TDi 180 CP...cred ca si cel de 1.8T (benzina) are acelasi bord. Motivul este ca fabricantul, doar nu o sa scoata 10 tipuri diferite de borduri, cu inscriptionari diferite...este mai ieftin de produs un singur tip de bord care sa fie montat pe masini cu motorizari diferite. Viteza maxima este data de motor si celelalte componente nu de cat scrie pe bord. Asta pt ca am vazut intrebari gen: "pe bordul meu scrie 260 da masina mea prinde doar 190"... Asta in conditiile in care posesorul avea un motor 1.9 TDi de 110 CP (sau asemanator). Bine ca nu vine cineva cu motor de 90 CP si sa intrebe ca "a lui de ce nu prinde 260? E limitata electronic?"

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Datele spuse de mine au fost citite cu VAG-COMul deci aproape de adevar .

Si DA vreau sa ajung la 220 km/h cit are bordul meu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scrie la semnatura exact ce 1.9 TDi ai dar considerand ca nu este cel de 130 CP ai avea urmatorul...cel de 81 Kw. Conform datelor de pe AutoIndex.org

Volkswagen Golf Estate 5d 1.9 TDI 81kW menu_bal_ok.gifmenu_htr.gifSwitch to U.S. Unitsmenu_htr.gifmenu_jobb_ok.gifmenu_bal_ok.gifmenu_htr.gifSwitch to Metric Unitsmenu_htr.gifmenu_jobb_ok.gif

Number of seats5 EngineEngine codeAHF Engine typeDiesel, Front transversalNumber of cylinders4, In-lineEngine capacity1896 cm3Number of valves8 OHCFuelDiesel, Direct injection DieselSuperchargingTurbo + Intercooler Bore79,5 mmStroke95,5 mmCompression ratio19,5 Max Power81 kW (ECE) 4000 rpmMax torque235 Nm (rpm) 1900 rpmTransmission & DriveDrivefront-wheel drive GearBox5 ManualSteering typeHydraulic power Brakes & TyresWheels6 Jx15 Front tyres195/65 R 15 H Rear tyres195/65 R 15 H Front brakesVentillated disc Rear brakesVentillated disc SuspensionsFront SuspensionMacPherson strut, Coil spring, Trailing-arm, Stabilizer bar Rear SuspensionCoil spring, Stabilizer bar, twist axle suspension DimensionsWheelbase2515 mmLength4397 mmWidth1735 mmHeight1485 mmTrack (front)1513 mmTrack (rear)1494 mmCurb weight1329 kgMax. weight1890 kgTrunk460 l - 1470 lFuel tank55 literPerformanceTop speed193 km/hAcceleration 0-100 km/h11,3 sConsumptionIn the city6,6 l/100 kmOut of city4,1 l/100 kmAverage consumption5 l/100 km (EU)

Viteza ta maxima constructiva este 193 Km/h. Zici ca ai atins 205 pe autostrada. Tinand cont de abaterea de pe vitezometru, viteza ta reala cam aia era...193. Acum ca tu vrei sa atingi 220... Aia ar insemna o viteza reala de 205-210 km/h...vad ca ai cip. Depinde cat de multi CP ai in plus. cip-ul nu creste mult viteza maxima...ci scurteaza timpul in care ajungi la acea viteza, adica cuplul si demarajul (chiar la viteze superioare). Si eu am cip (destul de agresiv) si nu pot zice ca viteza maxima a crescut foarte mult peste cea constructiva...

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de informatiile putine, este vorba de un ALH de 140CP :rolleyes:

Viteza atinsa a fost de 205 km/h (citita cu VAG-COMul) nu stiu cit e abaterea dar nu cred ca este mai mare de 5% .Mai ales ca eu am roti pe 17 cred ca este aceiasi viteza, oricum am testat si cu GPSul si am o abatere de 3km/h indiferent de viteza (testat pe plaja 100-160km/h) .

Problema la mine este ca motorul poate dar nu este ajutat de cutie, chestia asta se simte la top speed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK....in acest caz, da, ai dreptate...dar ma mir. Ai motor de 140 si doar 220 marcat maxim pe kilometraj? Eu asta am inteles din postul asta: "Si DA vreau sa ajung la 220 km/h cit are bordul meu :rolleyes: "

Si am cautat...oi fi eu necunoscator dar...ai acum 140 CP DUPA tuning, nu? Nu am gasit Golf 4 1.9 TDi cu mai mult de 96 Kw (131 CP). Mai mult au motoarele de 2.0

Available Versions1.4 16v

1.6

1.6 16v

1.6 16v FSI

1.9 SDI

1.9 TDI 66kW

1.9 TDI 81kW

1.9 TDI PD 74kW

1.9 TDI PD 74kW 4Motion

1.9 TDI PD 74kW Tiptronic

1.9 TDI PD 96kW

1.9 TDI PD 96kW 4Motion

1.9 TDI PD 96kW Tiptronic

2.0

2.0 4Motion

2.0 aut.

