Jump to content

Probleme tehnice


samo
 Share

Postare recomandată

1.Gogu 74

2. GoDoRoJa

3. burga_b

4. BMA

A mea e in leasing. Si ? Care e problema ? si eu fac reclamatie. Nu are importanta cum e masina. Eu sunt utilizatorul masinii si eu o platesc. Chiar nu inteleg de ce spui fara cei cu leasing....

Si sper sa aduc si dovada filmata. Dar sa vad cand o prind. ca e cam nesimtitta masina asta. de cate ori merg cu camera sa o filmez nu face, cand n-am camera face :D

Deci ! Raman pe lista !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 446
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 120 L

    94

  • BMA

    63

  • bestcopies

    34

  • godoroja

    29

Top Posters In This Topic

Posted Images

In orice caz sa ne inscriem prima data pe forum ( toti care au problema ) apoi ne interesam cum actionam mai departe.Deci:1.Gogu 742. GoDoRoJaATENTIE. SE SCRIU PE LISTA CEI CARE SUNT CU MASINA PROPRIETATE PERSONALA. Nu masinile luat in leasing/credit al caror proprietar este firma de leasing sau banca.
Te corectez putin...la credit ( varianta mea ) eu sunt proprietar trecut in toate actele.DECI E VALABIL PENTRU PROPRIETARI.
1.Gogu 742. GoDoRoJa3. burga_b4. BMAA mea e in leasing. Si ? Care e problema ? si eu fac reclamatie. Nu are importanta cum e masina. Eu sunt utilizatorul masinii si eu o platesc. Chiar nu inteleg de ce spui fara cei cu leasing....Si sper sa aduc si dovada filmata. Dar sa vad cand o prind. ca e cam nesimtitta masina asta. de cate ori merg cu camera sa o filmez nu face, cand n-am camera face :D)Deci ! Raman pe lista !
1.Nu cunosc daca poti face oficial o reclamatie dat fiind faptul ca nu esti trecut ca proprietar...2.E bine sa avem si dovezi binenteles. ( am si eu filmulet ) dar cea mai buna dovada e raspunsul scris de la skoda in care se spune ca ei cunosc problema...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ei cunosc clar problema. dar eu zica ca ar fi o chestie buna sa le trimit prin posta cu confirmare de primire o adresa prin care-i anunt despre problema si sa cer sa-mi trimita un raspuns in scris tot prin posta. in felul acesta avem o dovada OFICIALA.

Si stai linistit ca poti face reclamatie fara sa fi proprietar atat timp cat esti utilizator trecut in toate actele, inclusiv cartea de identitate a masinii si talon. Nu ti se pare normal ? doar eu platesc masina, nu firma de leasing, si inca o platesc si in plus.

Se trece pe lista toata lumea sa fim cat mai multi. Si e bine sa le specificam si seriile masinilor noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu postati pe youtube sau undeva un filmulet cu "problema"? Sunt foarte curios cum face. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata. am prins-o si am filmat-o in sfarsit. ajunsesem sa cred ca solutia este sa port camera la mine. ca de cate ori aveam camera si o filmam nu facea figuri. azi n-a vazut ca o filmez cred. am pus filmarea pe youtube la adresa http://www.youtube.com/watch?v=ZJpZ9eenfrU pentru cine e curios

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uuuuuuuuuf Doamne cum face la tine......Chiar nashpa......eu pana acum lasam masina la service in curte si le ziceam sa mi-o dea inapoi cand nu mai face asa. Nici o dacie din 1995 nu face asa ceva...sa varieze in asa hal turatia la rece. Cat despre SKODI-tza mea nu face chiar asa. In acel interval de temperatura se duce turometru pe la 1200 pe urma sare dintr-odata la 1500 si scade iar pe la 1200 si asa ramane. S-a intamplat odata sa scada apoi pe la 900 si sa creasca iar la 1200. Iar motorul nu mi s-a oprit niciodata. Nu vreau sa ma gandesc ca ma asteapta si pe mine asa ceva. Se mai manifesta la cineva exact in felul asta? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine filmat, exact asa se intimpla si la mine si la toti care au problema.

Faptul ca la unii nu se opreste motorul e datorat CO a benzinei mai mare de 95, dar motorul trebuie sa functioneze conform specificatiilor fabricantului si cu benzina regular CO 91...!

Doar 4 posesori de motoare 1,2 HTP sunt nemultumiti ?

