Jump to content

Consum de motorina 1.9 TDI - 90, 101, 115, 130, 150 CP


Diesel
 Share

Postare recomandată

Ai mers cu tempomatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la ce turatie ai tinut-o constant ? Cand erai cu 100 km ce treapta si ce turatie aveai. La fel si pt 80.

THX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam 50% din drum a fost pe cruise control. In afara localitatilor, 100km/h, aprox 2200rpm in a 5-a. In localitati, 80km/h, uneori a 5-a (~1800rpm), alteori a 4-a. Am mers in spatele unui prieten care avea niste probleme cu masina si deci nu a fost vorba de depasiri decat rar (max 4-5 depasiri cu schimbat la 3700-4000rpm).

dsc02164ml1.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea din semnatura, consum extraurban: bucuresti-brasov-sibiu-deva-arad-deva (facut plin in bucuresti cand am plecat, plin in deva) plus un pic de mers prin orase, total 800km -> consum 5.45% :)

La intoarcere: Deva-Sibiu-Valcea-Pitesti-Bucuresti aprox 420km -> consum 7.5% :lol: E adevarat ca drumul a fost foarte aglomerat, pe zi, zeci de tiruri, depasiri in 4000rpm si altele, plus un ocol de vreo 50km prin orase.

In mare sunt multumit de consum, in special de cel scos la dus, pe noapte, drum aproape liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baeti iaca pd meu in oras papa 10 dar am 3 unitati pompe duza busite stie cineva de unde pot lua mai eftin multumesc

deci noi sau sh

stai linistit k si altora le papa tot atat in oras si au chiar si mai putini cai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, de la Brasov spre Bucuresti, mers regulamentar (80 localitati, 100 afara), 3.3% :(. Am si poza, cand o descarc de pe telefon o pun aici :D

E normal din moment ce ai motor ALH cu chiptuning :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi Bucuresti -Drajna ( A2) - Slobozia- Giurgeni-Harsova - Ciucurova - Babadag- Sarichioi ( in delta :) ) si retur in jur de 650 km, viteza medie 82 km/h. Consum 4,8 l/100 km. Drumul fiind foarte liber pe portiunea spre tulcea si pe A2 cred ca 40% din drum am mers cu Tempomatul ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stilul de condus influenteaza foarte mult consumul. Eu am obtinut in exterior un minim istoric de 4.9 l/100 km, incercand sa merg supereconomic, fara sa depasesc 100 km/h, dar mediile de consum sunt urmatoarele:

urban: 9 l/100 km

extraurban: 6 l/100 km

Comparatia consumurilor intre motoare total diferite nu mi se pare relevanta, comparam mere cu pere. Cui doreste un consum economic nu-i recomand motoare mai puternice de 101 CP. Fratele meu are o Bora 1.9 TDI 90 CP, si afara consuma pana in 4.5 l/100 km, iar in oras nu sare de 7, dar acesta este singurul avantaj fata de motorul PD de130 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cui doreste un consum economic nu-i recomand motoare mai puternice de 101 CP.

Nu conteaza neaparat puterea... daca e s-o luam asa eu am 120cp (90 + chip) si dupa cum ai vazut mai sus se poate scoate si sub 3.5% daca merg atent... Motorul de 101 consuma clar mai mult decat al meu, pe cand cel de 110 consuma aproximativ la fel ca cel de 90... Deci daca vrei consum mic, nu puteri de pana in 101cp se recomanda, ci TDI non-PD (cum sunt motoarele 90 si 110).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Deci daca vrei consum mic, nu puteri de pana in 101cp se recomanda, ci TDI non-PD (cum sunt motoarele 90 si 110).

Adevar ai grait :lol:

iar intre ce non PD parca cel de 110 cai ar fi o idee mai economic. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine, treaba sta in felul urmator :

Totul depinde de cit de lungi sint treptele de viteza, si cu ce viteza mergem.

Daca ai un motor de 90 Cp, probabil ca viteza la consum este undeva la 90/100 km/h.

Daca ai un motor de 131 Cp, viteza la consum este de 110/120 Km/h.

Daca ai un motor de 90 Cp si cutia aferenta acestor Cp, dar faci tuning motor si mai pui niste caluti, viteza economica este tot cea dinainte, dar consumul va fi mai mic decit cu cipul original.

Eu daca merg cu 100 km/h trebuie sa merg cu a 5-a, deci ne-economic ( 131 Cp )

Acum consum la 131 Cp :

Nu am reusit sa cobor sub 5,1 %, dar ma mentin in 5,1 % - 5,6% afara din oras. ( de la plin la plin, cu rezerva cu tot, testat pe un nr de peste 25.000 km )

Au fost cazuri cind consumat si 7%, si 8%, dar alergata nu gluma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti compara asa, nu tine numai de cutie, e vorba de alta tehnologie... de exemplu eu am la relanti (~900rpm) consum 0.3-0.4 max iar un pd 130 are pe la 0.7. Deci nu numa' turatia conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar nu mai inteleg nimic.....am un vw passat din 2000 1,9 TDI-PD ATJ...cand am luat-o avea 116cp...acum are 150...si la inceput si acum nu scadea in oras sub 10....doar duminica scot 8,5-9 :) ...iar pe autostrada...160-170 nu scade sub 8...nu pricep cu reusiti sa scoate-ti asa de putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar pe autostrada...160-170 nu scade sub 8...nu pricep cu reusiti sa scoate-ti asa de putin...

