Jump to content

Gradul de satisfactie al posesorului de Octavia 2


AndreiO2
 Share

  

440 voturi

  1. 1. Gradul de satisfactie al posesorului de Octavia 2

    • Foarte multumit
      239
    • Multumit
      178
    • Nemultumit
      13
    • Foarte nemultumit
      14
    • 0


Postare recomandată

Eu nu am motor zgomotos, nu papa ulei (am 23mii km si inca nu s-a completat), n-are nici un greier, nu bate vantul pe la chedere, radio e bun pentru ca ascult CD mai mult :icon_thumright:

Sunt foarte multumit pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masina de un an juma', 28000 km si sunt foarte multumit.

am si confort dar si sportivitate...cand o calc devine diavol :rolleyes:

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am un pic peste 2 lun, vreo 3200km, fara greieri sau alte zgomote...poate doar "tractorasul" de sub capota, de care sunt dealtfel multumit, si chiar a inceput sa-mi placa zgomotul lui...

in rest, n-am cuvinte: mare, spatioasa, confortabila, consum mai mult decat decent, ce mai...

am votat la foarte multumiti! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat "foarte multumit".

Masina are exact 25,000km si 5 luni.

Au fost mici greierasi pe care i-am rezolvat singur (cu multumiri catre vwforum.ro), receptia radio e cat de cat acceptabila in orase (dar am tot timpul cd-uri si un mp3-player cu mine le drumurile lungi), vizibilitatea e un pic ingreunata in fata de montantii A (comparativ cu Golf-ul IV pe care l-am condus 4 ani), iar in spate am senzori de parcare, tocmai pentru ca am vazut la scurtul drive-test cum stau lucrurile...

In rest, nu sunt lucruri pe care sa le resimt ca fiind deranjante (permanent). Poate doar ca trebuia un motor mai puternic decat asta de 1.9 la o masina de 1520kg., fara pasageri... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masina de un an juma', 28000 km si sunt foarte multumit.

am si confort dar si sportivitate...cand o calc devine diavol :lol:

:P Rectificare:

Deja am 31000 KM si cand o calc eu devin :) iar masina devine :P

:P La cati mai multi KM fara probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ XTI : oare masina ta e mai grea ca restu caci 1.9 trend a mea are citez de pe www.skoda.ro " Mas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic. s-a mai discutat despre masa proprie a masinii. difera in functie de echipare si optionalele alese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic. s-a mai discutat despre masa proprie a masinii. difera in functie de echipare si optionalele alese.

imi cer eu scuze atunci nu am stiut am vrut sa fac doar " o corectie " la spusele mai sus .. sorry !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masina de 9 luni si ma declar foarte multumit. NU am greierasi si totul merge perfect :rolleyes:

PS: AM observat ca in general, cei cu motorizare diesel se vaita de greierasi... eu cred ca apar mai repede la diesel datorita trepidatiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..satisfactie maxima.. :) :D ..serios acum..e o masinuta care a rezistat cu succes drumurilor si gropilor din bucuresti..piatrei cubice..bordurilor unde a trebuit se se cocoate ca sa se parcheze ..stilului sportiv de sofat.. :icon_thumright:

Modificat de Amy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vtoderiu referiot ca are calitate naspa octavia comparativ cu VW eu am condus un VW GOLF V full si intro zi am vrut si eu sa scot ceva din torpedeu si am observat ca nu se deschida usor am inceput sa trag putin mai tare de el tot nu se deschidea am tras de mai multe ori dupa ce sa rupt clapeta aia care deschide ....eu la fabia la fel mi deschizetorul de ani de zile folosesc zilnic si nu mi sa rupt inca da nici nu mi sa blocat.....apoi acuma am comandat octavia si mi se pare mult mai de calitate interioru comparat cu VW GOLF V sau am mai condus si noul seat leon si dintre astea 3 mi se pare cel mai bine finisat interior....calitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Octavia 2 1.9 ELEGANCE si am votat multumit. As fi votat "foarte multumit" daca nu aveam problem cu cutia de viteze din prima saptamana (nu mergea decat in primele 4 trepte si uneori se bloca schimbatorul intr-o pozitie "dubioasa" - s-a rezolvat pe garantie fara a se demonta cutia- era de la o piulia ce ajuta la legarea cablului de cutie). Alte mici neajunsuri sunt: vant la viteze mari, faptul ca bricheta nu are iluminare si trebuie sa pipai sa dai de ea, numarul din spate care vibreaza pe capota de portbagaj. Bordul mi se pare in continuare extrem de reusit dpdv materiale/asamblare/design. Imi da impresia ca ma aflu intr-o masina solida, mult mai mare decat e in realitate. Radioul + 8 boxe mi se pare excelent mai ales din cauza ca stie cd RW cu MP3 jack input de I-pod. De fapt asta e unul dintre motivele ptr care nu am ales Golf V (nu ofera/oferea MP3) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut zilele astea in carrefour, bricheta de masina,tot ansamblul, cu soclul brichetei verde si cu beculetz pt iluminare,cred ca se poate inlocui,eu astept in ianuarie sa vad cum vine masina.Cel mai probabil va veni tot negru,o sa incerc sa il schimb,nu cred ca e mare filosofie.Pretzul in carrefour era de 13-14lei daca nu ma insel.Ati incercat careva sa schimbati bricheta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm: cel putin masina mea are in jurul soclului brichetei un inel care se coloreaza intr-un halo verde usor de reperat si cu vederea periferica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fx- MY2008 nu mai are acel inel de culoare verde,care se lumineaza cand aprinzi farurile.Skoda a decis sa fac avere prin schimbarea acestuia cu unul negru,fara lumina :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat fffffffffff multumit. Rs-ul pe bezina e magic. Sta extraordinar si trage fantastic. O sigura chestie: Puntea spate e cam sensibila la abordarea curbelor stranse in viteza mare. Ma refer la un stil de sofat fffff agresiv, atunci cand esti singur in masina si cand vrei sa derapeze, deci ESP-ul e dezactivat. Si de ce sensibil? Pt ca daca o faci prea des si mai ai si bafta de cateva gropitze sau denivelari serioase atuci sigur va trebui sa-i faci directia. Atat. Si inca ceva. Puteau sa puna mai multe optionale pe ea. De exemplu trapa panoramica, sau comezi pe volanul rs-ului. sau sa faca o pregatire pt telefon cu bluetooth fara suportul ala gigantic, sau faruri xenon adaptive. Dar astea sunt fanteziile mele care ar face din Octavia 2 o masina mult prea scumpa......probabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nsm: cel putin masina mea are in jurul soclului brichetei un inel care se coloreaza intr-un halo verde usor de reperat si cu vederea periferica.

si la mineeeee e luminat :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumit ! Este exact cum m-am asteptat ! Dupa 11000 km si 7 luni de utilizare pot spune ca nu m-a dezamagit. Nu-mi plac cauciucurile cu care a venit din fabrica (Matador Elite 2 )si pe care am sa le schimb la primavara , mai am parte si de niste zgomote mici dar ciudate in instalatia de climatizare insa per general ma declar multumit. Numai bine !

Modificat de elbirlic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumit ... greierasi , scartzaie chederele , mai trage curentu pe la usi ... dar in rest foarte OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca lasam snobismele la o parte si suntem sinceri macar o secunda cu noi insine (cei care avem aceasta marca), Octavia 2 este o masina magnifica, care da rusine la foarte multe masini, nu numai din clasa ei, ci chiar la masini din clase superioare.

Felicitari Skoda, felicitari VW ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Good Point smooth. nu cred ca e masina care "sa nu scartie" ceva in ea. si eu sunt de parere ca deja unele sunt mofturi si motive. Orice plastic scartaie intr-un fel sau altul. Cand avea lumea dacii nu se mai plangea ca ii ploua inauntru. Faza cu trage curentu pe la usi deja e prea de tot. Pune o carpa la praguri sa nu te mai traga curentu :( ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat fffffffffff multumit. Rs-ul pe bezina e magic. Sta extraordinar si trage fantastic. O sigura chestie: Puntea spate e cam sensibila la abordarea curbelor stranse in viteza mare. Ma refer la un stil de sofat fffff agresiv, atunci cand esti singur in masina si cand vrei sa derapeze, deci ESP-ul e dezactivat. Si de ce sensibil? Pt ca daca o faci prea des si mai ai si bafta de cateva gropitze sau denivelari serioase atuci sigur va trebui sa-i faci directia. Atat. Si inca ceva. Puteau sa puna mai multe optionale pe ea. De exemplu trapa panoramica, sau comezi pe volanul rs-ului. sau sa faca o pregatire pt telefon cu bluetooth fara suportul ala gigantic, sau faruri xenon adaptive. Dar astea sunt fanteziile mele care ar face din Octavia 2 o masina mult prea scumpa......probabil.

Am retinut ca esti foarte multumit. Dar nu am inteles ce legatura are sensibilitatea puntii spate cu directia? Directia o ai la 'puntea' fata...la fel ca la 99.99% dintre masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are! Si inca una f. mare!

Nu intram in detalii tehnice, dar are fff multa legatura puntea spate cu directia, stabilitatea si gradul de confort al masinii :rolleyes:

(Vezi Ford Focus - reper al manevrabilitatii - te-ai intrebat vreodata de ce? ;) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!