Jump to content

Scaune Pentru Copii


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Si eu am avut aceeasi dilema acum ceva timp si am ales un model asemantor cu Joie Trillo Shield Ember. Cele care se rotesc 360 sunt ok petru o perioada apoi nu te mai poti folosii de avantajele lor plus ca ocupa mult loc. 

Pentru plimbari scurte eu as merge pe unul din modelele gen Joie Trillo Shield Ember. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Fiica mea are deja 3 ani jumate (zboara timpul) si problema noastra cea mai mare nu e varsta si greutatea ci inaltimea... in jur de 105cm deja.

Britax-ul deja a cam ajuns la limita, si uitandu-ma pe specificatiile scaunelor cat de cat mai safe si cu rating bun, ce duce spre 125cm/145cm ar fi doar astea 2:

https://axkid.ro/produs/scaun-auto-copii-i-size-axkid-one-2/?attribute_pa_model=one-2&attribute_pa_culoare-premium=tile-melange&gclid=Cj0KCQiAxbefBhDfARIsAL4XLRol3IVFccKT-X6eFrHzl1gLpZoUHTkiqA0R2TbgWRwsYKBpButEqpEaAmmiEALw_wcB

dar asta nu e rotativ ( chiar daca nu 360, dar macar suficient cat sa poti pune copilul mai usor in masina, ca la 4-5ani si spre 15-18kg deja nu mai e asa usor, si nici nu prea l-as lasa sa se catere prin masina, mai ales toamna/iarna cu mizerie pe talpi :D )

Totusi, l-am vazut la cineva in masina, si mi se pare destul de masiv, iar cu protectiile alea zici ca e rollcage :) 

Passatul nu e o masina mica, dar am emotii...

sau

https://www.silvercrossbaby.com/car-seats/the-car-safety-collection/motion-all-size-360/

asta zice-se ca ar fi ok pana la 145cm, si e si rotativ... la siguranta e la limita verde in teste ADAC, deci are un punctaj corect imho, sau acceptabil pentru mine sa zic asa ca safety rating.

 

Voi ce scaune mai folositi, pentru copii in zona 4-6 ani, 105-145cm...? Sa fie rearfacing sau rotativ. Inca nu sunt dispus sa tin copilul frontfacing, incerc sa lungesc momentul cat de mult se poate :)

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!