Jump to content

Mi-am luat Skoda Octavia 1.8Turbo 150 cai


FlorinD
 Share

Postare recomandată

Florin,

Felicitari! Imi aduc aminte cum cu un an in urma ma bucuram si eu de aceleasi senzatii "ma baga in scaun". Nu a trecut mult pina cind un prieten mi-a bagat cuiul cu chipul in cap - si am inceput sa citesc pe net sa ma asigur ca nu imi va exploda motorul. Am facut-o - cred ca e cea mai buna investitie $/cp sau Nm. Daca vrei sa incerci masina mea trimite-mi un mesaj privat.

Rezultatul la tine ar trebui sa fie comparabil dar nu identic deoarece sunt niste diferente - masina mea e mai grea (4x4) dar are cutie mai scurta si motorul usor diferit (ARX - foarte asemanator cu cel de pe Octavia RS).

Am facut 30000km de atunci si am avut doua probleme care nu au de a face cu chipul: DV si o bobina de inductie (iti recomand sa ai una la tine daca nu e din seriile noi - pentru ca o poti schimba pe drum in 5min)

Daca te intereseaza media de consum pe ultimii 800km parcursi in bucuresti este de 12.8%

Robert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • FlorinD

    22

  • toni

    15

  • RobertS

    12

  • AliNOS

    8

Top Posters In This Topic

@RobertS: Bine ai venit pe forum!

Completeaza te rog semnatura cu datele despre masina. (inteleg ca e o Octavia 4x4 1.8T).

M-am luat si eu dupa una la fel (fara chip) cand am venit in weekend spre Bucuresti, dar eram incarcat :scratch: si nu prea puteam sa alerg dupa el. Am fost cam egali la acceleratii, dar eu aveam vreo 300kg in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Robert,

Nu stiu ce sa zic cu chip-ul. Sincer, in acest moment puterea actuala imi satisface dorintele in materie de viteza. Nu stiu ce riscuri ar putea sa apara, mai ales ca nu este o masina noua.

Ce shimbari apar la cai si cuplu? avand in vedere ca acum are 150 cu 210 ? la cat pot sa ajung cu un chip bun care sa imi ridice performantele dar cu minim risc sa se strice ceva.

mersi,

Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fuscobal (membru pe aici) a ajuns dupa chip la 192cp si vreo 260Nm.

Cred ca inca e destul de devreme sa te gandesti la chip daca ai trecut de la 100cp la 150. Eu am masina de vreo jumatate de an si n-am nici un gand inca. Fuge suficient :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca inca e destul de devreme sa te gandesti la chip daca ai trecut de la 100cp la 150. Eu am masina de vreo jumatate de an si n-am nici un gand inca. Fuge suficient :scratch:

la asta ma gandeam si eu.

Chestia e ca peste un an vreau sa imi iau octavia 2, deci masina asta e ca si data. Am un prieten care a inceput sa stranga cureaua ca sa i-o dau lui cand ma hotarasc. A inebunit saracu' dupa ce a mers putin cu ea. :)

As vrea octavia 2 la anu', pentru ca un dealer pe care i-l cunosc mi-a zis ca se va face un face-lift la bot , adica grila sa fie cum este la audi A6 de ex. sa se mareasca in jos. Si plus ca mai strang ceva bani intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va face facelift Octaviei 2 dar in nici un caz la anul...

Poate peste 3-4 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit despre acelasi lucru (facelift O2 in q3 2005) pe forumul briskoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am citit despre acelasi lucru (facelift O2 in q3 2005) pe forumul briskoda

M-am uitat si eu pe forumul de care zici dar n-am gasit ceea ce ziceai...

Ai putea sa dai un link?

Mi se pare prematur sa iesi cu un facelift pe piata la doar 1 an si ceva dupa lansarea oficiala...Vom trai si vom vedea!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a zis ca undeva in toamna 2005.

Poate sa fie si 2 ani, ca intre timp oricum am masina beton. Si la fix ca termin leasingul la asta si o vand cu banii jos pentru un avans mare la O2.

