Jump to content

Carburanti Lukoil


cfk
 Share

Postare recomandată

Eu sincer nu cred in povestile cu defecte cauzate de carburant. Exceptand poate benzinarii ultra obscure din cucuietii din dealu' lu' peshte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai baieti vreau sa va zic ceva foarte sincer si pe cuvantul meu de onoare ! Nu sunt aici sa fac reclama proasta LUKOILULUI dar de cand alimentez de la Petrom ( aprox 1 luna )sincer masina merge mult mai bine asta dupa ce 1 an de zile am alimentat de la LUK ! Consumul este mai mic masina se comporta excelent !!! Super sper sa se deschida si la noi un OMV ca sa incerc si acolo :icon_thumright: numai bine !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in continuare alimentez de la Lukoil si nu am nici cea mai mica problema. Am inceput sa am o vibratie nasoala in ultima vreme si eram speriat ca m-a ajuns "blestemul Lukoil-ului" dar cand m-am uitat sub masina era o tabla strambata (am luat un cataroi in Sinaia la telecabina) care atingea de evacuare si nu motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu se muta topicul la uleiuri si carburanti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se muta acu' .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io am obisnuit sa alimentez numai de la lukoil, cu mici exceptii, nici o diferenta.. diferenta pe care o simt este cand alimentez din alt oras decat craiova, aici pare sa avem motorina mai proasta peste tot... daca bag din pitesti, spre exemplu... trage mai bine masina... aici in craiova cred ca se fac magarii peste tot..... altfel nu imi explic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Lukoil din cate stiu eu aduce carburanti din Rusia... ? Acest mit este cu motorina mai proasta circula si pe la noi, in schimb despre benzina numai de bine. ;)

Lukoil rafineaza la Ploiesti. E posibil sa mai importe de pe undeva, dar din cate stiu eu mai degraba exporta. In schimb este adevarat ca proceseaza foarte mult titei din Rusia (mi se pare si normal pe undeva).

vag-urile cer motorina de calitate, nu k si fordu :D

Asta e un aforism din categoria "din putul gandirii"? (intreb si io nu dati cu paru).

Si ma rog cat trebuie sa merg in opinia ta, cfk, pentru a putea sa zic ceva sigur despre motorina lor? In primul rand o aleg pentru ca e motorina cu cel mai mult sulf pe care o mai pot gasi de vanzare legal pe piata. Uscaciunile celelalte nu-s de mine...

Din cate stiu eu in momentul de fata la comercializare se gasesti motorina cu maxim 50 ppm (parti pe milion) sulf. Toate motorinele euro 4 respecta norma asta. Au cumva cei de la Lukoil mai mult sulf?

Eu stiu asa :

rafinaria din romania cumparata de catre lukoil am prelucrat o vreme petrol din rusia care avea un mare continut de sulf.Consecinta a fost ca rafinaria nu a mai mers, respectiv tehnologia nu facea fata si au inchis rafinaria.Cit priveste managementul erau o groaza de firme satelit prin care faceau plati la salariati. ;)

Partea cu titeiul e adevarata, partea cu inchisul rafinariei nu (sau cel putin nu total): in momentul de fata Lukoil rafineaza la Ploiesti

Eu sincer nu cred in povestile cu defecte cauzate de carburant. Exceptand poate benzinarii ultra obscure din cucuietii din dealu' lu' peshte.

Cunosc personal pe cineva care si-a distrus motorul din cauza carburantilor. E vorba de un benzinar tip "reno", ultima data alimentat la o benzinarie de pe langa Gara de Nord. Pana la Iasi a crapat motorul. La vremea aia motorul avea in jur de 100.000 km (deci nu foarte mult)

Mai baieti vreau sa va zic ceva foarte sincer si pe cuvantul meu de onoare ! Nu sunt aici sa fac reclama proasta LUKOILULUI dar de cand alimentez de la Petrom ( aprox 1 luna )sincer masina merge mult mai bine asta dupa ce 1 an de zile am alimentat de la LUK ! Consumul este mai mic masina se comporta excelent !!! Super sper sa se deschida si la noi un OMV ca sa incerc si acolo ;) numai bine !!!

Petrom-ul are depozit chiar in Targoviste. Si oricum e aproape si de rafinarii deci s-ar putea sa primeasca marfa direct din rafinarie. Daca si seful de statie e serios nu vad de ce ar apare probleme. In principiu pentru Targoviste acelas lucru ar trebui sa se intample si la Luk...

Io am obisnuit sa alimentez numai de la lukoil, cu mici exceptii, nici o diferenta.. diferenta pe care o simt este cand alimentez din alt oras decat craiova, aici pare sa avem motorina mai proasta peste tot... daca bag din pitesti, spre exemplu... trage mai bine masina... aici in craiova cred ca se fac magarii peste tot..... altfel nu imi explic....

Mircea daca poti fa un mic experiment: alimenteaza de la PetromV-ul de la iesire din Craiova spre Bucuresti. Asta e lipit de coasta depozitului. Spune-mi daca observi vreo imbunatatire.

