Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

2)Anvelopele de iarna sunt montate pe jantele originale. Acum conserv gumele de vara ca poate track-day next year e la inceput de aprilie si "risc" vita NOKIAN WRurilor pana la sfarsit de martie si apoi direct cu gumele de vara pe circuit si imediat dupa cauciucuri noi pe BBS CH

LOL - exact asta e si planu meu. Astea de vara mai tincat ptr un track day. S-ar putea sa fie nevoie sa le schimb direct acolo dupa aia, dar nu cred ca va fi o probelma, mai ales ca in Germania pretruile is mai bune.

Si eu cred ca trec la iarna, nu de alta da acu' nu e asa aglomerat la ateliere..

Link către comentariu
  • Administrator

chiar a fost liber la montaj azi la ora 9 cand m-am dus eu. Peste 2-3 saptamani o sa fie zeci de firme ce-si rotesc rotile. Azi am scapat in 15minute (erau deja echilibrate jantele cu anvelopele de iarna). Mi-au si spalat BBS CHurile cu jet de apa si acum stau la birou in hala asteptand primavara.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • Administrator

dupa 2 ani si ceva si 25.000km deja ma uit la urmatoarea masina. E scumpa ea acum dar vreau sa precizez ca oricine strange bani de un R32 mk5 sa ma contateze si pe mine. Si maine daca vrea cineva sa preia leasingul si topicul asta eu renunt la el pentru S4 avant V6 3.0T.

Oricum masina o iubesc si o ingrijesc pana ajunge la un nou proprietar (mi-am zis ca maxim 5 ani sta la mine cat am leasing si atunci schimb dar daca am ocazia fac schimbarea)

Link către comentariu

daca tot astepti, mai ai rabdare pana iese RS4...

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
  • Administrator

daca am ocazia sa dau Rul iau S4 avant dotat pe plac si stau 2-3-4 ani cu el. E mult mai ok cu 2 copii si masina mai mare. S4 permite si track-day si family car in aceasi.

Oricum pana o sa vina acea zi ma bucur zi de zi de placerile oferite de R32 si ramane o masina la care nu regret decat faptul ca e hot-hatch , nu family sport car

Link către comentariu

Bogdan a sugerat sa astepte RS4. Eu am sugerat RS6, care este intradevar o family-car cu ... performante sportive.

Link către comentariu
Si maine daca vrea cineva sa preia leasingul si topicul asta eu renunt la el pentru S4 avant V6 3.0T.

Deci a venit momentul in care esti pregatit sa "tradezi" VW-ul pentru Audi zis 4 cerculete. Spuneai candva ca vei ramane la VW si nu vei face trecerea la Audi...de asta spun ca "tradezi"... :blink:

Link către comentariu
  • Administrator

viitorul e in fata. Poate va fi un PHAETON 3.0TDI family car si un mic monstru POLO GTI pentru placerea personala si mers zi de zi in oras. Cel mai trist e de fapt ca sotia a mers cu TOYOTA IQ si vrea sa renunte la PLUS (actuala noastra masina de familie) pentru micutul asta de 3m .... so mr.Voinea trebuie sa conduca family carul , iar doamna mini-ul automat de oras (apropo sunt ok si sa vand PLUSul daca e cineva interesat).

Link către comentariu

cum se comporta de cand ai pus noul controler haldex blue?

la mine a fost mare dif...:icon_thumright:

Poate facem un pictorial vechi vs nou

stefan

Link către comentariu
  • Administrator

doua lucrurui pot spune despre haldex controler. 1) chiar face diferenta la tinuta de drum, iar pe circuit am avut ocazia sa testez cele trei variante din swich si chiar este diferenta intre ele

2) am mers prin oras cu un amic cu TDI tunat la 200+ si 450Nm. Mai a fost in scaunul din dreapta in masina mea dar acum cu haldexul ce da mai mult cuplu pe puntea spate a reactionat zambind " acum masina ta trage, ti-ai facut cip" . De fapt era acelasi soft in ECU dar cuplu pe spate te face sa simti scaunul altfel la coloana.

Link către comentariu

Frumoase planuri pentru next car. S4 Avant este compromisul perfect intre placerea ta si familie. Se preteaza foarte bine si la track days dar si la o plecare in concediu alaturi de familie, plus ca are si potential pentru upgrade-uri de performanta.

Nu exista vreo posibilitate sa ti si R-ul? Nu prea este masina de vandut, mai ales pentru faptul ca poate este ultimul Golf cu motor V6 si chiar e o bijuterie de tinut.

Link către comentariu
  • Administrator

Nu cred ca se poate. Daca ar fi sa tin R am avea 3 masini la doi oameni si totusi traim in Bucuresti si nu sunt locuri de parcare . Posibil sa fie o perioada cu 3 dar cred ca in timp voi gasi un iubitor ce vrea sa preia leasingul eu facand altul pentru S (sau mi-a mai traznit ceva prin gand dar e de analizat)

Link către comentariu

Tulburatoarea vestea legata de .:R :P

Nu renunta la el decat pentru altceva cu adevarat deosebit...

Link către comentariu

pacat ca nu-ti poti vinde "sufletul" sa treci la un m5 break :Driver: cea mai tare masina de familie, dinamica, feeling, aspirata, raspuns, sound, directie, cutie si pe hungaroring nu te faci de ras cu ea :icon_thumright:

Link către comentariu
  • Administrator

gresesti amarnic . Cea mai tare masina de familie e RS6 avant dar poate la 40 de ani :icon_thumright:

Link către comentariu
pacat ca nu-ti poti vinde "sufletul" sa treci la un m5 break :blah: cea mai tare masina de familie, dinamica, feeling, aspirata, raspuns, sound, directie, cutie si pe hungaroring nu te faci de ras cu ea :Driver:

:icon_thumright:

Link către comentariu
gresesti amarnic . Cea mai tare masina de familie e RS6 avant dar poate la 40 de ani :P

de acord. O mica rectificare: merge si sedan, la cat portbagaj are..:D

Link către comentariu
gresesti amarnic . Cea mai tare masina de familie e RS6 avant dar poate la 40 de ani :P

Personal, nu mi-as lua rs6 avant in fata la m5 break absolut niciodata. M-am plimbat cu rs6 avant mtm 700hp+ este o masina fantastic de rapida cu interior superb, nu simti absolut nimic acum ai 40 in "secunda urmatoare" ai 180...nici la 300 nu simti nimic...feeling 0, dinamica 0, placerea de a conduce -1, e mult prea mare si grea. Daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda la masinile astea inseamna ca, cautam lucruri total diferite de la ce ne ofera o masina :P + sa nu aduc in calcul pretul, care este la jumate. Eu iti recomand sa te plimbi putin cu amandoua sa-ti faci o idee :D

Postul nu e menit sa fie flame impotriva VAG iti dai seama, inca imi plac masinile din grupul vag destul de mult :))

Modificat de zGb
Link către comentariu
  • Administrator

nu am avut ocazia sa merg niciodata cu RS6 asa ca nu pot comenta... la TOP GEAR Australia erau foarte incantati de ea... dar era australia

Dar sa revenim ontopic. Am observat azi cam 26.000 la R32. Am facut cateva sute in weekend si nici nu am observat ca azi arata 26.011km bordul.

Link către comentariu

Buuuuuuun 3.0T. Iar joaca cu electronica revine.. :D

Sincer mi se pare un up-grade serios chiar daca in comparatie intra R-ul.

Bravo!

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!