1.Gogu 74

2. GoDoRoJa

3. burga_b

4. BMA

Poate ca e necesar sa postam un anunt si pe la VW si Seat pentru ca sunt si acolo aceleasi motoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa te corectez putin. comportamentul pe care-l vedeti in filmare este cu benzina 98 Lukoil! Un plin de 98 care e aproape de golire din cate se vede. face la fel indiferent ca e benzina 98 sau 95.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai voie sa pui 98 in ea. Ei spun doar 91 si 95. Eu am pus numai 95 si tot asa face, de 3 ori mi-a murit, in rest sta subturata cum face in filmulet exact inainte sa moara motorul. La mine face EXACT la fel ca in film v-am spus, nu moare mereu, doar de 3 ori mi s-a intamplat.

Inca 1 data va repet, la OPC se adreseaza doar persoanele fizice care sunt proprietarii masinii. Adica cei care au luat-o cash si sunt trecuti cu numele lor la proprietar. La credit in mod normal proprietar este tot persoana fizica. Deci si ei intra in categoria celor care pot face sesizarea la OPC.

Excludeti situatii gen: Proprietar: Porsche Leasing/ TBI LEASING/BCR LEASING etc.. si utilizator POPESCU ION.

Nu spun acest lucru din rautate dar OPC-ul se ocupa de persoanele FIZICE nu de cele juridice care au in proprietate masini. Deci BMA, scuze tu nu esti proprietarul masinii ci firma de leasing si degeaba faci sesizare la OPC ca te trimite la plimbare din start. Eu ti-am zis din start.

Citat din ordonanta 21/1992 actualizata pana la 01.01.2007:

ART. 1

(1) Statul, prin mijloacele prevazute de lege, protejeaza cetatenii in calitatea lor de consumatori, asigurind cadrul necesar accesului neingradit la produse si servicii, informarii lor complete despre caracteristicile esentiale ale acestora, apararii si asigurarii drepturilor si intereselor legitime ale persoanelor fizice impotriva unor practici abuzive, participarii acestora la fundamentarea si luarea deciziilor ce ii intereseaza in calitate de consumatori.

ART. 2

In sensul prezentei ordonante, se intelege prin:

- calitate - ansamblul de proprietati si caracteristici ale unui produs sau serviciu, care ii confera aptitudinea de a satisface, conform destinatiei acestuia, necesitatile explicite sau implicite;

- consumator - persoana fizica sau grup de persoane fizice constituite in asociatii, care cumpara, dobandeste, utilizeaza ori consuma produse sau servicii, in afara activitatii sale profesionale;

- operator economic - persoana fizica sau juridica, autorizata, care in cadrul activitatii sale profesionale fabrica, importa, transporta sau comercializeaza produse ori parti din acestea sau presteaza servicii;

Deci statul te protejeaza pe tine consumator persoana fizica impotriva operatorului economic - fabricant, importator,transportor sau vanzator de bunuri .

Lista proprietari pt. OPC :

1.Gogu 74

2. GoDoRoJa

3. burga_b

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faceti ce vreti. eu am trimis scrisoare prin posta cu confirmare de primire la porsche romania in care le cer urgent rezolvarea problemei. daca nu mi se remediaza problema asa cum spune garantia trimit in scris si la firma deleasing prin care ii anunt ca nu mai platesc rate pana nu mi se remediaza defectul de fabricatie. atunci daca ei sunt proprietari sa faca ei ceva pentru remedierea problemei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faceti ce vreti. eu am trimis scrisoare prin posta cu confirmare de primire la porsche romania in care le cer urgent rezolvarea problemei. daca nu mi se remediaza problema asa cum spune garantia trimit in scris si la firma deleasing prin care ii anunt ca nu mai platesc rate pana nu mi se remediaza defectul de fabricatie. atunci daca ei sunt proprietari sa faca ei ceva pentru remedierea problemei.

Da f bine ai zis ca ei sunt proprietari...leasing inseamna ca ei poarta raspunderea.

Cu benzina de 98 de la lukoil am luat si eu teapa pt ca e contrafacuta iar pina la jumatea rezervorului nu se simte ci atunci cind se termina....

In rest vorba lu Godoroja trebuie sa alimentezi cu ce zic ei...eu mai alimentez cu 98 ca sa nu mai se opreasca pentru ca e e foarte daunator pentru motor ce se intimpla ( ce e filmat in clip )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu ca scrie sa bagi benzina 95, insa am fost la Procar Timisoara sa reclam aceasta defectiune la masina si mi s-a spus asa:

"Aceasta masina are un motor EURO 4 foarte sensibil la benzina proasta. Benzina de 95 in Romania nu este 95 si v-am ruga daca nu este un efort financiar prea mare sa nu mai utilizati aceasta benzina si sa utilizati numai benzina 98." In plus mi s-a recomandat, tot la PROCAR Timisoara, benzina Lukoil ca fiind foarte buna in comparatie cu celelalte.

