Jump to content

Pierdere Semnal Radio


limac
 Share

Postare recomandată

Tot asa patesc si eu: Pe golf 5 / 2008 posturile de radio pierd frecventa. Degeaba studiam eu manualul de la radio. Vad ca e o problema generala. Eu am dezactivat sistemul RDS. Inca nu am observat vreo diferenta....

Modificat de Bal Ciprian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • limac

    4

  • Bettytzuc

    4

  • zafycom

    3

  • psyk3

    2

Salut,

Daca te ajuta cu ceva am patit aceeasi chestie cu o O1. Problema s-a dovedit a fi de la amplificatorul de semnal, care, cu toate ca se afla in standard, lipsea cu desavarsire. De ex. pe vacaresti nu prindeam Radio Guerrila. Dupa ce mi-au pus amplif nu mai am probleme de cat in zonele Victoriei si Cotroceni care deh, sunt bruiate...nu cred ca sunt singurul care nu mai prind nimic clar acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba de amplificator, acela este deja in dotarea masinii, este in antena sau ma rog la baza antenei ii lipseste adaptor care face legatura la alimentare a amplificatorului. Pentru cei interesati ii pot ajuta cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel isi pierde semnalul si RCD 510, am verificat intr-un Tiguan. Sunt curios daca RNS 510 se aude la fel.

Era cat pe ce sa-mi cumpar MFD2 cu gandul ca o sa am semnal radio bun. Ms pentru informatie lucian.

Am avut un Clarion pe masina dar nu mai are farmec bordul masini. Simti ca lipseste ceva si asfel am revenit la RCD. Cu Clarion prindeam toate posturile fara niciun pic de fasait.

Am amplificatorul de semnal care l-am avut pe clarion, il pot da cui vrea sa testeze cum se aude cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 exista 2 modele de antene, primul model, cel vechi, unde antena este integrada in instalatia de dezaburire a lunetei si al doilea model, cel nou, unde antena este pe plafon, fixata cu picior si filet.

Golful meu 5 este din 2004, fara antena pe acoperis si receptionez urmatoarele posturi perfect in orice zona a Bucurestiului, in afara de zona Apaca/Vodafone/Vasile Milea cu Iuliu Maniu : Kiss FM, Radio 21, Deea, One FM, PRO FM, Guerrila. In zona Apaca se bruiaza pe toate posturile si RCD 300 si Panasonicul din Golful 4 si un Alpine care il aveam pe Passat si banuiesc ca ori din cauza celor din caminele de la LEU care emit ceva posturi pirat, ori din cauza cladirii Vodafone :frigbaitata: In N, S, E, V + centru se aude cristal inclusiv la volum mare, deci se pare ca VW iar a luat un lucru care functioneaza bine si l-a stricat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si a mea e din 2005 si de atunci e la mine(de noua) si cu RCD-ul 300+ (era pachetul cel mai performant pe atunci) nu am avut probleme niciodata,insa totusi in zone montane receptia era destul de slaba...Acum am trecut la un RCD500 MP3 si 6cd :rolleyes: si vad ca se aude foarte bine si asta ca si 300-le :) .Nici eu nu am antena cum am vazut la alte Golfuri :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona Apaca se bruiaza pe toate posturile :)

Acelasi lucru il patesc si eu cu RCD 300. Se stie, zona Apaca, Leu il dau pe CD :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Acum am dat si eu de topic.