Din punctul meu de vedere calitatea de rafinare a Luk nu ar trebui sa aiba probleme. Spun asta pentru ca cel putin in rafinarie se fac teste de calitate omologate. Insa ceea ce se intampla de acolo mai departe e problematic. Lukoil a avut probleme cu statiile pentru ca (din cate am auzit eu) multe din ele nu sunt profitabile. Nu stiu ce se intampla in asemenea cazuri, dar eu ma feresc intotdeauna de benzinariile-bojdeuci-goale de la orice retailer din Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu IAR am alimentat de la Lukoil (intersectia Pipera cu Barbu Vacarescu) si tot n-am nimic :lol: Bagat 68L de motorina "cea mai ieftina" (3,06 RON / L)

A ba da... consum 7,5 - 8 L / 100 km in Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un topic interesant... Bineinteles ca am auzit de povestile despre Lukoil si am auzit o varianta care zice ca de la Lukoil "sa nu pui benzina Doamne fereste!!! " . Din proprie experienta ( ma rog nu 100% proprie :P ) pot sa va spun asa:

Tatal meu are la firma 3 masini cu TDI (1.9 , 2.5 si 2.8) si 2 masini cu 1.9 D (dacia-motoare renault). Toate aceste masini merg cu motorina "cea mai ieftina" de la Lukoil :) . 2.5 TDI(cel mai vechi) merge din 2004 cu motorina de la Lukoil,de la 200 mii km pana acum(la aproape 500 mii km). Nici una dintre masini nu are nici o problema ... Eu conduc masina din semnatura (octavia) si pot sa spun ca alimentata cu Euro L diesel (Lukoil) sau Premium diesel de la OMV (care costa 3.48 :P ) nu exista prea mare diferenta,probabil cu Sprint Diesel chiar nu exista diferenta .... . Asa ca spor la alimentat si la :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu cred ca depinde si de pompa... poate intr-un oras la pompa X e ok, dar la pompa Y, au mai scapat baietii si niste apa ... ... asa ca ... take careeu cred ca depinde si de pompa... poate intr-un oras la pompa X e ok, dar la pompa Y, au mai scapat baietii si niste apa ... am zis Poare... poate nu....am auzit mai multe povesti de unii carora li s-a stricat pompa... si au trimis-o la producator la Bosch si au gasit apa in motorina .... am auzit povestea asta si carburant de la LUK si de la OMV... asa ca .. fiecare .. cu norocul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

A alimentat careva cu noua motorina Ecto? Sunt curios cum se comporta.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai bag niciodata motorina de la Lukoil, am bagat o data si parca aveam SDI...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu am bagat niciodata de la Lukoil, si nici nu am de gand sa incerc de acum incolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer sa fiu nu urmaream un raspuns de genul nu bag de la Lukoil, ci vroiam sa aud o impresia a celor ce folosesc Ecto. Cred ca se intelegea din post.

Astept inca pareri dupa folosirea Ecto-ului.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Alimentez motorina de Ukraina.... Daca mergi in Ucraina si alimentezi acolo iesi aproape la jumatate de pret... Nu am avut nicio problema din acest caz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lukoil Ramnicu sarat- Judetul Buzau...APA IN MOTORINA..atentie!Mergeti si alimentati de la ei la vara!

OMV Buzau - APA IN MOTORINA SI BENZINA!

Singurii cu care nu am avut probleme de 3 ani e MOL!

Eu auzisem ca sulful e mai mare la LUKOIL fata de restul lumii fiindca aduc petrol din Rusia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentezi in canistra sau ceva, pui la frig (ger) apa se ingheata, poate si parafina, si poti pune in masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da buna asta...deci cum a dat gerul le-a inghetat motorina in rezervorul meu!!!Shit! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit si eu multe povesti despre carburantii de la Lukoil. Eu am un prieten care are la Golf 4 400.000km facuti de el. Tot timpu numa de la Lukoil a alimentat si nu a avut probleme. Bine eu nu as pune de la Lukoil in viata mea dar aia e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost in Ucraina si am stat mai mult timp, si am povestit cu localnicii de acolo mi-au spus sa alimentez cu motorina doar de la Shell. Daca nu gasesc Shell, atunci Lukoil - cu specificatia ca e proasta, restul statiilor fiind de nerecomandat. (e drept ca restul sunt noname in zona Kamenet-Podolsk). Eram cu un Mondeo 2.0 TDDI si mi-a ajuns plinul facut in Petrom-ul din Siret pana am ajuns din nou in tara.

Am mai povestit pe la inceputul threadului despre efectul Lukoil la o flota de maisini, dar de atunci poate lucrurile s-au schimbat.

Eu in masina personala evit Lukoil. Daca vreau sa fac economie alimentez de la Petrom, daca nu, de la MOL.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu alimentez de la Lukoil ci motorina de ukraina.... asta-i diferenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand eram in Ucraina, oamenii spuneau ca motorina este groaznica. Desi aveam un motor nepretentios (2.0TDDI cu pompa de inj. Bosch VP44) cei de acolo mi-au spus sa alimentez doar de la Shell din Ucraina. In ultima instanta, daca nu gasesc Shell sa pun de la Lukoil, restul fiind "otravite" :D.

Asta mi-au spus localnicii in timpul in care am stat pe acolo pe la ei in vara lui 2008.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in 2005-2007 alimentam numai benzina de la Luk in V8,mi se parea ft buna,am mers vreo 35.000km cu ea fara pb

ce vremuri,era 3.4 lei Litru...faceam un plin de 80L cu 270 lei consum 19% urban

acum fac cu plin de 55L cu 240 Lei :( consum 14% urban

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei din nord din cate stiu eu fregvent isi fac plinul din benzinariile din Ukraina, din cate am inteles litrul de carburant se invarte undeva la 2,5 lei. Nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Referitor la postul #41.

Concentratia de sulf nu are cum sa fie "mai mare". Ecto are 0.001 si inainte era la 0.005 la LL cred daca nu gresesc. Cei de la Petrom pentru Euro Diesel 5 au ramas la 0.005 si la Top Nordic e 0.002.

Poti sa te convingi prin a cere fisa din orice statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!