Deci nu bag benzina 98 de capul meu, ci bag pentru ca asa mi s-a spus de la PROCAR Timisoara - Service Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi...nu te lasa dus cu zaharelul de catre unii care incearca sa arunce vina pe altceva (benzina )decit ce am gasit defect si e recunoscut si in service dar nu oficial ( injectoare )

Scrie clar motorul functioneaza cu 95 si cu 91 dar cu diminuare de performante.

In ce priveste calitatea indoielnica a combustibililor din RO stim toti asta dar chiar daca e mai slaba trebuie sa merga bine cu diminuare de performante...

Modificat de DRAPAR
Nu mai da QUOTE la postul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@BMA: Nu ma pot abtine ! :(

Ai vreo recomandare scrisa pentru benzina CO98 de la acel service "destept" ?

A facut acel service analiza benzinelor de pe piata romaneasca ?

A facut service-ul teste detaliate privind functionarea motorului cu diverse benzine ?

Mie mi s-a spus de la Aviamotors sa evit sa folosesc benzina CO98 si sa pun benzina de la OMV ! :icon_thumright:

Dar voi tine minte ca atunci cand ajung cu Fabia in Timisoara TREBUIE sa pun benzina CO98 de la Lukoil :)

Oricum inteleg necazul tau (si al altora) iar domnii de la service / dealer / importator mai bine si-ar pune problema cum sa rezolve aceasta nemultumire a clientului !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am recomandare scrisa dar am sa merg sa cer. Si in plus, tocmai ca mi sa spus sa bag 98, dar sa nu mai bag de la OMV!

Stie cineva unde scrie in cartea masinii sa nu bagam 98 ? ca m-as duce sa-i trag la raspundere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carburant cu o cifra octanica mai mare decat cea indicata poate fi folosit fara restrictii. Insa nu va asteptati la imbunatatiri in ceea ce priveste puterea motorului si consumul! - asta spune Manualul de Intretinere (pag. 177)

Ideea era ca mereu se da vina pe benzina, pe drumuri, pe conditiile de utilizare, pe orice altceva... atunci cand apar probleme pe care producatorul (si service-urile autorizate de acesta) ar trebui sa le rezolve pe cheltuiala lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vinovata benzina din Romania. Eu am facut 4500 km afara in 10 zile. am alimentat cu 95 in ungaria, italia, austria si masina s-a comportat la fel. nici la ei nu e buna ? nu trebuie sa dam vina pe produsele romanesti. problema noastra este un defect de fabricatie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-o sa-ti dea nimeni scris sa folosesti 98 pentru ca nu-si asuma nimeni raspunderea asta. pana una alta, asteptam si facem liste. Haideti, CARE MAI AVETI PROBLEMA ASTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am trimis mesaj la info@skoda-info.cz. Asta e raspunsul:

From: Tomsu, Ondrej (PST) (Ondrej.Tomsu@skoda-auto.cz)

To: bmihailalin@yahoo.com

Date: Monday, September 24, 2007 10:09:58 AM

Subject: RE: BIG PROBLEMS WITH SKODA. HELP!

Dear Mr. Alin,

Thank you for your email.

We regret to hear about your current difficulties with your Skoda Fabia HTP.

I would like to inform you that our Product Care and Quality Departments are already discussing this problem.

As soon as there is a solution ready we will inform our colleagues of Porsche Romania so they can proceed further in order to rectify the problem if possible.

Thank you for your kind understanding.

Best regards,

Ondrej Tomsu

Customer Care

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsuri identice la toti ( si la mine ).Probabil ca deja au un anumit "tipizat"pentru dfiferite intrebari iar de rezolvat "La anu si la multi ani..."

Sunt surprins de faptul ca suntem doar 3 inscrisi pina acum...

Lista proprietari pt. OPC :

1.Gogu 74

2. GoDoRoJa

3. burga_b

Am postat anunt si la VW si SEAT...la VW se pare ca nu sunt prea interesati iar la SEAT probabil ca sunt putini....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am si scris ca ma pregatesc sa-i dau in judecata. dar se pare ca nu i-a interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: Aveti si voi rabdare. Au zis ca "se lucreaza"... lasati lumea sa lucreze.

Si daca nu apucati voi sa va bucurati de un update, poate se vor bucura urmasii urmasilor vostri :lol:

Glumesc. Dar poate chiar se lucreaza la problema.

@BMA: Sa ii dai in judecata pentru ce?

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de acord, dar cat se lucreaza ? chiar o fi o chestie asa de complicata de le trebuie un an sau doi pentru a o rezolva ?????? Eu am cumparat masina fabricata in ultimul lot. e fabricata in ianuarie 2007. ma asteptam sa aibe corectate toate bubele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Probleme tehnice
  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!