Jump to content

Martor Esp - probleme cu ESP-ul ?


IoneLL
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca e de la contacte imperfecte. desfa senzorul si incearca  curatarea lui inauntru.

FA o setare de baza,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cn din apropiere de mine care se pricepe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria cu Prestari servicii - vezi cine este mai aproape de tine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut din nou lipiturile senzorului g200 am fost la mecanicul care la pus pe masina becul sa stins sters eroare si iam zis sal calibreze si a zis k nu e nevoie merg cu masina cativa km si sa aprins.ce mai o fii din cauz ca nu la calibrat ?

Modificat de golftdialh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil. Era cel mai bine sa intre cu vcds ul si iti faca setare de baza...sa scapi de eroare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu stie zic si eu:(( trebuie sa introduca ceva date sau cam ce ar trebui sa faca ca sai explic.) MULTUMESC FLORIN PT RASPUNSURI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sigur dar cred ca asta e metoda :

Here you go man.

[select]
[03 - Brake Electronics]
[Measuring Blocks - 08]
Group 004
[Go!]
Check field 2, the value has to be between -1.5 and +1.5 m/s².
[Done, Go Back]
[Coding-II - 11]
Enter 40168, to enable the basic setting.
[Do it!]
[basic Settings - 04]
Group 063
[Go!]
Activate the Basic Setting.
[ON/OFF/Next]

 

After a successful basic setting, field 2 should say "OK".
[Done, Go Back]
To make sure the basic setting was succesful, check the sensor again.
[Measuring Blocks - 08]
Group 004
[Go!]
Check field 2, the value has to be between -1.5 and +1.5 m/s².
[Done, Go Back]
[Close Controller, Go Back - 06]

 

 

 

sau uitate pe aici http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1K)_Brake_Electronics_(MK60EC1)

                            http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Golf_(1J)_Brake_Electronics_(MK20)#Coding

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in setari iti da automat campul in bara de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi s-a aprins si mie azi ESP-ul dupa ce am luat o curba mai lunga si a intrat scurt ESP-ul in functiune...

 

am pus cablul: Brake Pressure Sensor 1 (G201) intermitent, am sters-o am plecat, iar s-a aprins

iar Brake Pressure Sensor 1 (G201) dar acum scria electrical fault

 

e pompa ABS ? trebuie schimbata toata ? totusi ABS-ul parca tine, n-am avut inca ocazia sa-l testez :D

 

aici: http://www.cbautoservice.co.uk/abs_fault.html zic baietii ca ar trebui sa se aprinda si butonul ESP, mie nu mi s-a aprins

stop pe frana am, deci oare o mai fi si switch-ul ? l`am schimbat acum vreo 3 ani cu unul de la reprezentanta vw

 

ce sa verific ? am o clona de cablu cu vagcom 409

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa abs trebuie schimbata pentru ca are senzorul esp incorporat, apoi trebuie făcut ceva ca sa recunoască noua pompa abs. Aceasta procedura am făcut-o eu acum 2 săptămâni și ma costat 600 RON pompa abs din dezmembrări trebuie cautat pe același cod. Am avut probleme cu găsirea pompei după cod, adică terminațiile cu litere, și 100 RON calibratul pompei pe mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm si calibratul se face din vag-com banuiesc :)

 

am testat azi dimineata, am abs, am asr, n-am esp... pe diagnoza apare electrical fault, deci adio pompa...

 

ai dat 600 lei pt touran sau golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi s-a aprins si mie azi ESP-ul dupa ce am luat o curba mai lunga si a intrat scurt ESP-ul in functiune...

