Jump to content

Montare strutbar/bara intre amortizoare


Bogdan_wrc
 Share

Postare recomandată

Am gasit intamplator si am si montat-o (fata sus). Am si facut un drum de Arad Bucuresti si pot sa zic ca se simte ceva. Masina e mai inchegata, mai rigida. A disparut acea "incertitudine" din curba. Cel mai bine se simte insa pe piatra cubica. :rolleyes: Poate e si din cauza ca am schimbat flansele de amortizor pe fata... Dar, chiar si daca e o chestie psihologica, cade bine. :huh: Mi-a deschis pofta. :D Poate imi pun si fata jos si spate jos. Doar sa mai aprobe ministerul finantelor. :D Urmeaza si poze.

Modificat de rudolf.s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    27

  • bbm

    5

  • 5TORM

    3

  • rudolf.s

    3

Top Posters In This Topic

mi se ofera ocazia sa pun montez un strut bar(cea din compartimentul motor)pe golf ... vroiam sa intreb daca merita sa o pun doar pe aceea din cele 3,cate am inteles ca ar fi, 2 fata si 1 spate ... mai mult fac rau sau bine? :D ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o intrebare : strub bar de S3 cel care vine montat sus si cel care vine montat jos tot de S3 se potrivesc pe skoda octavia vRS an fabricatie 2003? Ma gandeam si la un rear sway bar de la whitline pentru puntea spate. Impresii sau ceva pareri pro si contra de la cei care si-au montat.Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti,am si eu o intrebare.Mi-am dat comanda de o bara rigidizare pentru compartimentul motor,dar se pare ca nu am si sistemul de prindere la ea,adica suruburile si ce mai era necesar.Aveti vreo idee despre ce ar trebui sa caut pentru a prinde bara?Am facut niste cercetari si am vazut ca pe langa niste suruburi ce fixeaza bara mai sunt niste piese care in engleza se numesc nutserts.Stiti cumva cum se traduc sau ce sunt ca sa stiu ce sa caut?Se pare ca aceste nutserts fixeaza suruburile in caroserie fara a fi nevoie de piulite pe cealalta parte a surubului care oricum,e inaccesibila.

Ca sa va faceti o idee,pe site-ul asta am gasit: http://forums.vwvortex.com/showthread.php?1621105

Va multumesc si astept parerile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in engleza se numesc nutserts.Stiti cumva cum se traduc sau ce sunt ca sa stiu ce sa caut?

http://rstraussauto....ts_nutserts.jpg

http://image.ec21.com/image/nafco1609/OF0000302318_1/Rivet_Nuts_Threaded_Inserts_Nutserts.jpg

http://www.norton-fasteners.co.uk/images/nutsert1.jpg

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru poze,dar ma intereseaza si cum se numesc in romana ca sa stiu ce sa cer prin magazine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ca revin asupra aceleasi probleme.Se potrivesc barile de rigidizare de la s3 pe octavia vrs 2003? Mersi mult

Modificat de skorpyon_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutari:D

are cumva cine caeva poze cu bara stabilzatoare(strut bar) pe o bora\golf4 tdi?

as vrea sa iau unu dar nu stiu daca o pot monta fara modificari(sa nu atinga in ceva plastice pe acolo...sau in capacul de la motor si etc etc..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dupa cum vezi, nu.

Da-i pm lui rudolf.s, el parca are.

Din ce retin decupezi putin capacul motorului in lateral.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa atata timp nici un raspuns?

 

 

Intrebarea este vaga si ca atare nu se poate da un raspuns clar. Depinde de design-ul pentru care a optat fabricantul barei, unele merg fara probleme altele necesita ceva bricolaje...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu atinge nicaieri. Am eu montat pe Octavia 1 strut bar Wichers. Nu sunt facute la nea caisa cu aparatul de sudura, sunt special facute pt masinile voastre..noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!