Jump to content

Pierdere Semnal Radio


limac
 Share

Postare recomandată

Cine se mai confrunta cu problema pierderii semnalului radio pe jetta sau golf 5 ?(cred ca e acelasi radio). Probleme am in special pe kiss fm. Si care ar fi remedierea? Service-ul mi-a spus ca s-ar monta un amplificator de semnal (sau asa ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • limac

    4

  • Bettytzuc

    4

  • zafycom

    3

  • Heliu

    2

  • Administrator

Teoretic toate VW au amplificator de semnal deci nu trebuie montat nimic suplimentar. Ca remediu pentru tine e sa schimbi frecventa manual +0.1Mhz si inapoi -0.1Mhz si va merge bine postul respectiv.

Daca esti din Bucuresti (nu ai la profil trecut) schimbi din 96.1 in 96.2 si apoi dai la loc 96.1Mhz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mere vro 30s, apoi iar se aude ca un kkt :/

E drept ca e "ieftin". Nu costa decat vro 4-500E un cdchanger la vw.

Bataie de joc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din bucuresti sunt. exact asta am facut, schimb frecventa manual, timp de 3-4 sec se aude ok, dupa care iar se pierde semnalul. Poate fi ceva si cu antena?

(desi asta nu se vede nicaieri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin :) dar si mie mi se intampla acelasi lucru la Audi si cu DVD Alpine. Si am si amplificator si tot ce-i trebuie...si tot pe Kiss FM. Si asa pateam si inainte de a schimba headunit-ul original cu DVD-ul Alpine. Nu sunt sigur daca scula este de vina sau mai degraba diversele bruiaje datorate aglomerarilor urbane combinate cu anumiti parametrii de emisie ai postului respectiv. Pe alte posturi (Radio 21, Europa FM) nu face chiar asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema si in Brasov, si tot cu Kiss Fm, head unit audi concert.

Cred ca e din ciclul " toate face asa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine KissFM e cel mai sensibil din toate, nici nu se compara cu alte posturi. Mie mi se pare ca EuropaFM se aude cel mai bine. Cred ca tine si de puterea de emisie a fiecarui post si sensibilitatea la "bruiajul" din zona respectiva, cum zicea colegul de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Inclin sa cred ca Rapier are dreptate si pierderea semnalului nu tine de Golf 5 / Jetta ci de cu totul alte cauze .

In Constanta eu patesc asa cu Radio21 si nu in camp ci pe anumite portiuni ale unor strazi chiar din centrul orasului .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca nu le-o fi placand carcotasii! :wub: :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema cam de cand am cumparat masina(de 1 an jumate). Precizez ca stau in Arad si problema am semnalat-o la Radio 21 si Kiss FM. Cel mai bine merge Europa FM si Pro FM. Am incercat sa scot antena, sa o bag la loc, am incercat si chestia cu +0.1Mhz -0.1Mhz... Nu m-am bagat mai departe deoarece inca masina e in garantie si sincer nu prea am vreo idee ce sa-i fac. Tind sa cred ca radioul este de kkt...

PS : Mai am si o dacie break 1996 si imi merg toate posturile perfect, am ascultat in special radio 21 si kiss Fm sa vad daca se intampla acelasi lucru si la dacie dar totul se aude stereo. Radiul de dacie este cu 50 de RON din piata vechi de cativa ani buni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema aceasta o au multe "scule" dar pe VW cred ca este ceva general....eu ma pregatesc sa ii schimb ampliful dar dupa ce iese din garantie....este si o problema sensibil-tehnica dar si din cauza multitudinii de emitatoare si relee de telefonie si tv din orase...... am avut un mp3 Pioneer deh-3600 si nu aveam nicio problema de acest gen.

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Sa ma f....ut n ele de casetofoane originale.Gata sunt hotarat sa-l schimb si al dracu acum merge perfect.Pina acum cum ascultam ceva mai tare se oprea iar la fidelitate si cu boxe din piata se auzea mai bine.Dupa ce i-am pus gind rau sa-l schimb merge perfect dar tot il schimb nu mai scapa ......

Este adecvarat ca fara antena originala nu ai o receptie buna in zone cu semnal mai slab iar din cind in cind in contactul dintre suportul antenei si antena intra praf si uneori vapori de apa. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde naiba e antena aia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cind in cind in contactul dintre suportul antenei si antena intra praf si uneori vapori de apa.

Eu cred ca exagerezi putin. Nu are cum sa intre praf sau vapori de apa si chiar daca intra acolo este un filet de vreo 3cm care nu se poate acoperi tot de praf si apa.

La Golf 5 exista 2 modele de antene, primul model, cel vechi, unde antena este integrada in instalatia de dezaburire a lunetei si al doilea model, cel nou, unde antena este pe plafon, fixata cu picior si filet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Si la Skoda se intampola acelasi lucru cu radioul, din ce cred eu este o problema cu antena cumva in afara de radio, deasta au pus si amplifurile acdelea, la skoda cel putin lipsesc si acelea.

