Jump to content

Reclama dealer-ului pana unde poate merge?


AndreiO2
 Share

Postare recomandată

Salut am deschis acest topic, deoarece eu unul am o denumerire. Stiu ca 99.9% din dealerii auto si Skoda nu face exceptie scriu pe marginea suportul de numere numele, eventual un telefon o adresa etc.

Am vazut unele masini care au pe interoriul lunetei inscris numele (Porsche Romania daca nu ma insela practica sau inca practica acest lucru dar si alti dealeri)

De vreo cateva saptamani am tot vazut masini cumparate de la dealerul Avia Motors inscriptionat direct pe masina in spate dreapta cu numele dealerului destul de mare. Intrebarea mea se adreseaza tuturor dar in genral celor care au luat masini prin Avia Motors sau asteapta masina comanda la acest dealer:

- vi se pare normal se se inscriptoneze direct pe masina numele dealerului? EU UNUL NU DORESC ASA CEVA DE EXEMPLU

- intreaba dealerul viitorul posesor daca ii permite sa-si faca reclama de acest fel ? INTREABA OARE?!

- de ce as accepta sa port la loc vizibil si fara sa pot sterge numele dealer-ului facandu-i reclama pe unde ma duc GRATIS ???

Eu unul nu as fi acord cu asa ceva. Imi strica toata estetica spatelui masinii si probabil gratis. Se poate insa face ceva in acest sens ? Nu stiu daca si alti dealeri Skoda practic aceasta inscriptionare mai nou direct pe masina mie mi se pare super deplasata, mai ales ca sunt convins ca ti-o cam vara pe gat.

Astept opinii in special de la cei care asteapta masinile comandate la Avia ce parere au de acest lucru si mai ales cei care au luat masinile de la Avia in ultimele luni daca au asa ceva scris pe masina , daca i-a intrebat cineva daca doresc si daca i-a intrebat, daca exista vreun avantal pt aceasta reclama, cine stie. Urmatorul pas ar fi sa scrie numele dealerului pe portiere cu litere de 15-20 cm inaltime....:soothe[1]:

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DORU_14

    11

  • AndreiO2

    8

  • pegasus

    6

  • d-rive

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am avut suporti de numere si sticker pe interior cu Avia. Cum la service-ul lor nu m-au convins cu vreun avantaj le-am dat jos instant.

Evident ca nu m-au intrebat la livrare daca doresc aceasta inscriptionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu esti obligat sa tii pe masina acele benzi adezive...eu unul am dat-o jos imediat,cu toate ca i-am rugat sa nu imi lipeasca aceste prostii tot au facut-o pe luneta si cu doua benzi foarte mari...dc nu ma insel chiar pe cartea de utilizare a masinii scrie ca e interzis sa lipesti ceva pe luneta ca sa nu defectezi sistemul de dezaburire

referitor la suportul de numar,cred ca masina nu vine din fabrica cu asa ceva si e un fel de bonus din partea dealerului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia Motors mi-am comandat eu masina, si pentru ca am tot observat prin trafic masini cu acel autocolant reclama lipit pe masina in partea din spate (deci pe luneta ar fi fost lux), le-am spus ca in nici un caz nu vreau sa imi dea masina "impopotonata" cu asa ceva. Mi-au raspuns ca daca pastrez autocolantul, si suporturile de numere inscriptionate voi beneficia de 5% reducere la piese si 10% la manopera in service-urile avia, dar asta numai daca fac absolut toate operatiunile de intretinere a masinii la ei. In concluzie se pare ca exista oarece avantaje, fie ele si minuscule, dar mai ales conditionate de renuntarea la libertatea de a alege locul unde mergi cu masina la service atunci cand e nevoie. Am uitat sa mentionez ca pentru a beneficia de pseudo-avantajele sus mentionate tre sa intri in nu stiu ce club avia (iti dau si un card de membru). Mai multe detalii pe siteul lor http://www.aviamotors.ro/?cale=links/club/...php&menu=17 Oricum este cat de cat de bun simt treaba asta, daca avem in vedere ca la achizitionarea masinii pe care am avut-o anterior, dealerul mi-a montat suporturile de numere inscriptionate, si mi-a luat bani pe ele. (Am crezut ca mor, dupa 2 saptamani, cand am realizat. Imediat am acoperit cu putina banda izolatoare reclama lor, intr-un exces de furie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"faza" cu cardul este la toti dealerii, nu pt ca porti tu "reclama " lor :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edithn tu spui ca ti-au inscriptionat fara sa te intrebe si ti-au spus ca daca scoti inscriptionarea pierzi acele f mici avantaje in service ? Ei oricum pot avea tarifele cu 10% mai mari ca altii din care ne dau 5% discount ...ce sa-ti spun.