2.0 Bi-Fuel

Eu ziceam ca ai avut un motor mai mic si asa "stock" era normal sa nu poata mai mult. Daca ai cip, va depasi aceasta limita dar nu cu mult. Si se poate sa simti acea "limitare" din cutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este vorba de un motor mic, ALH are la baza 90CP dar dupa ceva modificari are 140 CP (nu numai chip) .Masina are 220km/h pe bord iar vit maxima constructiva 180km/h. Acum ajung la 205 km/h fara probleme deci nu exista limitare soft, la asta vroiam sa ajung defapt .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor in primul rand.

Am si eu o curiozitate (oarecum contrar celor discutate pana acum): se poate face limitare electronica la Octi 2 1.9 tdi 105cp ?

Sau ce ar trebui sa fac pentru a limita viteza maxima la 160 km/h (sa zicem) in afara de a nu apasa pedala mai mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca te-ar putea ajuta Voinea cu un eco-tuning, ma gandesc ca ar mai putea micsora numarul cailor deci si top speedul :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lol :) ar limita topspeed-ul la 160 si 0-100 ar dura 25s :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma incanta deloc varianta cu 0-100 in 25 de sec :P

Eram curios daca se poate limita viteza maxima neafectand puterea motorului (banuiesc ca si implicit acceleratia).

Putin off-topic: Am inteles ca RCD-ul de pe masina isi poate modifica volumul in functie de viteza. Imi poate spune cineva cum stie ce viteza are masina ? Tocmai mi-a venit o idee (nu prea stralucita) de a face un dispozitiv cu un buzzer care sa inceapa sa piuie intermitent de la 140 km/h cu frecventa din ce in ce mai mare pana la viteza de 160 km/h, apoi piuit continuu :) (ceva in genul senzorilor de proximitate pt parcare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Limitarea e pentru tine sau pentru altcineva care foloseste masina?

Daca e pentru tine, chiar nu inteleg la ce iti trebuie... Nu poti sa nu mai accelerezi cand ajungi la 160?

Si ce te faci daca la un moment dat esti intr-o depasire la 160 km/h (mai rar, probabil, dar nu se stie niciodata) si ai nevoie de o viteza putin mai mare ca sa termini depasirea la timp si sa nu faci un accident?

Eu cred ca n uare rost sa faci limitarea daca e pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia nu exista setarea aia sa te avertizeze la o anumita viteza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La O2 exista aceasta setare, dar nu as numi-o limitare, mai mult avertizare, ceea ce intr-un fel este banal.

Eu nu vad cum poti sa mergi cu masina si sa fie nevoie sa te avertizeze BC-ul ca ai atins viteza de 100kmh(de exemplu), chiar nu se uita nimeni la vitezometru??? Eu nu am atins niciodata sa zic asa 120kmh crezand ca ma duc numai cu 90-100kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce consta avertizarea oferita de masina ? Se poate seta viteza la care sa te anunte ? Limitarea este pt mine. Uneori ma mai ia valul :angry:

Am renuntat la ideea de limitare a vitezei, dar o avertizare sonora (daca este posibil) este binevenita. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oooo am cam lipsit, dar aici raspunsul:

Cand mergi cu masina(putin prostesc dar asta este), odata trebuie sa atingi viteza la care doresti sa fii avertizat in viitor, iar apoi din BC printr-o scurta apasare pe buton se activeaza sistemul. Nu-i nimik deosebit, daca l-ai setat la 115kmh, ca asa ti-o venit tie, atunci BC-ul incepe sa piuie daca depasesti aceasta viteza. Este si putin enervant, pentru ca atunci cand mergi cu masina cu 100kmh si vrei sa depasesti ii aproape normal sa atingi 115kmh si sa-ti bipaie, asta de milioane de ori pe un drum mai lung, unde depasirile sunt dese. Mno fiecare cum crede, eu cred ca este mai bine sa arunc o privire in tabloul de instrumente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care doresc limitarea vitezei din soft teoretic este posibil. Eu fac lucrul acesta la autoutilitarele peste 3,5 t (comform legislatiei din RO). Nu stiu exact cum se poate face la VW, dar atata timp cat EDC-ul este EDC 16; 15; 6,2 cred ca este posibil. Orice EDC se programeaza pe masina cu ajutorul unui cod alfanumeric. In acest cod 2 litere dau informatii despre limita de viteza. Initial sunt programate 00 - fara limita de viteza. Daca se introduce de exemplu ,,5A" masina va fi limitata la 90 km/h. Si ca o chestie haioasa : ma rugat cineva sa limitez o utilitara usoara (de 3,5 to si motor de 170 CP) la 120 km deoarece i-au suspendat permisul de conducere (la-u prins cu radarul cu viteza de 150 km/h in localitate.