Eu incerc sa imi aduc un amplificator pentru antena sa vad cum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si La Multi Ani!

am si eu aceeasi problema ca si voi. Am crezut ca e defact radioul. La dealer au testat si verificat si au spus ca nu e nici o problema. Discutia a fost destul de aprinsa lunga dar nu are sens sa o reproduc acum.

Concluzia la care am ajuns singur (cei de la VW nu recunosc nimic) este ca de vina este sistemul RDS al radioului. Mai exact, sistemul este foarte sensibil si imediat ce simte o frecventa mai puternica a aceluiasi post de radio - de ex. la periferia orasului preia frecventa aia. apoi ramane fixat pe ea desi semnalul scade. Acest lucrul il puteti sa verificati si voi tinand apasat mai mult de 5 sec. pe butonul MENU, pana intra in modul diagnoza. problema (cel putin la sistemul pe care il am eu) este ca RDS-ul nu poate fi dezactivat decat temporar, nu permanent.

Toate cele bune,

Birkoff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact...

Daca ma intorc de la Buzau, abia prin Colentina trece pe frecventa "de bucuresti"...pana atunci se aude foarte prost...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Viorelgsm, asta se intampla [pt ca ai activata functia AF (alternative frequency), ca tot au cei de la Radio 21 un jingle despre asta :somnmare:. Incercati cu aceasta functie dezactivata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

toti avem problema asta :huh: muzica din golf e naspa...eu mi-o schimba saptamana viitoare ca nu mai suport cd de fabrica,sper sa nu patesc lafel si cu cd de o sa il pun si sa imi treebuiasca amplificator pt. radio ca nu imi cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toti avem problema asta :)) muzica din golf e naspa...eu mi-o schimba saptamana viitoare ca nu mai suport cd de fabrica,sper sa nu patesc lafel si cu cd de o sa il pun si sa imi treebuiasca amplificator pt. radio ca nu imi cumpar

Nu e vorba de amplificator de antena acela il ai oricum in antena, o sa iti trebuiasca alimentare pentru el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am MFD2 cu antena GPS - banuiesc ca tot asta este folosita si de radio, ar fi trebuit sa fie mai isteata, dar degeaba, la cealalta masina va spun sincer ca nu am probleme cu receptia posturilor de radio, noroc cu CD - changer -ul !:frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor ce au pus astia pe golf se cheama JANGHINA eu patesc asta si pe 21 si pe kiss cu naiba romanaia actualitati merge bine europa fm si altele, sa fie de vina cele doua posturi sau bruajele, si totusi pe alte sisteme audio se aud excelent si primele doua. Si eu as vrea sa-l schimb pe cel din fabrica insa nu am gasit alt sistem care sa se potriveasca in locul celui original si sa nu iasa o tiganie, cu sistemul original bordul arata bine ... recomandari are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor ce au pus astia pe golf se cheama JANGHINA eu patesc asta si pe 21 si pe kiss cu naiba romanaia actualitati merge bine europa fm si altele, sa fie de vina cele doua posturi sau bruajele, si totusi pe alte sisteme audio se aud excelent si primele doua. Si eu as vrea sa-l schimb pe cel din fabrica insa nu am gasit alt sistem care sa se potriveasca in locul celui original si sa nu iasa o tiganie, cu sistemul original bordul arata bine ... recomandari are cineva?

Pai eu fac acelasi lucru pe care vrei si tu sa il faci.

Imi trimite cineva de la harghita acum suportul pentru cd normal si sub locul unde o sa fie cd o sa am loc de pus tel mobile.ca la golf 4.nu arata asa bine dar sigur iti poti pune un alpine pe masina care e peste porcaria aia de fabrica.asa ca incearca si tu sa iti cumperi un suport dala,vezi ca mai vindea cineva pe forum,cauta la cumparari ca am dat eu un anunt ca vreau sa cumpar si se mai oferise cineva sa imi vinda.bafta

Modificat de Heliu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am dat de topicul asta. Eu am masina de 2 saptamani si tot asa, varza, nici un post nu se aude perfect, fata de cealalta masina la care Alpine-ul prinde tot perfect. Am intrat in MENU sa vad semnalul postului de radio si toate-s aproape de maxim dar degeaba, tot bruiat, gajait, fasait, se aude, deci e o boala de-a lor pe care nimeni de la vw nu a sesizat-o sa faca ceva in acest sens? Hai sa ne adunam toti sa facem ceva o adresa oficiala poate gasesc vreo solutie sau poate exista deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu in Ploiesti. Am zis ca doar la mine s-o intampla asta dar vad ca nu. Si tot cu Kiss Fm. Eu nu zic nimic de Radio 21 ca in Ploiesti nu se prinde deloc. :P Dar aceeasi problema o am si eu cu radioul. Sunt momente in care se aude un fasait extraordinar dupa care isi revine daca mut putin frecventa manual. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!