Ei iti dau acele avantaje pt ca iti dau un card de membru sau cum ii spune dar asta pt ca ai cumparat masina de la ei si ei au castigat niste bani ca nu ai luat din alta parte si sa te tenteze sa faci servicul la ei acolo fiind cu adevarat castigurile, la post vanzare. Mult mai mari ca la vanzarea efectiva cred....

De altfel nici inscriptionarea pe luneta nu mi se pare foarte OK....atat estetic cat si functional (sistemul de dezaburire).

Intrebari :

- si-a scos cineva inscriptionarea de pe luneta ? e simplu ?

- si-a scos cineva inscriptionarea de pe spatele masinii ? cat de complicat este (mi se pare f bine aplicata este un colant de fapt, nu raman urme cand il scoti, ca sa nu mai vorbesc ca cine stie cat te costa sa scoti o chestie care nu ai cerut-o!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am scos in aceeasi zi!!

aveam doua una in stanga si cealalta in dreapta!!

se scot usor dar nu te grabi sa tragi tare de ele. Deslipestele un colt incet si trage constant.

A si citind cartea masinii am aflat ca e interzis sa lipesti orice fel de lucru pe interiorul lunetei!!

Asta e respectul pentru client mai are de asteptat in romania! :icon_thumright:

ps da o sa folosesti esp-ul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am scos in aceeasi zi!!

aveam doua una in stanga si cealalta in dreapta!!

Te referi la cele aplicate pe luneta (unde nu ar avea ce cauta) sau si la cea de pe spatele masinii care nu iese cu siguranta prin dezlipire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare normal sa-ti dea acel discount la piese si manopera daca cumperi de la ei si le faci reclama prin oras. De bun simt. Iar daca nu esti de acord, la prima spalare a masinii roaga spalatorul sa apropie jetul de apa de sticker si il vezi zburat in 2 secunde. Pt ce sa-ti bati capul cu nervi ca de ce ti l-a pus. Sau vorbesti din timp la astia la livrari sa nu se atinga de masina cu stickere..... Iar cel de pe luneta zboara si ala in 10 secunde.

Am observat altceva la astia cu fiat-uri. Pe 90% din fiaturi scrie MY FIAT IS FANTASTIC. Si-s asa de fericiti ca tin stickerele alea 100 ani.............. Sincer mi se pare mai finut avia in colt decar pe toata luneta my fiat shit........

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog cu PM cei care ati ridicat o Octavia 2 de la Avia Motors in ultimele 2-3 luni

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scot toate, nu va mai faceti nervi si probleme degeaba.... Ala pe luneta e chiar banal de scos, iar celalalt v-am zis deja, cu jetul de apa foarte aproape la benzinarie. Eu am avut pe fabie din fabrica pe laterale unde scria inainte elegance stickere negre cu tour de france. Au zburat la prima spalare cu jet. Eu am cerut sa le dea jos. La fel si cele de pe spate. Deci..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Brady am specificat ca nu vreau stickere sau alte tiganii pe masina, baietii au tinut cont si am ramas doar cu suporti de numere branduiti.

Ca tot vorbeati de Fiat, la un Albea de la munca nu am reusit sa dam jos stickerul ala cu "My Fiat is Fantastic", si ne-am chinuit ceva oameni.

Oricum, ce face Avia e o mare tiganie, aia cu stickerul direct pe tabla. Am vazut mai multe masini prin oras cu stickerul ala si m-am gandit ca sunt masini de la Avia (apartin dealerului), in nici un caz ca si-au permis sa le puna pe masinile pe care le-au vandut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina in luna februrie de la Porsche si avem un sticker de toata frumusetea pe luneta.

Nici nu am iesit bine din curte de la ei ca l-am si dat jos.

