Jump to content

Martor Esp - probleme cu ESP-ul ?


IoneLL
 Share

Postare recomandată

Da, cand un cilindru nu functioneaza, motorul tremura ... si vibratiile se transmit in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi doresc enorm sa fie asta.Maine dim ma duc la service si dau comanda si sper sa mearga ca asta-vara cand am cumparat-o...Multumesc mult de sfaturi.

Modificat de alexmexer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut si eu problema cu esp aprins si cu mersul motorului tremurat. am desfacut capacul de la injectoare si am strans un pic papucii de la cablaj. am un an de cand s-a rezolvat problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au uitat cei de la buzau si au zis ca normal ar fi sa fie schimbat si cablajul cand se umbla la injectoare dar ei nu aveau decat un cablaj si au zis ca nu e nou si mai bine nu mi-l pune...deci e posibil sa fie cablajul...sa spunem ca e de vina cablajul...sa nu faca contact la vreun injector si sa merg doar in 3 sau 2 chiar si sa tremure masina din cauza asta?

 

intareste contactele din mufele injectoarelor. Daca nu este afectat cablajul, trebuie sa-si revina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am fost la service si mi-au zis aia sa ma duc la iasi la un electronist ca e posibil sa fie problema din calculator


mufele la contacte au fost stranse inainte sa reconditionez injectoarele ca au zis mecanicii ca sa nu ajung sa dau atatia bani la reconditionat...si dupa ce am plecat de la ei tot asa facea si de asta m-am dus si le-am si reconditionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rar sa fie probleme la ECU, la modelul tau... verificati bine cablajul, vezi ce erori stocheaza pe Engine... in functie de ele, vedem de unde este.

 

Altfel, si ECU se poate rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si inca ceva ce am obs azi...cand am ajuns la service au ridicat capota si discutam si le-am zis ca cei de la buzau mi-au si zis sa mai verific cablajul si sa verific si mufa aia principala(sper ca nu gresesc)...si azi i-am zis mecanicului si a bagat mana si a atins mufa aia si a zis ca se tine bine...dar dupa ce am plecat am mers cu ea vreo 20-25km si tot a vibrat dar foarte putin fata de dimineata pana sa ajung la service...sa fie oare de la aia?...nici numai stiu sunt asa de dezamagit am ajuns la 290mil bagati in masina asta cu tot cu taxa si nu o am decat de jumatate de an

Modificat de alexmexer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, curatata mufa cu spray de contacte, verificat cablajul, intarite contactele in mufele injectoarelor... asta trebuie facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult,chiar mi-ai mai dat curaj...Cand mi-a zis ala sa ma duc la iasi ca e de la ECU si ca ma mai costa vreo 300euro si ca daca nu o rezolva nici ala sa ma duc sa o vand am zis ca lesin acolo...Am sa iau un spray din ala si sa ma duc sa mai umble iar la contacte sa le mai stranga si sa scap odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-a venit comanda si am schimbat cablajul,am schimbat si filtrul de motorina si tot la fel...trepideaza de o ia dracu...nu stiu ce sa-i mai fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema cu esp-ul.Tocmai m-am intors de la munte si am oservat ca in momentul cand cobor o panta si virez stanga imi palpaie esp si-mi taie acceleratia.Am tot fortat-o si pe urcare si pe loc plan cu viraje stranse.Dar becul palpaie cand cobor o panta in momentul cand intru in viraj stanga sau cand ies din viraj si vreau sa accelerez imi taie gazul.Chiar m-am cam speriat ca am vrut sa fac o depasire imediat ce am iesit din curba si cand eram pe contrasens a inceput sa imi palpaie becul si nu mai accelera dar noroc ca si-a revenit repede cand am indreptat rotile si am reusit depasirea intr-un final.Aveti idee ce ar putea fi?Pe vagcom nu da nici o eroare.

Modificat de silau_2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai intrat tare in curba ,nu ?

E ud pe jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu era ud pe jos.Nu am intrat foarte tare dar nici usor :D .Ideea e ca daca virez dreapta nu face chiar si daca intru mai tare pe viraj.Precizez ca am cauciucurile destul de tocite pe spate si am un usor joc in bucsele bratelor spate (masina este 4 motion).

Modificat de silau_2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu esp-ul.Tocmai m-am intors de la munte si am oservat ca in momentul cand cobor o panta si virez stanga imi palpaie esp si-mi taie acceleratia.Am tot fortat-o si pe urcare si pe loc plan cu viraje stranse.Dar becul palpaie cand cobor o panta in momentul cand intru in viraj stanga sau cand ies din viraj si vreau sa accelerez imi taie gazul.Chiar m-am cam speriat ca am vrut sa fac o depasire imediat ce am iesit din curba si cand eram pe contrasens a inceput sa imi palpaie becul si nu mai accelera dar noroc ca si-a revenit repede cand am indreptat rotile si am reusit depasirea intr-un final.Aveti idee ce ar putea fi?Pe vagcom nu da nici o eroare.

 

daca nu ai nicio eroare, monitorizeaza viteza care o vede pe fiecare roata - pt asta trebuie sa mergi cu viteza mica....

 

altfel, trebuie vazut in timp... daca apare vreo eroare sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ideea este ca numai la coborare imi palpaie becul esp si nu-mi explic de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai presiunea ok in toate rotile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta o sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost la vulcanizare si aveam presiune 3.2 bari la o roata pe spate,fata de celelalte roti (2.2,2.3 bari).Sper sa se fi rezolvat problema, inca nu am avut timp sa o testez :D .Intre timp am gasit la cineva niste jante aluett pe 17 echipate cu anvelope.Problema este ca anvelopele sunt de dimensiuni diferite cele pe fata 215/50/17, iar cele pe spate 225/50/17.Intrebare mea este daca imi cumpar aceste jante este posibil sa am probleme cu esp-ul masina fiind 4motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul la 215/50/17 e mai mare decat 225/45/17 si o sa ai eroare pe vitezometru. O sa arate mai putin decat in realitate.

 

Si o sa ai erori si pe ESP, pentru ca rotile o sa se invarta cu viteze diferite, iar sistemul o sa inteleaga ca masina patineaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MRC pe spate am spus ca sunt 225/50/17 nu 225/45

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/45/17 este dimensiunea cauciucurilor cu care o sa-ti indice bine vitezometrul.

 

225/45/17 are 634mm in diametru

215/50/17 are 648mm

225/50/17 are 658mm

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine problema nu este cat imi indica vitezometrul ci daca imi da eroare esp-ul sa nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie foarte clar in manualul masinii, ca sistemul ESP sa functioneze normal, trebuie sa folosesti roti IDENTICE (geanta+anvelopa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa ai eroare pe ABS si ESP.

 

LE: am regandit-o si e posibil totusi sa nu ai eroare. Diferenta dintre cauciucurile fata/spate e de 10 mm in diametru, e posibil ca sistemul sa "gandeasca" ca cauciurile ( dubla cacofonie :)) ) de pe fata au uzura de 5mm si sa nu-ti apara eroare.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi merge saptamana aceasta sa le probez sper sa nu am probleme.Oricum jantele sunt superbe si abia astept sa vad daca se potrivesc pe masina mea.

post-116159-0-51360300-1394434727_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!