Jump to content

Consum Golf Iv 1.4


minimoto
 Share

Postare recomandată

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • soila

    34

  • SSRAZVAN

    15

  • Gratian68

    10

  • kazyon

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fa-i o testare cu VAG-COM-ul ! Sa dai cu parerea este simplu, dar nu cred ca te ajuta prea mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru ajutor ! Aveti idee daca diagnoza VAGCOM este acelasi lucru cu diagnoza care se face la service-ul Porche?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! sunt pe cale sa imi cumpar un golf4 Gti(1.8t 150cp)! imi puteti spune umpic cam ce consum ar avea! va rog mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Citind topicul deschis imi dau seama ca golful meu 1.4 AXP consuma cam mult .....in oras irelevant ...11% lejer ..in afara mi se pare cam mult ...sub 7% nu am reusit sa scot in conditiile in care am mers 90-110 .....aveti idee cam de la ce as putea avea un asemenea consum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sonda lambda dusa... probleme pe la egr ?

pe la ce ture schimbi ? la AXP eu o schimb pe la 2500 ture, si am scos consum urban de 7.2, dar nu in bucuresti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Depinde ce vreti de la masina asta Golf 4 de 1.4 tip motor AXP. Daca aveti grija de schimburile la timp facute mai ales uleiul de motor 5W30 sa aiba norma 504 - 507, pute-ti scoate un consum de maxim 8 in oras si 5,3 - 5,5 la drum intins. Curatenie la clapeta de acceleratie, EGR o data pe an, filtrul de aer sa fie curat.

Ca ulei recomandat este 5W30 norma 503 dupa norma veche iar dupa norma noua 504 de exemplu Castrol EDGE, Repsol, Liqui Moly. Cel mai bine merge cu Liqui Moly 4200 dar este un pic mai scumput. Insist cu uleiul de motor sa fie conform normei 504 / 507 deoarece este obligatoriu pentru norma EURO 4. Eu schimb uleiul in luna noiembrie si se simte diferenta la un consum mic si iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus castrol magnatec 10/40W si imi papa cam 200grame la 1000km dar in conditile in care merg prin oras si ma enervez ii mai dau si talpa...(atunci consuma cel mai mult ulei pe la semiringurile de la supapa)acum la urmatorul schimb ce ma sfatuiti sa ii pun?(schimbul o sa aibe loc in cateva luni...m-am gandit la aral 10/40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam mult consum...

incearca sa schimbi uleiul, de la rheinol sau motul, uleiuri facute in germania, nu turcisme de castrol si mobil

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca ulei pus a fost reetichetat si mai mult ca sigur facut in turcia...am auzit ca aral se face numai in germania si vreau sa incerc acest tip de ulei in care am mai multa incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aral am pus la T5 si m-a dezamagit...

acum am 5W-40 Rheinol la ambele si niciun consum de ulei nu exista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inainte iti consuma pana sa pui rheinol?de care aral ai folosit?Ce reprezinta norma de 504/507 am vazut ca o recomanda colegul de mai jos impreuna cu uleiul 5/30 dar ma gandesc ca mie daca imi consuma 10/40(care mai mult ca sigur e din turcia)sa nu pun asa subtire..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful nu consuma ca abea am trecut de 100.000km cu el

dar T5-ul are ceva km in spate, si la castrol imi consuma cam 1-2l intre 15.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norma aia de 504/507? ce reprezinta?

Modificat de SYNDROM3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

504/507 sunt normele de ulei pentru long-life, schimbul de la 30.000km in sus, trebuie ca motorul tau sa suporte long-life service, iar motoarele 1.4 nu suporta, de obicei cele de cilindree mare au si certificare pentru long-life oils

pentru benzinare ai nevoie numai de 502

eu asa ceva folosesc in T5 de peste 2 ani, iar in golf am pus toamna trecuta, si dupa 2000km si iarna trecuta e la acelasi nivel

http://www.baiadeulei.ro/produs.php?id=98

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Colegul soila cu T5 are alta norma de ulei, dar eu la Golf 4 tipul de motor AXP am norma obligatorie 504 - 507 deoarece am acel QG1 pentru long life service. Pentru colegul Syndrom3 uita-te

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.golfu meu are pe carte norma QG1.La ultimu schimb i-am bagat ca desteptul castrol magnatec 5w40 si la c-am baut.Cand am venit cu ea in tara acum 3 ani i-am bagat havoline 5w40 care avea pe eticheta norma de long life si cu havoline nu la mancat.E acum m-am gandit sa ii pun castrol SLX care are tot norma LL ulei care a fost folosit si in germania dar desteptul de mine nu l-am tinut pe acela ca na........mecanicii astia.Ca si o parere eu unu m-am hotarat sa ii pun Castrol SLX 5w40 cu norma LL ca eu am QG1.Voi ce parere aveti si luand in considerare ce a spus colegul de mai sus????

BAFTA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare SSRAZVAN, ca să fii sigur că motorul tău de tip APE este OK, la următorul schimb fă o curățare cu un Engine Flash. Motorul trebuie curățat periodic cam la trei schimburi de ulei. Poți face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut probleme cu termostatul,mi-a crescut apa de 2 ori la 130 grade bec aprins fiert motor tot tacamul.Dupa toate problemele am remarcat ca a scazut consumul de benzina cu minim 1 litru /100.Termostatul vechi lucra bine batut in cuie la 90grade.Se mai intampla si minuni.. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sonda lambda nu functioneaza in sarcina maxima, ci doar in partiala sau mers constant (closed loop).

Cand e defecta, creste consumul si motorul poate manifesta smuceli in mersul constant (cel mai bine se verifica in service, e greu sa iti dai seama empiric ca e o sonda defecta).

Intampin aceiasi problema la benzinarul meu de 1.4.

Cum pot remedia asta?

Asteptp un raspuns!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca s-ar impune o schimbare a ei,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Gratian68.Din ce ai scris tu m-ai sus ai perfecta dreptate dar vreau sa iti zic ca eu am verificat urmatoarele si sincer nu as crede ca am uzura la motor astfel incat sa consume ulei:

-am verificat filtrul de aer si am o portiune foarte mica de ulei pe filtru ceea ce este normal din ce stiu eu si mi-au spus si mecanicii

-am verificat bujiile si sunt curate fara depuneri de ulei pe ele(daca ar fi urme de ulei asta inseamna segmentii uzatii,semeringuri supape duse si etc

-motorul trage de rupe deci eu zic ca inca are compresie in el astfel ma uitam la el

Si cum naiba sa imi explic ca,cu havoline 5w40 care avea norma de LL nu imi consuma ulei(bine la vreo 1000km scadea foarte putin si este absolut normal) si cand trec la castrol magnatec la baut ca nebuna.Deci ce sa inteleg:ca daca ii bag ulei cu norma de LL merge

Sincer sa va zic sunt in cea mai mare dilema ca efectiv nu stiu ce ulei sa ii bag si sincer acum fara suparare as vrea sa merg totusi pe ulei cat de cat recunoscute.Si multi mi-au zis sa ii bag un ulei mai gros da aici sincer nu i-as baga un ulei mai gros ca mai ales la noi la munte iarna e naspa si sa mai ai si un ulei mai gros pai pana is face ungerea calumea.............. :vaidecapulmeu:

Va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!