Ideea e ca trebuie sa tragi incet de el si constant ca sa nu-ti raman urma pe luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, ce face Avia e o mare tiganie, aia cu stickerul direct pe tabla. Am vazut mai multe masini prin oras cu stickerul ala si m-am gandit ca sunt masini de la Avia (apartin dealerului), in nici un caz ca si-au permis sa le puna pe masinile pe care le-au vandut.

Ai mare dreptate asa am crezut si eu dar au pus in regulamentul lor de reduceri in servicul lor (care initial iti spun ca beneficiezi ca si client dar omit sa-ti mentioneze chestia cu publicitatea) si te santajeaza frumos:renunti la sticker haion, luneta si suport numere renunti si la cardul de reduceri. trebuie purtate PERMANNET. Le-ai dat jos de duci la revizie adio discount care oricum e de cacao, dar e unul din putinele "avantaje" de aburit clientii.

Eu nu am mai vazut dealer sa-ti scire ceva pe TABLA ???? Inca astept pareri de la cineva care a mai auzit (in afara de luneta, suport numere ) de vreun delaer sa scrie pe TABLA ceva , orice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...atata timp cat clientul are posibilitatea sa renunte la acele stickere(sa le dea jos) nu vad care e problema!daca ar fi fost imprimat cu vopsea era altceva! nu-ti place,cand iei masina le dai jos si gata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este data de faptul ca acele stickere se lipesc pe masina (pe tabla, pe int lunetei) FARA acordul expres al proprietarului sau beneficiarului.

Iar cat despre partea cu "santajul" facut de dealer ca trebuie sa le tii in contul modicului discount oferit sau pt o minora reducere pe partea de intretinere, chestiuni cat se poate de reale, ei bine aceasta este patetica.

Se poate intelege dorinta de a se promova imaginea unei anumite firme, sau a alteia, dar totusi ar trebui sa existe si niste limite in a baga pe gat clientului tot soiul de chestiuni, poate reprobabile pt unii.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi fost imprimat cu vopsea era altceva! nu-ti place,cand iei masina le dai jos si gata!
Eu ce am vazut aproape era zgariata inscriptia de pe haion dreapta si parea....vopsea ori e un sticker al dracu de bun ceea ce iar nu e bine :D. Ma gandesc ca sunt facute sa reziste oricum la apa desi se pare ca merg scoase la spalatorie....Oricum acum 6 luni nu scriau nimic pe haion, acum 3 luni puneau cplant, de unde stiu ca nu le-a trecut in cap (vazand ca multi au dat-o jos ) sa nu le VOPSEASCA cu un sablon direct pe masina????!!!! Nu am de unde sa stiu pana unde se merge ...din moment ce li se pare normal sa puna ceva pe tabla ! E tiganie dupa parerea mea ! Sa fim seriosi sa porti o inscriptie pentru un avantaj de cateva sute de mii de ani cand unii iti ofera (nu stiu cat e de adevarat am citit si eu pe net ;)) si peste 100E / LUNA!!! sa-ti pui colante pe masina cu diferite reclame si sa te plimbi asa!!! Nu e cam PUTIN mai ales ca ai cumpart o masina de aproape 20.000E de la ei si teoretica castiga si after-sale cu servicul?????Aer Curat sunt perfect de acord cu tine. Ar trebui sa le transmitem celor de la marketing sau vanzari de la Avia sau cine a avut ideea asta mareata 2 chestiuni:1 In general targetul Octavia 2 se stie si afirma de catre fabricant este omul mai trecut de anii adolescentei, de obicei familist, un tip mai clasic, mai conservator (nu generalizez). Asta e cam definitia unui om caruia nu-i plac abtibildurile pe frigider, posterele cu femei goale in baie si ABTIBILDURI pe propria masina. Intrebare pentru Avia nu pierd mai multi clienti din aceasta categorie care nu-si vor mai executa reviziile si servicul la ei pentru ca nu vor accepta atat tiganie pe masina decat cei cativa clineti care iar castiga din cei care vad inscirptia pe haion. Si din simplul motiv ca majoritatea cred ca e masina firmei Avia (pentru ca nici un dealer nu mai scrie pe tabla numele) si ORICUM daca e in spate citeste de unde e luata masina pe suportul de numere! 2 Propunere pt cei de la Avia marketing: urmatorul pas este dublarea marimii fontului scrisului si aplicarea acestuia atat in fata langa grila masiii (stanga si dreapta) si pe cele 2 portiere3 In caz ca nu au trecut la aceasta metoda deja, le propun sa vopseasca toate aceste inscriptii de reclama si apoi sa-si calculeze graficul vanzarilor pe 6 luni sa vada cum a evoluat si sa se intrebe ce se intampla ca doar isi fac atat reclama nu ? :icon_thumright: Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere legal, masina este proprietate exact ca si casa. Daca cineva ar veni si ti-ar scrie pe peretii casei, sau pe gard, sau mai stiu eu unde ca are si el de vanzare niste pui de gaina sau alte oratanii, nu cred ca ai fi foarte fericit. Orice inscris de pe masina trebuie sa aiba acordul expres al proprietarului.

