Jump to content

Lampi avertizare usi


benjamin15
 Share

Postare recomandată

Explicatia? Minusul il da calculatorul de usa pe baza informatiei de la switch care e legat in broasca si pana la urma tot in calculator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bebeko

    27

  • B0gdy-

    10

  • Bogdan55

    9

  • Al Bundy

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oricum trebuie desfacuta fata de la usa pentru a monta lampa + este mai aproape locul de legatura a firelor de lampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Gata, am rezolvat problema.

Materiale necesare:

- lampa usa ( 2 buc ) - cod 6Y0 947 411

- mufa lampa ( 2 buc ) - cod 893 971 632

- fir mufa ( 4 buc ) - cod 000 979 133.

Se desface panoul de la usa ( 7 suruburi + 6 cleme ).

Lampa se leaga la mufa cu 8 pini, de la calculatorul de confort.

Pentru usa din dreapta ( pasager ) :

- firul pozitiv (+) este firul gros de culoare rosu/verde ( pozitia 2 ).

- firul negativ (-) este firul subtire de culoare alb/mov ( pozitia 4 ).

Pentru usa din stanga ( sofer ), firele sunt similare, respectiv firele din pozitia 2 (+) si pozitia 4 (-).

Firele de la lampa se pot lega direct pe firele de mai sus sau se pot cositori pe fir la nivelul mufei ( varianta aleasa si de mine ).

Lampa se v-a aprinde in momentul deschiderii usii si se stinge la inchiderea ei.

Bafta tuturor.

post-5995-1249626955_thumb.jpg

post-5995-1249626974_thumb.jpg

post-5995-1249626989_thumb.jpg

post-5995-1249627017_thumb.jpg

post-5995-1249627030_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa prezentare! Multumim. La demontarea panoului usii se pot rupe niste cleme, nu? Ca sa comandam odata cu materialele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, clemele originale se rup foarte usor.

Exista 6 cleme / usa. Eu am reusit sa rup doar 2 din ele, dar nu am desfacut decat usa din dreapta ( pasager ).

La usile spate, cand am desfacut panoul sa pun silicon ( contra apei care se infiltra ), din 14 cleme am reusit sa rup 12 bucati.

Cleme se gasesc la orice reprezentanta - cost aproximativ 1.2 ron/buc. Se gasesc tot timpul in stoc, tocmai pentru ca sunt foarte solicitate.

P.S. saptamana aceasta am montez lampile, ocazie cu care am sa desfac si usa de la sofer pentru a vedea exact care sunt culorile firelor ce trebuie legate. Oricum, pozitia lor este aceeasi la ambele usi fata.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez lampile in usi si functioneaza.

Completare:

-usa stanga ( sofer ): firul pozitiv (+) - firul gros alb/rosu ( pin 2 )

firul negariv (-) - fir subtire galben/maro ( pin 4 )

-usa dreapta ( pasager ): firul pozitiv (+) - firul gros rosu/verde ( pin 2 ).

firul negativ (-) - firul subtire alb/mov ( pin 4 ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo domn'le. Le-ai facut pana la urma da cat o costat lampile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam scump ... 73 ron / buc + mufe + fire aproximativ 200 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scumpe.

eu ma gandesc sa folosesc capacele existente iar in spatele lor sa montez cate 3 leduri albe/rosii bright.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate pentru unii conteaza ca sant noi, dar de ce nu le luati de la dezmembrari cu tot cu fire?

Le gasiti la bani de nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca in zona Cluj / Bistrita nu am gasit nici macar o Fabia la dezmembrari care sa aibe aceste lampi :rolleyes:

In plus nu se potriveste modelul de la Golf 4 / Leon / Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam scumpe.

eu ma gandesc sa folosesc capacele existente iar in spatele lor sa montez cate 3 leduri albe/rosii bright.

Merge pus bec sofit, asa am facut eu la vechea Octavie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ziceti de banda cu leduri autocolanta? Lumina puternica, pe o distanta mai mare, lumina de culori diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! Stiu ca nu respect tocmai topicul insa am vazut ca va pricepeti. Am doar o nelamurire. La Fabia mea se aprinde becul interior doar cand deschid usile din spate, la deschiderea celor din fata nu reactioneaza. Este vreo siguranta arsa sau vreo alta componenta electrica defecta? ori pur si simplu nu are asa ceva Skoda Fabia Classic? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....sau are switch-urile distruse, pe fata.... Sigurante nu are, pt switch-urile usilor din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit ca gasesc acele switchuri. Poate de unde ma astept sa le vad ca la Dacie:)

sa* gasesec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru a vedea switch-urile, trebuie sa faci urmatoarele: dai fata de usa jos, dai jos geamul, scoti mufele din stalp, scoti tablia de metal pe care e prinsa macaraua, scoti butucul, scoti broasca si in broasca vei gasi acel switch. e cel in care intra 2 fire (albastru si rosu). si la mine, pe partea soferului e dus switch-ul, l-am cumparat, dar inca nu am nervi sa mai desfac o data tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc CrW. Vai de mine cu switchurile astea. Sunt scumpe? au vreun cod ceva? Ma gandesc sa fac in modul urmator..cum eu nu ma pricep la dat geamul jos si la alte chestii, mai bine iau switchurile direct,ma duc la mecanic sa le inlocuiasca. Daca-s defecte bine, daca nu iarasi bine si am scapat de o problema. Ms inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am cumparat switch original. pe original gasesti doar cu broasca (la vreo 600 de lei). am mers la un magazin de electronice si am luat microintrerupator universal, la 1,5 lei. arata ca in poza.

post-33634-0-03758000-1303281677_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Ma asteptam la ceva magic pe original, gen toata usa pt doua cabluri..insa 600 e multisor. Voi salva poza si ma apuc de cautat. Nu stii totusi un site ceva cu microintrerupatoarele respective? Ma-m uitat pe google insa nu cred ca voi gasi exact ce-mi trebuie pt ca sunt f multe.Ms pt ajutor!

m-am*

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te cu poza la orice magazin de piese electronice. vor sti cei de acolo ce sa-ti dea. cel original arata ca in poza alaturata. spuneam ca pe original il gasesti doar impreuna cu broasca cu tot.

daca chiar vrei original, poti incerca pe la dezmembrari; o broasca intreaga (din care iei doar switch-ul) costa pe undeva pe la 100 lei.

post-33634-0-09609100-1303290435_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam scump ... 73 ron / buc + mufe + fire aproximativ 200 ron

Am luat lampi de la dezmembrari. Sunt de pe Audi A4. 5 lampi = 20 lei (mufe inclushi), si am si doua lampi albe in portbagaj acum :D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptr ca maine o sa pun footlights la fabiutza , ma gandeam nu as putea sa pun in spatele la ochishorii aia de pisica module cu 3 leduri? si sa le leg unde zicea bebeko? sanatate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cei care nu avem becuri in spatele ochilor de pisica daca punem bec acolo trece lumina prin ochiul de pisica?Sau va trebui schimbat si ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu de prins un bec in spatele ochilor de pisica. Cel mai usor este sa dai jos acel ochi de pisica si sa pui o lanterna in spate sa vezi cat de transparent este.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!