Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

Azi am avut o revelatie. Daca eu am rezervor de cca 64 L si merg pina se aprinde becul in jur de 600 km prin oras si cind alimentez bag sub 50 L rezulta ca totusi nu merg cu un consum de 10% ci putin sub. Ceea ce e bine. Chiar la penultimul plin am facut cu 7%. Ma rog, cita vreme se mentine in jurul lui 10% nu ma pling. Sint constient ca aci e Bucurestiul si stiam ca o sa fie proleme daca ma plimb pe aci pe patru roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce misto. De pe spritmonitor.de am cel mai mare consum din 100 de passat-uri. Nice :D Gotta love Romania.

Bucuresti, nu Romania :D

P.S. 159023.png :D Consum de bucuresti vreo 2000km plus vreo 300 in afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul meu Variant AVF 131CP Highline a facut 1500km in oras (TgMures) cu o medie de 9,4l ocazional cu si fara AC. Este normal cosumul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500 km doar cu un plin ??

Oricum e cam mare consumul mi se pare mie !!

Modificat de andrein
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1500 km doar cu un plin ??

Normal ca nu cu un singur plin, ar insemna sa aibe ~150L rezervorul :)

Oricum e cam mare consumul mi se pare mie !!

Este foarte relativ ce vorbim noi aici... comparam consumuri de Bucuresti cu consumuri de Iasi, consumuri de oameni care fac 10 minute pana la servici pt 3km cu consumuri de oameni care fac 35min pt aceiasi 3km.... e total irelevant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai putin ca un ALH chipuit consuma doar SDI :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

executron, sa stii ca in carte TDI ALH are consum mai mic ca SDI....culmea.

si am experimentat pe pielea mea. anul trecut am venit 2 masini din Germania.

o octavia ALH si o IBIZA (SDI). am facut amandoua plinul la aceeasi benzinarie din Austria si am mers constant una dupa cealalta. ambele incarcate detsul de mult. dar cam direct proportional. adica octavia, fiind si variant, mai mult si 2 pers, Ibiza decat 1 pers si incarcata mai putin.

la Sb am facut iar ambii plinul pana la refuz.

Ibiza a "inghitit" ceva de genul +1l mai mult ca Octavia. deci 1 l mai putin la vreo 8-900 de km. diferenta infima. dar avand in vedere gabaritul diferit al masinilor....

oricum, am mers detul cu amandoua. si cu alt Golf ALH pe care l-am avut inainte. diferente sunt detsul de mici la consumul de motorina. dar daca ai de gand sa mai acri si cu masina, sau sa mergi mai tare, SDI cam moare. 64 sau 68 de cai sunt putini pt Golf sau Ibiza. o caroserie de ~1200-1300 de kg. macar Ibiza are cutia mai scurt etajata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire.

Cu masina din semnatura am deja 5800 km, iar consumurile sunt:

1. Bucuresti Moeciu, masina full (5 pers + bagaje) consum 5.8, care mi s-a parut ok. Retur in aceleasi conditii (maxim 130km/h) consum 5. Iar ok.

2. Otopeni - Bucuresti, la ora de maxima aglomeratie, singur in masina, 9.5-11% consum. Asta nu mi se pare ok, in conditiile in care sunt portiuni unde consumul scade foarte mult datorita faptului ca se merge cu viteza constanta (pana la pod la Otopeni, gradina zoo, etc). Sunt eu exagerat sau consumul este mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
2. Otopeni - Bucuresti, la ora de maxima aglomeratie, singur in masina, 9.5-11% consum. Asta nu mi se pare ok, in conditiile in care sunt portiuni unde consumul scade foarte mult datorita faptului ca se merge cu viteza constanta (pana la pod la Otopeni, gradina zoo, etc). Sunt eu exagerat sau consumul este mare?

Asta e consumul NORMAL. Daca tu crezi in Mos Craciun si Feti-Frumosi (a se citi consumuri sub 8% la viteze de peste 150), atunci ai o problema cu masina si un drum in service e necesar... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire.

Cu masina din semnatura am deja 5800 km, iar consumurile sunt:

1. Bucuresti Moeciu, masina full (5 pers + bagaje) consum 5.8, care mi s-a parut ok. Retur in aceleasi conditii (maxim 130km/h) consum 5. Iar ok.

2. Otopeni - Bucuresti, la ora de maxima aglomeratie, singur in masina, 9.5-11% consum. Asta nu mi se pare ok, in conditiile in care sunt portiuni unde consumul scade foarte mult datorita faptului ca se merge cu viteza constanta (pana la pod la Otopeni, gradina zoo, etc). Sunt eu exagerat sau consumul este mare?

e real. Nu-ti fa probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

executron, sa stii ca in carte TDI ALH are consum mai mic ca SDI....culmea.