8% e normal pt viteza aia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Eu am si Bora si GolfIV amandoua 90 cai motor alh si consumul e identic:

Oras:mers sportiv 6,5

mers obisnuit:6,0

plimbare: 5,4

Exterior: 90-110km/h-4,8%

120-150km/h-5,1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinuta mea a revenit la vechile obiceiuri.

@Ice_2k tu ai spus ca faci aprox 600 km cu un plin. Intrebarea mea e pana cand faci acesti km, pana se aprinde becul de motorina sau mai mergi 100 km cu el aprins?

Sper sa-si revina la noile obiceiuri ca acum am schimbat si firma de unde alimentam cu una care mai nou e laudata de membrii forumului :somnmare:

Modificat de KLAU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k tu ai spus ca faci aprox 600 km cu un plin. Intrebarea mea e pana cand faci acesti km, pana se aprinde becul de motorina sau mai mergi 100 km cu el aprins?

Pun aproape plin si merg pana se aprinde becul.. ieri am alimentat si facusem 677km cu 150RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai spune clar atunci citi L bagi cind alimentezi, mie mi-a dat rau de tot cu virgula cind faceam asa, adica pina se aprindea becul mergeam tot cam 600km dar si 800km, becul se aprindea destul de aiurea, adica si cind acum cadea pe rosu si cind era deasupra :huh:

Cel mai bine este sa folosesti metoda "plin-plin" asa am reusit sa obtin consumul real care este 7.7% urban, si 6.67% combinat . Oricum eu ma declar foarte multumit de acest consum mai ales pt o masina usor "vitaminizata" :huh: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bag 50L si fac cu ei intre 600 si 700 de km.

P.S. Masina ta e ceva mai mult de "usor" vitaminizata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mario zaccaria

Eu cand bag plinul tun pompa pe butonul de la intrarea in rezervor si-mi intra cam 55-56 litri plus ce mai am inauntru.

Am facut cu 55 de litri bagati cand a aparut pompa cu "bitte tanken" si am facut pana a aparut din nou si am inregistrat 910 km,

vreo 500km(timisoara-Brasov) iar restul toti in oras(timisoara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k, respectele mele. Maine imi dau foc la masinuta. :frigbaitata: :251:

Cred ca voi reusi sa fac 600km cu o diferenta de 100-150km impins la ea. Facem schimb pentru o saptamana? :vaidecapulmeu: poate o dresezi si pe a mea ca eu m-am saturat. Nu-mi iese nimic oricum as merge cu ea. O singura data am reusit sa trec de 500km in rest 420-450 plin-plin. Nu cumva ai rezervorul mai mare :lol: De unde alimentezi omule? Pe bune ca m-ai bagat in sperieti si eu fac aproape acelasi drum ca si tine in fiecare zi si cred ca voi ajunge la 50ani sa am cosumul tau. Trebuie sa ne intalnim sa-mi descrii felul tau de a conduce serios vorbesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu cum va ies voua fratilor consumurile astea. Acum, ce sa zic, parerea mea e ca daca-ti iei TDI il iei si ca sa simti putin puterea motorului ca asa imi luam caruta cu cal si mergeam pe combustibil furajer :ceuameni: . Mie la masina din semnatura nu mi-a iesit niciodata consum sub 6%. In oras, Pitesti, care e destul de aglomerat dar totusi incomparabil cu Bucurestiul consumul e de cca. 7.5-8,5%(mentionez ca circul in oras pe distante scurte cca. 5-6 Km, opresc si plec mai departe dupa cca. 15-20 min) iar in afara intre 6.2 - 7%. Mixt: 6.7 - 7.2%. Cam asa sta consumul la mine.

Salut.

Eleanor28 incearca sa mergi mai mult cu frina de motor si in oras ,atunci cind vrei sa reduci viteza sau sa opresti si vei fi uimit de reducerea consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut Bucuresti Paris cu escala in Germania si retur consum de 5.3l/100km.

Cu 100Ron fac cam 475 -500km, inseamna cam 6.3 combint (oras +afara). Cred ca e un consum f bun.

:offtopic: Nu am chip dar cred ca urmeaza cat de curand. Am facut tunningul saracului dar nu am vazut nici o deosebire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ice_2k, respectele mele. Maine imi dau foc la masinuta. :) :)

Cred ca voi reusi sa fac 600km cu o diferenta de 100-150km impins la ea. Facem schimb pentru o saptamana? :) poate o dresezi si pe a mea ca eu m-am saturat. Nu-mi iese nimic oricum as merge cu ea. O singura data am reusit sa trec de 500km in rest 420-450 plin-plin. Nu cumva ai rezervorul mai mare :) De unde alimentezi omule? Pe bune ca m-ai bagat in sperieti si eu fac aproape acelasi drum ca si tine in fiecare zi si cred ca voi ajunge la 50ani sa am cosumul tau. Trebuie sa ne intalnim sa-mi descrii felul tau de a conduce serios vorbesc :)

Nush ce sa zic :) Ce cauciucuri ai? Eu am 205/55/R16. In general schimb pe la 2300 pana se incalzeste motorul si pe la 2600 dup-aia. Pe langa asta, se duce in fiecare zi pe la 3500 de cateva ori, de multe ori fara talpa, doar asa, "mai vioi" da' nu blana :) Un aspect demn de luat in considerare este ca folosesc frana de motor... daca de exemplu am in fata la 100m un semafor rosu, o las in frana de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum urban, condus CATEODATA sportiv, chiar super-sportiv, 8.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!