Dar 3-4 ani pentru facelift e prea mult. Vor face mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se pare stupid sa faci face-lift la un an dupa lansare!! Ce inseamna de fapt face-lift-ul? O incercare de a "intinteri" un model batran. Ori nu putem vorbi de batranete dupa 1 an ... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi-a zis ca undeva in toamna 2005.

Dar 3-4 ani pentru facelift e prea mult. Vor face mai repede.

Pai gandeste-te cand a fost facut faceliftul la Octavia 1? In 2000 adica 4 ani fata de 1996 anul lansarii.

Sau la Fabia, 2004 fata de 2000 anul lansarii...n-am nimic cu sursa ta dar vorbeste chestii... :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Robert,

Nu stiu ce sa zic cu chip-ul. Sincer, in acest moment puterea actuala imi satisface dorintele in materie de viteza. Nu stiu ce riscuri ar putea sa apara, mai ales ca nu este o masina noua.

Ce shimbari apar la cai si cuplu? avand in vedere ca acum are 150 cu 210 ? la cat pot sa ajung cu un chip bun care sa imi ridice performantele dar cu minim risc sa se strice ceva.

mersi,

Florin

Florin,

Cresterea de viteza adusa de un chip este nesemnificativa (rpm si raprtul de transmisie ramin neschimbate) cea ce creste si simti in talapa este cuplul (Nm) si odata cu el acceleratia. O alta binefacere este cresterea in "elasticitate" - adica vei simti mai rar nevoia sa schimbi in treapta inferioara - mai ales cind conduci linistit - in mintea mea asta insemna in general turatii mai mici - consum mai mic - uzura mai mica la ambreiaj.

Pot sa spui ca fac pe avocatul diavolului - dar te mai gindesti - si poate iti faci cadou un chip de ziua ta. Eu am cautat mult pe inet despre motoare 1.8T care au avut probleme dupa chip ... si nu am gasit.

Ura!

PS: eu mi-am pus chip la 62.000km acuma are 92.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva informatii legate de chiptuning la 1.8T ...

Motoarele care poarta codurile AUM (cum banuiesc ca are FlorinD avand in vedere ca masina e din 2002), AUQ (pe vRS) si ARX (disponibil pe Octy 4x4-> RobertS) sunt practic identice pana la ECU.

Din acest motiv toate ajung cam la aceeasi putere dupa chiptuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel > Posibil. Nu bag mana in foc :)

Robert > Ziua mea este in decembrie, cine stie..poate poate...

Toni > Motorul este intradevar AUM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni,

Te-am mai citat undeva pe tuning - si spuneam acolo ca motorarele de 180 cp au injectoare mai "mari" de cit cele de 150cp - exceptie facind ARX care, cu toate ca e de 150cp are injectoare "mari" cea ce mi-a permis sa beneficiez de un tuning de pina la 212cp in loc de 192cp pentru celelate motoare de 150cp.

Sunt lucruri pe care le-am citit pe briskoda dar nu ma intreba de linkuri ca nu-mi aduc aminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc sa schimb turbina K03 cu un K04( care e pe S3, Cupra R...). In felul asta si cu o mapare corespunzatoare as putea probabil ajunge pe la 270cai. Ramane de vazut insa pentru ca o turbina nu e tocmai ieftina. RobertS, ai reusit sa faci o paralela cu un 1.8T de 192 cai? As fi tare curios cat se simte diferenta. Poate incercam o data ! In ce priveste injectoarele, cine imi poate spune daca pe motorul meu merge facut ceva ( ar fi interesant daca numai din asta se obtine acea diferenta de putere). Masina mea e din 2000 si motorul AGU !