Si eu patesc cam aceeasi chestie, din cand in cand parca postul amuteste complet, am CD-playerul din stock (fara mp3). N-am remarcat daca se intampla doar in Bucuresti, mie mi s-a intamplat pe mai multe posturi (KissFM, Radio21, ProFM, EuropaFM), si singura solutie gasita e ca atunci cand tace sa apas pe butonul pt postul respectiv (sau sa schimb postul :rolleyes:). Am uitat sa intreb in service daca exista remediere pt asta, dar cum sapt asta ma duc din nou, poate aflu un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu ma plang. La mine nu face nimic din se ce povesteste pe aici si am RCD 300 cu mp3 (masina am ridicat-o vineri) si de atunci merge numai pe radio. Prinde tot ce misca iar Kiss FM-ul se aude intr-un "mare fel"! Poate au inceput sa mai schimbe ceva, la capitolul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa fie. Dar e timpul prea scurt ca sa-ti dai seama. Nici eu n-am observat la inceput asta. Mi se parea ca e fara cusur masina. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

vinerea trecuta am intrat si eu in posesia unui golf V cu RCD 300 care stie si mp3. sunt foarte dezamagit de calitatea audio si in principal de aplificatorul radio. Majoritatea posturilor radio se aud distorsionat indiferent de zona Bucurestiului in care ma aflu. Nu mai zic ca in zona Apaca _ Militari se aude ingrozitor. Intr-o Octavia 2 se aude perfect chiar si acolo, unde semnalul radio este puternic afectat din cauza antenei postului Realitatea TV.

Sa inteleg ca este o probl generala si nu se poate face nimik in acest sens? Bineinteles excluzand varianta de a schimba casetofonul

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta la Octavia 2 unde nu merg mai mult de 2-300m fara sa pierd semnal in oras.

La GTI (RCD 500) nu am nici cea mai mica problema.

A trecut o luna de cand o am si nu am pierdut nici o data semnalul in nici o zona si pe nici un post de radio. Nu stiu care ar putea fi explicatia de ce unele merg bine si altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi prb o am si eu la rasnita mea in craiova si imprejurimi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca masinutele noastre sunt intr-o lume a lor ... plina de cd-uri! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fratilor am masina de 2 saptamani si nu am antena pusa din cauza fricii de smenari, si chiar cu ea scoasa prind posturile radio super si am radioul standard 300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu dadeam jos antena de frica sa nu mi-o fure pana m-am sictirit si n-am mai dat-o jos deloc. Oricum si cu antena si fara antena receptia e cam aceeasi. Parerea mea, bineinteles. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce antena fratilor??? Ca Jetta mea n-are nici o antena externa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful are o antena care se insurubeaza / desurubeaza. Dar cu antena sau fara sunt prea mici diferentele de semnal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

oare daca se monteaza asa ceva link se rezolva problema semnalului.eu unul nu mai am delos dupa ce am schimbat antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am probleme cu Casetofonul,Antena,. Respectiv (ascult radioul Fm nu conteaza postul la un moment dat nu mai am deloc semnal de niciun fel)dau pe AM nimic. Dupa cateva secunde dau pe Fm si totul revine la normal.La un drum de 45 de minute se poate intampla de 4 ori s-au niciodata.Daca nu fac trecerea de la FM la AM si invers semnalul nu revine la casetofon.

Antena ....... pot sa zic ca are uzura la partea de jos ( la filament ). Am sa o schimb ......150 Ron la Reprezentanta.

80 pe alte saituri.

Daca mai are cineva aceasta problema astept sugesti.

Acest mesaj l-am scris in data de 28-03-2011

Modificat de B-300-MSK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceleasi simptome pe Zu si Radio21, in Bucuresti, cu MFD2-DVD. E "boala lor"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate remedia cu un amplificator de semnal, am avut eu pe masina cu mp3 player aftermarket, foarte ok sunetul, dispare total diferenta dintre radio si cd.Din pacate nu stiu sigur daca este si modelul cu mufa speciala de care este nevoie la masinile noastre pentru unitatea originala, dar cred ca trebuie sa existe asa ceva, se monteaza frumos intre mufa originala de la antena si unitate = problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Buna ! Am și eu o problema, când apăs frana îmi bruiază radioul, când dau drumul își revine + daca ies din din oraș nu merge deloc, chiar daca schimb eu frecventa manual, nimic. Am un radio rcd220.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!