Jump to content

Tuburi neon


Akebono
 Share

Postare recomandată

Mi-ar trebui vreo 2 - 3 tuburi din acestea pt interior, deci de dimensiune mica alimentabile direct la 12 V.

Stitzi pe unde s-ar gasi si la ce pretz? Eu nu stiu nimic despre ele, nu m-a interesat pana de curad, dar le vad pe dacii ( neoane puse pe exterior, mie personal nu-mi plac ) dar presupun ca daca sunt pe dacii, se gasesc pe aproape toate drumurile si nu-s tocmai piperate pretzurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

www.fk-automotive.de

mergi pe sectiunea in limba germana si alege neon styling. Exista si preturi acolo afisate. Pretul de achizitie pentru tine site + 15% = pret cu TVA inclus platibil in lei :)

ATENTIE! - versiunea in engleza a sitului nu contine preturile !

... livrarea este undeva la 2 saptamnai (elikratos a cumparat de la mine si stopuri si faruri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc de sfaturi. Ma gandeam ceva local, aici in Romania, daca tot este un fenomen, eventual undeva sa le pot si vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din alea de interior, tot felul de luminite, mini tuburi am vazut si in Practiker si in Metro, intre 200 si 500 k lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai adresa aia pe care am postat-o eu este din Romania. Incercati si voi acolo si vedeti ce gasiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu Dogarel. Multzumesc inca o data. Dar acela este un shop virtual si as vrea sa le vad fizic. In plus de asta acolo au cordon din acela flexibil, mie acum mi-ar trebui ca acelea pe care ni le-a sugerat Mr. Voinea ( drepte si cu tub mai gros + prindere cu shurub ).

Dar macar m-am lamurit de ce sume vorbim.

Vazusem ca cineva a postat la topicul de neoane sub mashina ca ar fi vazut in Carrefour. Cum si asa ceva se deschide curand la BV ma gandeam ca poate as putea gasi acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e pana atunci :)

Pe la jumatatea lui Octombrie cred ca se deschide :(

Asteptam :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Pai am vazut acolo doar de interior. Eu intrebam de pus sub praguri.

neoanele sub masina de la FK (rosii, albastre, violet sau verzi) costa 119 EURO cu TVA inclus.

In pret sunt 4 bucati - doua de 1,4m si doua de 1m + clemele necesare pentru fixare.

Se leaga direct la 12v, au pretectie la apa si pietre - neonul este intr-un tub transparent. Se vand foarte bine pe toate culorile.

Am avut livrarile la aprox. 2-3 saptamanai la neoane (sau alte produse FK)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma din led-uri am facut si eu, dupa o idee custom. pentru luminat sub bord ca ambient este perfect, consuma infim fatz de neon si mult mai durabil decat neonul, desi ledul oboseste si moare incet. Totusi pentru montat sub mashina trebuie multe led-uri.

Problema cu led-urile este ca desi sunt multe culori, numai cele albastre din ce am gasit lumineaza acceptabil. Eu am montate deja de o luna in nuantza albastra ... deja e plin pe taxiuri de neoane din piatza/carefour. Mi-ar fi placut verde insa de abia luminau. Un led lupat ~ 13k lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Akebono: o poza se poate cu lumina de sub bord? :salut:

Eu stiu ca se gasesc cam toate culorile de LED-uri cu intensitate mare dar sunt destul e scumpe. Cele albastre au totusi intensitate putin mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cluj se gasesc in piatza, un neon de interior (gen cel de pe dacii) 300 si ceva de mii, pentru pus sub mashina , kit complet (doua scurte+doua lungi) aproape 3 mil. (neon scurt 600 mii, lung 800 mii). sunt chinezisme da sunt facute bine, merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doar o singura poza facuta la semi intuneric. O sa fac una pe bezna atunci arata mult mai bine. Din pacate sunt multe culori, dar se va remedia situatzia cat de curand. Pentru LED-uri cea mai buna alegere este tot albastra, din pacate insa bordul este verde iar cass-ul in toate culorile.

Avantajul este ca lampile acestea din led-uri facute de mine consuma undeva sub 2w. Asta a permis sa le pun dupa dimmer in locul unui simplu bec de scrumiera sa zicem fara sa-mi fac probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Adi sunt de la www.tuningshop.ro Pot sa aduc neoane de interior. am mai multe modele de interior inclusiv fir luminos. Pret aproximativ 800.000mii depinde de model. sapt asta voi face un update la site si veti gasii acolo toate modelele de neon.

Cu respect Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detaliile la intuneric. Prietenii stiu de ce.

place la mine lumina, da' cauciucele alea de pe jos strica peisaju', pune si tu ceva alu.....zic io... :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzumesc de apreciere. Cauciucurile acelea de pe jos au fost cea mai placuta combinatzie de culoare cauciuc cu gri-ul bordului si alte ornamente de plastic. O sa ma gandesc ce sa fac acolo, deocamdata imi trebuie o a treia lampa centrala sub consola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai gandeshte-te privitor la a 3-ia lampa....strici simetria...e bina asha cum e acum, parerea mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm, la a treia lampa ma gandeam sa fie sub consola, dar perfect pe centru. desigur o lampa mai mica cu numai 3-4 LED-uri pentru ca atat latzimea cat si distantza pana la planul de proiectzie sunt mai reduse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva detalii despre cum ai instalat LED-urile, cum sint prinse fizic in masina si intre ele, modul de alimentare, de unde le-ai luat... etc ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!