Tot la capitolul culmea intra si motorul ASV (TDI 110CP) care are consum mai mic (in carte) decat ALH (TDI 90CP) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Record de consum cu masina mea Golf 4 , 90 cp , alh, automatic - 3.7 la 100 - mers doar cu 60-90 km/h - motiv picior drept in ghips - condus cu stangul (care de obicei nu il folosesc) :icon_thumright:

in rest consum 5.1-5.5 mers normal , 6.1 - 6.5 mers sportiv. Nu pun consumul de oras ca pentru ca in Bucuresti e mai mult consum de stat pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti-Ruse-Varna-Cap Kaliakra-Varna-Bucuresti 5.2% in urmatoarele conditii: Buc-Giurgiu mers intre 90-160km/h cu cam 130-150km/h constant pe portiunea de 2 benzi, Ruse - Shumen (1 banda pe sens, f liber 110km) pe bord la 105km/h cu CC activ 95% din drum, Shumen-Varna (autostrada), ~80km?) 150km/h cu CC activ 99% din timp, iar Varna - Cap Kaliakra si Statiuni mers normal cu maxim 90-100km/h(rar) in rest la plimbare linistit cu 60-70km/h.

La intoarcere am mers la fel ca si la dus ...in total 840 km cu o viteza medie de 65km/h.

P.S. Am testat si la pompa si a iesit 5.3%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cat consuma pe passat b5 motorul de 2,5 tdi, in varianta de 163 cp sau 179 cp , acesta din urma cu 4x4?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Record de consum cu masina mea Golf 4 , 90 cp , alh, automatic - 3.7 la 100 - mers doar cu 60-90 km/h

Record cu masina mea: 2.3%, mers constant cu 85km/h. Care se lauda cu consum mai mic? ;)

stie cineva cat consuma pe passat b5 motorul de 2,5 tdi, in varianta de 163 cp sau 179 cp , acesta din urma cu 4x4?

multumesc

Depinde cum o calci. Daca profiti de cei 163 cp, vei constata ca masina NU consuma mai putin decit una pe benzina... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat cu motor de 2.5 4motion..consum in Bucuresti intre 12.5 si 14%.

Somebody,un benzinar 4x4 ia cel putin 18%,deci comparatia facuta de tine nu sta in picioare..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu masina din semnatura am facut cu ~60 litri , ~1100 km (metoda plin -plin cu mers pana s-a aprins becul --> deci mai aveam inrezervor inca ~7L cu care mai mergeam cam ~ 100km )

Am facut un drum dus-intors Piatra-Neamt --> Bucuresti(~750 km) si unul tot dus-intors Piatra-Neamt --> Iasi (~270 km) !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai putin ca un ALH chipuit consuma doar SDI :D :Driver:

Ieri am reusit cel mai bun consum din istoria octaviei mele. Am plecat la 11:30 din Sinaia si am venit absolut legal pana la bucuresti, fara sa turez motorul, acceleratii line de la 70 la 100 , in localitati 70 cu a 5-a, afara 90-100, nu am avut parte deloc de franari bruste, nu am avut nici un eveniment care sa ma faca sa franez sub 60 km/h. ( dormea fetita in spate si am mers lin). In bucuresti stupoare, aveam pe BC 3,2 l/100 km. :D :D . Asta s-ar traduce prin moaca. Pana acum n-am reusit sa scot sub 3,5 dar uite ca ieri, fiind foarte liber drumul am mers misto si nu-mi propusesem sa merg tare,eram si obosit.

Si uite ce-am scos : 3,2l/100 km :D :P :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1200 km (din care 300 urban) cu 70 l motorina, 50% din timp am folosit climatronicul, condus normal spre sportiv, 120-150 in afara, 95 km/h in localitati :D (bineinteles unde era liber - stiti la ce fel de localitati si la ce portiuni ma refer). Am alimentat plinul la OMV si am completat pe drum de la Lukoil (asta am gasit).

Consum mediu 5,8l/100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Somebody,un benzinar 4x4 ia cel putin 18%,deci comparatia facuta de tine nu sta in picioare..

Chestia e ca nu am benzinar... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai Dobrescu

O chestie interesanta ar fi sa posteze cei care au BC, consumul pe varianta 2 al contoarului. Adica max. 9999 km sau 99 ore in caz ca nu a fost resetat de curand. Eu pe ultimii 2600 km am consumul mediu de 6,1.

Am mai vazut la o skoda octavia cu 131 CP 7,7 pe 1500 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6,8% pe ~1800km. Merg prin aglomeratiile imputite ale bucurestiului zilnic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7.4% pe 2600 km. mixt.

consum crescut si din cauza cutiei de viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Record cu masina mea: 2.3%, mers constant cu 85km/h. Care se lauda cu consum mai mic? :)

Depinde cum o calci. Daca profiti de cei 163 cp, vei constata ca masina NU consuma mai putin decit una pe benzina... :)

2,3? :) in panta poate. Sau cu un VW Lupo cu motor 1,4 TDI sau SDI...

@Bogdan_WRC dap e de la automata. Asta e mai putin eficienta, la mine scrie in manual 5,5 in afara si 9,9 in oras (fata de 4,5 la manuala si 7,5 in oras ....)

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io am dat drumul la clima si m am dus in 13 la suta...dubios consum...dubioasa masina...e ceva suspect la mijloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!