Jump to content

2008 .: R32 Deep Blue


voinea

Postare recomandată

  • Administrator

Foarte rar am reusit 500+ km cu un plin. In rest 400-470km / rezervor

Link către comentariu
  • Administrator

Pai eram in sat. Aveam 60kmh. Am reusit combaterea radarelor cu succes. Merg cu 60-70kmh prin sate si 100kmh pe drumul european (uneori mai tare dar rar si doar singur in masina). Face bine pentru masina, buzunar, starea de spirit a soferului. Da stiu ca ajung mai tarziu decat daca merg tare dar ma simt mai bine cu mine facand asa.

inca o poza cu masina de sambata (am gasit pe facebook) ->

164791_189165937775922_100000475503590_648712_1022859_n.jpg

Link către comentariu

Folia pe masina e privacy glass original sau e montata ulterior? Daca e montata ulterior, ce transparenta are si ce tip e?

Masina are incredibil de bine, sincer mi se pare ca noul R20, chiar daca e si el frumos, tot nu se compara cu R32.

Link către comentariu
  • Administrator

noul R castiga prin tehnologia prezenta (suspensie mai buna, computere evoluate fata de ce a fost pe mk5) . Din pacate pierde prin motor care nu mai este un VR6 :| nu zic ca e rau, dar sunetul motorului e wow. In schimb rezultatele celor doua Ruri sunt comparabile, dar dupa tuning un R20 e mult in fata unui R32 daca discutam de doar cateva mii euro investite. Cu zeci de mii ajungi si cu R32ul la 500-600CP dar asta pentru cei ce simt nevoia. Eu ma bucur de masina mea si cum ziceam pe un alt topic as renunta si la Sebring pentru evacuarea OEM. Sunetul e mai gros acum dar parca uneori acopera motorul si ... el este piesa de rezistenta.

Cum iesim din iarna trec pe la service pentru upgrade tren de rulare. Bare stabilizatoare H&R sunt deja sosite , bare rigidizare fata-spate wiechers (le astept) si suspensie noua KW

Link către comentariu

Asa tata, de cand asteptam sa zici de astea. La primavara te alerg daca nu vii la Hungaroring ! :)

Link către comentariu

Pai acolo iti trebuie jante mai usoare asa ca ma ofer sa te scap eu de pietrele astea de moara!

Link către comentariu

Hai ma kostica ca te dau si io o tura...da vezi sa-ti iei o parasuta ca io nu opresc sa te dai jos ! :)

Link către comentariu

Folia pe masina e privacy glass original sau e montata ulterior? Daca e montata ulterior, ce transparenta are si ce tip e?

:icon_thumright:

Link către comentariu
  • Administrator

e folie si e foarte putin 20% inchidere or something. Vazand golful 6 al sotiei ce are privacy glass si ce am eu pare chiar mai neagra la ea... a fost mai inchis aleasa de mine (34% parca) dar dintr-o greseala umana m-am ales cu aceasta. Nu o regret dar nici wow nu mi se pare.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am si eu o intrebare, ce tip de haldex este pus pe r32 ? gen 2 sau gen 4 ?

Oricat am cautat nu am reusit sa gasesc ceva care sa ma lamureasca pe deplin.

Multumesc

Link către comentariu
  • Administrator

din cate stiu e generatia 2 si au trecut direct la 4 cu aceste noi modele (TTS, R20, Tiguan )

Eu am de la HPA g2stealth.jpg cu tot cu switch

http://hpamotorsport.com/haldex.htm

Acum costa 1099USD + 300USD cablul, la care se adauga transportul destul de mult pana in Romania ca nu e micut pachetul + vama (din pacate va fi si asta cam 5-600RON - cel putin la mine asa a fost).

Dar merita fiecare banut dat. Poate swich-ul nu merita pentru ca daca nu-l ai masina merge implicit fix in stage-ul Sport (Race l-am dat doar de test e circuite dar e 100% ok cu Sport mode). Stock l-am dat in iarna asta de test sa mai vad cum era :)

Link către comentariu

ok, sa vad daca am inteles :

practic acel controller iti transfera mai repede cuplu pe spate decat o masina fara. in termeni teoretici in mod normal insa tu ai 100% fata, care si fara switch probabil ca e de fapt 95%-5% si cu switch o sa creasca cuplu trimis pe spate in limita de maxim 50%, care s-ar atinge de o masina normala mai tarziu de unde si avantajul controllerului, corect ?

referitor la haldex, gen 4 sigur e pusa pe modelele noi R20, tiguan, passat, gen 3 a fost dezvoltata parca special pentru LR freelander, si este folosita doar de astia. doar ca eu am citit, pe net, ca cica din 2007 vag a inceput sa fol gen 4, de unde si nedumerirea mea :D

Modificat de mecea
Link către comentariu
  • Administrator

fa si tu un topic aici in aria masina mea sa-ti descri R32ul. Nu cred ca sunt mai mult de 50bucati in Romania asa ca e pacat sa nu citim despre ea, ce a facut de cand a iesit din fabrica si ce ai facut tu cu ea de cand o ai :)

Link către comentariu

Nu e a mea de fapt si de drept, e a nevesti-mii. Si ca sa-ti spun drept nici nu-mi prea place, se conduce bestial intradevar, dar e mica, infiorator de rigida pentru rinichii mei, scaunele sunt spectaculoase ... doar ca de privit, ca dupa ce stau 1 ora in ele imi amortesc si ma dor zone de care nici nu stiam ca exista.

Noi am comandat masina in iunie 2007, si a venit prin sept daca tin bine minte, iar pana in decembrie anul asta, cand mi-am dat masina mea, eu nu am prea mers cu ea, poate 500 km dar si 500 cred ca-s multi, a folosit-o doar "proprietara" exclusiv in bucuresti, asa ca fara suparare dar nu prea am ce sa prezint :D .

Eu prefer masinile mari, confortabile si mai ales diesel.

Mersi mult de lamuriri vizavi de haldex.

Link către comentariu
  • Administrator

macar zi ce culoare este .. m-am intalnit prin trafic atat cu o doamna cu R32 albastru ca al meu dar si o doamna cu unul argintiu (recent in intersectia M.Bravu cu Calea Vitan). Trimite sotia pe forum sa scrie despre masina ei :)

Link către comentariu

daca era gri sobolan inchis, foarte probabil atuncea ea era, mai ales la m.bravu cu vitan, ca trecem pe acolo in drum spre casa tot timpul, dar nu o sa o vezi sa posteze pe aicea.

Link către comentariu
  • Administrator

azi de la ora 10 la ora 15:30 masina a "suferit" operatia de montat suspensia KW + bare stabilizatoare H&R (multumesc racing Nick pentru pretul bun la bare)

reglabile, set-ul de bare contine si bucsi poliuretanice 24mm fata 26mm spate (sunt vizibil mai groase decat cele doua bare OEM de pe masina)

Astept cu interes prima iesire pe circuit (posibil la sfarsit de aprilie .. sa vedem cand anunta Hungaroring ca au portile deschise) sau macar un drum la Ranca sa mai reusesc in primavara-vara :)

Atasez doua poze (nu excelente) dar suficiente sa observati cat e de joasa acum (fix cu 2cm fata de cat era R32ul stock ... R32ul din experienta mea fiind 15-20mm mai jos decat un golf normal oricum)

post-1-0-20793200-1299262676_thumb.jpg

post-1-0-80966700-1299262681_thumb.jpg

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!