Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

  • Administrator

pai eu ca familist intre a avea un R32 3.2V6 sau un S4 3.0V6T prefer S4. Diferenta de bani intre ele noi e cam 20-25.000euro dar la dotari S4 are chestii ce doar le visez in R (keyless entry, navi 7", MP3 pe SDuri etc). Tractiunea clar e mai buna pe S4. Sa fac R32ul de 400CP costa putin sub aceasta diferenta . Prefer sa ramana Rul pe mana altcuiva si daca e suficient de excentric sa-l upgradeze la motor. Eu as prefera un S4 cu ciptuning si atat.

Link către comentariu

Cat se poate de corect :icon_thumright:

Daca aveam bani de benzina poate ti-l luam eu (si sa o dau pe a mea)

Si spun poate pentru ca nu e numai consumul la mijloc, mai sunt si alte chestii care ma tin lipit de un gti

Link către comentariu

Hai sa fim seriosi, diferenta de consum intre un GTI si un R32 nu este asa mare.

Link către comentariu

diferenta apare la impozit, rca si casco, (peste 3000cmc este sensibil mai mare impozitul si rca-ul)

Link către comentariu

La RCA peste 2000 cmc e fix din cate stiu, deci n-ai nici o diferenta.

La impozit intr-adevar te omoara peste 3000 cmc :)

Link către comentariu

rca 2000 cmc 600-900 ron an

rca 2500+ cmc 700-1200 ron pr an

impozit estimativ 200 ron vs 1800 ron

gti-ul parca e sub 2000 cmc

Link către comentariu
  • Administrator

gresesti. E 1800RON in conditiile in care e pe firma (din cate stiu RCAurile , impozitele sunt mai mari la persoane juridice decat la persoane)

Link către comentariu

RCA: in jur de 350 ron / 6 luni la Astra.

Impozit: 1920 ron / 12 luni.

3168 cmc.

Modificat de hedgehog2
Link către comentariu
gresesti. E 1800RON in conditiile in care e pe firma (din cate stiu RCAurile , impozitele sunt mai mari la persoane juridice decat la persoane)

Dragos tin sa te anunt ca de la anul vom plati cu 20% mai mult la impozit:)

Tara asta pe zi ce trece o iubesc mai mult:))

Noi avem acelasi impozit ca un posesor de ARO care este non-euro..

Stefan

Link către comentariu

Un cunoscut plateste 2200lei impozit pe an pentru .:R32, pe persoana fizica.

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu

@StefanGolfR32: atunci cand vine vorba de asigurari si impozite in Romania chiar se mai poate, pe cand in vest sa ai un R32 la 20 de ani, de ex, trebuie sa fii fiu de seic :).

Link către comentariu
@StefanGolfR32: atunci cand vine vorba de asigurari si impozite in Romania chiar se mai poate, pe cand in vest sa ai un R32 la 20 de ani, de ex, trebuie sa fii fiu de seic :(.

Nu vad legaturile care le faci tu cu ceea ce am scris eu.

Eu fac referire la niste impozite nejustificate.. iar tu legatura cu varsta..

Dupa mine nu este normal sa se plateasca atat. In vest se plateste la cai putere si tipul de euro nu la cilindree ceea ce mi se pare foarte just, atat pentru posesor cat si pentru mediu inconjurator.

Link către comentariu

E simplu.... vroiam doar sa iti spun ca Romania sta bine cand vine vorba de costul impozitelor si asigurarilor vis a vis de tarile vest europene. Exemplul cu varsta era o figura de stil ce nu trebuia luata mot a mot.

PS: in vest se plateste la grame CO2 / km in general si oricum este jale la ei ca si costuri.

Link către comentariu

Asa e cu poluarea... scuze.

Cat ceri Dragos pe R32? Cat mai e de achitat daca s-ar inchide leasingul?

Link către comentariu
  • Administrator

din august 2010 incep ultimii doi ani a cate 500euro/luna TVA inclus. Deci 2 ani si 8-9 luni

Daca vrea careva sa preia leasingul sa ma contacteze pe voinea@vwforum.ro . Eu nu ma grabesc deloc , iar investitiile facute pana acum sunt in zona de 5000euro . Urmatoarea investitie ar costa prea mult asa ca prefer sa ma bucur de masina asa cum e ( si e senzationala) si sa visez la S4 avant (sau PHAETON 3.0TDI + ceva gen POLO GTI alaturi)

Link către comentariu

Un 3.0TDI + un Polo GTI e cea mai buna alegere. Am avut multe masini inainte de Polo, si iti zic sincer cu nici una dintre ele nu m-am distrat ca si cu Polo-ul.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • Administrator

facand calcule si vazand cat de jos e piata auto nu merita vanduta (inca) o astfel de masina

mi-am studiat si http://www.spritmonitor.de/en/detail/199060.html si mi-am zis , wow . Cat am scris despre masina asta, pe unde am fost si am mers cu ea, abia astept primavara sa merg pe circuit din nou...

Am bagat bani destul de multi deja (DRL, stopuri, haldex controler, jante BBS, antena, navi+dvd, incalzirea in scaune), Sebring, gume de iarna 18" ).. si nu se recupereaza. Asa ca foarte probabil cum multi mi-au zis nu dau inca masina decat daca cineva vine cu suma corecta. Nu ma deranjeaza cu nimic, ma sperie ca anul urmator o sa creasca impozitul de la 1800RON/an acum la 2500RON/an ... dar asta e . E o masina de care ma indragostesc cu fiecare km mers :vaidecapulmeu:

Iar ca masina de familie voi incerca in 2010 (daca merge bine piata auto) sa-mi cumpar un T5 multivan dotat pe placul meu. Aia e masina de tinut 6-7 ani si facut drumetii cu copii si prietenii ... vedem.. viitorul e in fata . Ma duc sa-mi scot masina din garaj sa plec la birou :(

Link către comentariu

2500ron? uau...

Dar oricum, e genul de masina care atunci cand o conduci banuiesc ca te face sa uiti de "costuri" :))

Link către comentariu

Astazi s-a respins propunerea de crestere a taxeler si impozitelor in Consiliul General al municipiului Bucuresti.

Taxele raman neschimbate.

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!