Sper sa nu fiu off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si MI SE PARE ca schimbarea in ecu a vitezei maxime e ireversibila :hainoroc: !

Sunt multe modele care au viteza maxima limitata electronic, e ceva normal. A-ti citi viteza maxima masinii pe bord e o gluma.

Dau si un exemplu, de multe ori puterea motorului e gandita doar pentru acceleratie sporita, masina fiind prea instabila in versiunea respectiva sa mearga cu cat ar putea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este si normal, si sunt constient ca nici un vw nu atinge viteza de 260 inscriptionat pe bord, si mai ales nu masina mea de 101cai, dar bordurile sunt facute pentru un numar mare de modele, aici si explicatia pentru acel 260 pe bord la un polo de 80cai.(am vazut acum recent si d-aia mentionez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu am luat 230 (singur in masina adik 80 kg si masina are 1,320kg )cand nu batea vantul si 220 cand aveam ceva vant din fata,cu 4 oameni ~ 240kg 200 si nu mai mergea... ce llimitare sa aibe cand masina nu poate mai mult ,230 am avut la 4400 si chiar nu mai vroia ink 100 pt a ajunge la rosu dar cred ca nu mai putea nici vorba de limitata...poate au cele care depasesc 250, la turometru pe loc a dat la testul de fum maxim parca si nu la limitat nimik pe nemrnicul ala,in mers am depasit cu 2-3 liniute linia rosie iar nu a intrat nici o limitare...

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

220 duar eu in masina si rezervorul aproape gol cei drept (ALH90)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat 230 (singur in masina adik 80 kg si masina are 1,320kg )cand nu batea vantul si 220 cand aveam ceva vant din fata,cu 4 oameni ~ 240kg 200 si nu mai mergea...

Daca e vorba de masina din semnatura ta, atunci ai prins viteza asta in cadere libera... :P Numa aia cu Logan si Solenza se mai lauda cu asemenea viteze astronomice, mult mai mari decit ceea ce poate FIZIC masina... :P :P :P Asta e cel mai bun BANC citit anul asta... :P Dar daca vei insista in a sustine asemenea aberatii,vom putea merge cu totii la... :rolleyes:

PS. Daca iti arata asa ceva pe bord, vezi ca ai o eroare IMENSA la vitezometru, de vreo 15% aproape si o vizita in service e absolut necesara.

Modificat de somebody
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dorobantun, @cosmin86cos:

Eu nu as fi asa agresiv ca "somebody" insa se poate demonstra cu formule fizice ca asemenea viteze nu sunt posibil de atins. E posibil sa ai indicat pe bord viteza asta insa nu si sa o ai efectiv. Matematic nu se poate decat poate cu uragan din spate ...

@cosmin86cos: sa incercam cu "doar", "ce-i" pe viitor :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mica intrebare si nu sint off topic

ce masini sunt limitate la 250?

de ce un golf 1.9 tdi VS golf 1.9 tdi acelas motor acelas an, aceeasi greutate inclusiv motorina plin ochi, unul merge cu 185... iar celalalt cu 220 ca mi-a fost frica sa ii dau mai mult, ... 101 CP ambele

la cel cu 220 s-a umblat la soft, dar nu i-au fost adaugati cai mai multi... asta nu inseamna ca i-a fost scos limitatorul de viteza? iar inainte cea cu 220 mergea ca a mea cu 180...

iar masini cu limitare la 250... pai de ce mai are limitare DE VITEZA?

intrebarea asta am puso si la intilnirea din iarna 2007 si raspunsul a fost , limitare la 250...

bun, atunci daca la 180 am 3500, la 4500-5000 de ce am tot 180? si ... de ce urca acul repede pina la 180, iar la 180 se opreste? nu ar trebui sa urce din ce in ce mai incet iar la un moment dat sa urce foarte greu si sa se opreasca?

parerea mea ramine LIMITATOR VITEZA 180 km/h, daca ma lamureste cineva ca nu e limitator si ca doar atit poate masina, ... dau o naveta de bere la urmatoarea intilnire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, atunci daca la 180 am 3500, la 4500-5000 de ce am tot 180?

Vrei sa zici ca la Golfu ala ai 180 la 3500? La 101cp??? Vezi ca e defecta masina, mergi cu ea in service. E IMPOSIBIL sa ai viteza aia. De asememea e IMPOSIBIL sa atingi 220 km/h. PUNCT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!