Jump to content

Tuburi neon


Akebono
 Share

Postare recomandată

din pacate nu am poze, dar in mod sintetic:

LED-urile sunt grupate in serie de cate trei + o rezistentza de 220 ohm.

Intr-o lampa ( 9 LED-uri ) am trei grupari din acestea in paralel.

Pentru montare am folosit tub rectangular de cablare structurata ( cel mai mic ). Astfel LED-urile ies din tub iar tot cablajul este in interior desigur izolat. Iar tot ansamblul este prins sub bord cu holz-suruburi. Trebuie dat gaura stiu, dar acolo oricum nu se vede. Si asa ca sa vezi efectiv lampa trebuie sa fii foarte foarte ... "mobil" sa te apleci.

Iar in fatza led-urilor ca sa dea lumina uniforma am pus o vergea de plexiglas ca cele ce se gasesc in praktiker pentru draperii.

LED-urile le-am cumparat de la un mag radio-electronice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ca sint LED-uri normale, ca deja imi faceam griji, ca nu stiu de unde sa iau LED-uri de intesitate mare :? . Felicitari pentru ce ai facut acolo.

Gata cu offtopicul, ca nu se cade :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt LED-uri oarecum normale. Adica nu trebuie sa le comanzi de pe un site anume. Nu stiu ce putere au, insa sunt mai puternice. Sunt LED-uri cu lupa. Cost aproximativ la unul de 8mm 13.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiu ca e outin off topic dar nu stiu unde sa postez (besides, sunt tot un fel de neoane, (cred) ) M-ar interesa sa-mi schimb farurile. Care vi se par mai frumoase:

1. http://www.fk-automotive.de/data01/de/news...lf_4/popup.html

2. http://www.fk-automotive.de/data01/de/news...ngle/popup.html

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!