 

am pus cablul: Brake Pressure Sensor 1 (G201) intermitent, am sters-o am plecat, iar s-a aprins

iar Brake Pressure Sensor 1 (G201) dar acum scria electrical fault

 

e pompa ABS ? trebuie schimbata toata ? totusi ABS-ul parca tine, n-am avut inca ocazia sa-l testez :D

 

aici: http://www.cbautoservice.co.uk/abs_fault.html zic baietii ca ar trebui sa se aprinda si butonul ESP, mie nu mi s-a aprins

stop pe frana am, deci oare o mai fi si switch-ul ? l`am schimbat acum vreo 3 ani cu unul de la reprezentanta vw

 

ce sa verific ? am o clona de cablu cu vagcom 409

 

incearca cu alt switch - nou - original - ... ca este mai ieftin - daca nu, alta pompa.

 

hm si calibratul se face din vag-com banuiesc :)

 

am testat azi dimineata, am abs, am asr, n-am esp... pe diagnoza apare electrical fault, deci adio pompa...

 

ai dat 600 lei pt touran sau golf ?

 

calibrat/setare de baza la senzori, codare, etc - da, se face cu VCDS-ul... dar posibil sa nu poti cu ce ai tu....

 

pt Golf 4 este in jurul la 300 lei o pompa ABS second...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi florin, am sa incerc cu un senzor de frana sa-l imprumut de undeva

 

am citit pe aici toate topicurile legate de erorile abs si esp, mie in afara ca imi apare martorul aprins si nu merge esp-ul, nu se aprinde epc-ul, nu se aprinde martorul abs, am stop pe frana... e normal ? :D

 

unii colegi pe aici ziceau ca se aprinde martorul epc, ala de abs, butonul ESP .. etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la caz la caz, in functie de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce senzor este acela care intra in cilindrul franei ? sa fie cel G201 ? :D

 

firul iese din mufa pompe abs, si intra sub cilindru, deasupra pe vasul lichidului de frana este si senzorul de nivel lichid, e alt fir separat

 

pompa ABS are codul: 1J0 614 517 G

 

 

 

 

la audi A3 mk1 zice ca este senzorul G201 http://workshop-manuals.com/audi/a3_mk1/brake_system/abs_adr_tcs_edl_esp/removing_and_installing_abs/esp_itt_mark_60_system_components/removing_and_installing_brake_pressure_sender_-1-_-g201/

 

:))

 

oi fi eu asa norocos ? sa am senzorul G201 in afara pompei ABS ?

 

alta schema pt golf mk4 http://workshop-manuals.com/volkswagen/golf-mk4/brake_systems/brakes_hydraulics_regulator_servo/assembly_overview_brake_servo_/brake_master_cylinder_for_vehicles_with_abs/edl/tcs/esp_mark_60/

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca acesta este senzorul... cod: 1J0 907 597 A

 

 

 

imi poate confirma cineva care s-a mai lovit de problema asta, ca acesta este senzorul G201 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ii scot mufa, are nevoie de vreo calibrare ceva ulterior ? sau numai daca umbli la calc pompei abs e nevoie de recalibrari

 

vreau sa vad firul daca e in ordine, noroc ca am senzorul asta in afara pompei ABS.. nu inteleg cum se face, mai ales ca e masina dupa 2002, dar e de bine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie facut nimic dupa aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

De cateva zile mi se aprinde in bord martorul ESP. Nu am observat ceva neobisnuit in comportamentul masinii. Daca iau contactul si il pun inapoi nu mai sta aprins. Dupa o scanare mi-a dat asta ...

 

Control Module Part Number: 1C0 907 379 M

 

  Component and/or Version: ESP FRONT MK60      0102

 

           Software Coding: 0019458

 

            Work Shop Code: WSC 01266

 

                      VCID: 341B9FD31723

 

1 Fault Found:

 

00778 -  Steering Angle Sensor (G85)

 

        014 -  Defective

 

Cam la 2,3 luni imi face aceasta figura ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca o curatare si o adaptare a senzorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea legata de senzorul g200 am luat unul de la dezmembrari si tot nu e bun inapoi nu la primit tind sa cred ca o sa merg fara esp ::D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.Cind este ESP- ul activat?cind martorul este stins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Daca e aprins in bord e dezactivat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!