Daca cei de la AVIA stipuleaza pe undeva (exact cum fac si cei de la unele firme de leasing) ca acea reducere la servicii after-sale este conditionata de stickere, atunci ei sunt in legalitate si singura vina este a proprietarului masinii ca nu a cascat ochii la timp.

Mie tot tiganie mi se pare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cei de la AVIA stipuleaza pe undeva (exact cum fac si cei de la unele firme de leasing) ca acea reducere la servicii after-sale este conditionata de stickere, atunci ei sunt in legalitate si singura vina este a proprietarului masinii ca nu a cascat ochii la timp.

Mie tot tiganie mi se pare :P

Stipuleaza din pacate . Si au grija sa spuna DOAR ca daca achizitionati masina de la noi o sa aveti avantajul unor discounturi pe partea de service, in contextul in care asta e SINGURUL avantaj real pe care il ofera!. Fara sa-ti spuna conditiile TOATE in care beneficiezi de acest discount : adica sa accepti tiganiile lor sau mai modern spus minunatele inovatii de marketing LOOOOOOOOOOL

Modificat de AndreiO2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am si eu o intrebare putin offtopic!! skodele alea albe cu bergenbier imprimate sunt ale firmei sau sunt acelea castigate de clienti la promotia aia: castigi o skoda tu si inca 2 sau 3 prieteni de-ai tai???

daca e a doua varianta....asta da tiganie din partea firmei de bere! poate o sa vedem si la avia tot asa!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Promotia a fost la Golden Brau, spun sigur pentru ca am fost implicat...

Acele Skode nu au fost branduite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...insemna ca sunt masinile firmei!! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu ti se pare normal ca aia de la bergenbier sa-si cumpere skode pt agentii lor de distributie si sa si le " tatueze" cu un stiker ?Doar e pe vopseaua lor. Eu am masinuta din 2001,si binenteles ca are suportul de nr cu inscriptia dealerului,ca suportul de nr nu vine pe masina. Si binenteles ca mai lipesc si cate unul pe luneta prin interior,ca baietii vand masinute si n-au timp sa citeasca cartulica masinii cat timp o freaca in asteptarea clientilor , ca sa vada ca scrie acolo sa nu lipesti abtibilde pe interior. Dar sa vedem cum o sa reusiti sa deslipiti jegurile alea de stikere de la taxa de drum de pe parbriz,ca am impresia ca nu ies decat cu pistolul cu aer cald (sau feonul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat masina din Bacau. Mi-au luat bani pentru suportul de numar. Abia dupa aceea am observat ca are incriptionat numele dealerului. Probabil n-am vazut din prima datorita emotiei sau din cauza jegului cu care mi-a fost livrata. Mi e par culmea nesimtirii sa-si faca reclama si sa-mi ia si bani pentru asta. Dealerul este Auto Moto Invest. Cind am sa am timp am sa postez aventuri in jungla de acolo, unde "consilierii de service" se poarta de parca ar fi la ei acasa. Si cum iese masina de la revizie cu mai multe zgirieturi decit a intrat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stikere de la taxa de drum de pe parbriz,ca am impresia ca nu ies decat cu pistolul cu aer cald (sau feonul).

Se dau jos cam intr-o ora, cu unghia si cu servetele umede de maini. Cu multe servetele umede... Chin, nu alta...

Am vazut un sticker Avia Motors... parca e prima pagina dintr-un roman, asa e scrisa... un titlu mare si sub el mai multe randuri, in total iese un sticker inalt cam 1/3 din inaltimea lunetei si cam de 30 cm latime...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!