FlorinD, felicitari pentru achizitie. Eu am si un 1.6i acasa dar nu o iau niciodata pentru ca parca stau pe loc cu ea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni,

Te-am mai citat undeva pe tuning - si spuneam acolo ca motorarele de 180 cp au injectoare mai "mari" de cit cele de 150cp - exceptie facind ARX care, cu toate ca e de 150cp are injectoare "mari" cea ce mi-a permis sa beneficiez de un tuning de pina la 212cp in loc de 192cp pentru celelate motoare de 150cp.

Sunt lucruri pe care le-am citit pe briskoda dar nu ma intreba de linkuri ca nu-mi aduc aminte

Adevarat, AUM are injectoare mai mici, greseala mea :) .

edit: am vazut si postul de pe aria de tuning :D

De atunci pana acum am gasit o lista cu toate motorele VAG 1.8T, am mai pus link-ul pe undeva pe forum si il mai pun o data --> link

In ce priveste injectoarele, cine imi poate spune daca pe motorul meu merge facut ceva ( ar fi interesant daca numai din asta se obtine acea diferenta de putere). Masina mea e din 2000 si motorul AGU !

AGU nu are DBW (drive-by-wire), are injectoare mai mici si turbina ko3 (nu k03s, un hibrid intre k03 si k04).

edit: deja suntem cam off-topic, putem face un topic nou despre tuning la 1.8T, sunt destule de spus. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Abia in acest weekend am reusit sa ies si eu in afara si sa merg mai tare. Am fost spre Craiova si pentru cine stie drumul pana acolo este ca in palma.

Pe autostrada am avut maxim atins de 200-205 km/h, am mers mai des cu 170-180.

Dupa autostrada fiind mai aglomerat nu am putut merge mai tare de 100-140. In schimb puterea se vede. Pe portiunile in "urcare" inainte trebuia sa schimb in a 4-a pentru a putea urca cu o viteza decenta. Acum chiar si cu a 5-a nu numai ca merg constant in deal, dar pot chiar si accelera :)

Consumul a fost undeva pe la 9.3-9.5. Cea veche lua cam 7.5-8.0.

Oricum este fantastic. M-am jucat cu vro' 2-3 pe autostrada. Ii lasam sa vina in spatele meu pe la 140......bagam piciorul si ajungeam pe la 190-200...si iar ii lasam sa ma ajunga..si iar pana la 190 ..cred ca aveau aia spume. :)...si ii vedeam cum incercau sa ma ajunga cat mai repede...

Doar unul m-a depasit. Un tuareg....dar asta pentru ca ala era cam inconstient. Mai mult l-am lasat eu sa se duca ....

Stiu ca suna de parca as avea 14 ani, dar e primul meu drum afara cu o masina mai puternica (care este si a mea), si am fost incantat de performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-O STAPANESTI SANATOS !

E UN MOTOR TARE!!! CATI KM ARE ? AI GRIJA SA SCHIMBI DISTRIBUTIA LA TIMP (SCHIMB-O LA 90.000 KM) .ESTE FOARTE IMPORTANT ,ALTFEL EXISTA UN RISC FOARTE MARE SA DAI DIN FERICIRE IN ''JELUIALA''!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi

are 80.000. Deci mai pot sta lejer 10.000 pana sa ma gandesc la distributie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin!! am si eu un pr care a mers cu una la fel ca a ta .. si mi-a zis ca e BELEA !! chiar te baga in scaun... :) ce poti sa ne spui despre stabilitate, despre frana??? la 170 km pe ora cat consuma??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut ca la octavia toba este acoperita de bara... daca de ex vrea cineva sa puna o toba misto ( sa urle putin.. :) ) !!!! cum poate sa faca asta????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hades: se decupeaza putin spoilerul sau sunt modele de tobe care vin pe sub el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut florin!! am si eu un pr care a mers cu una la fel ca a ta .. si mi-a zis ca e BELEA !! chiar te baga in scaun... :censur:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 160 arata 9.5?? sau 9.5 a fost media??? consideri ca merita sa consume vreo 13-14 in oras pt cum merge?? si oricum cu stabilitatea iti poti da seama si asa chiar daca aia avut tot octavia.. e barca??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!