Jump to content

Zgomote la rulare


j0ke
 Share

Postare recomandată

Deadly... eu unu' nu cred ca mecanicul a reusit sa invarta roata cu putere , incat sa simuleze conditiile in care apare zgomotul...

o problema asemanatoare am avut si eu cu fosta mea masina(o Solenza) si totul era de la un rulment care nu avea nici macar un strop de joc...rulment care m-a intors de 3 ori in service(asta e alta problema)

depistarea problemei s-a facut la sugestia unui mecanic foarte in varsta. pana nu a scos planetara si nu a invartit in gol de disc...nu s-a confirmat...

ma rog...sunt o gramada de situatii, insa eu personal as mai verifica si cauciucurile, eventual le-as mai schimba intre ele, iar daca zgomotul persista, in acelasi loc-clar avem probleme cu un rulment defect

toate bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 324
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SSRAZVAN

    15

  • bamse

    12

  • georgebz

    12

  • lupo_bv

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator
Din stanga spate se aude zgomotul.

Verifica daca anvelopa respectiva are deformata calea de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la o vulcanizare si am pus roata de pe stanga spate pe dreapta fata, astfel incat sa fie ambele cauciucuri cu uzura mai mica pe fata. Din pacate a nins destul de mult si a trebuit sa merg destul de incet. Acum nu se mai aude nici un zgomot, insa abia cand voi iesi pe asfalt uscat va voi spune exact daca se mai aude ceva. Teoretic, daca pe stanga spate era anvelopa cu probleme, acum ar trebui sa se auda acel zgomot pe dreapta fata. Multumesc pentru ajutor si voi reveni cu detalii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deadly- asa ceva am patit si eu, doar ca aveam zgomotul pe fata stanga (asa auzeam eu din masina), mi-am schimbat si rulmentii pe fata (inainte sa am zgomotul asta), eram panicat ca sa aflu ca dupa 3 luni sa fie uzati rulmentii :frigbaitata: , dar nu a fost asa, era defapt o denivelare pe trenul de rulare la cauciucul din dreapta fata (in service a observat un mecanic mai in varsta,care era in trecere), le-am schimbat cu unele de iarna (asta am avut) si a disparut complet zgomotul, precizez ca aveam si vibratii in pedala, volan la 50-60km/h , acum au disparut complet...au mai ramas greierasii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa cum am promis, am revenit cu detalii. :icon_thumright: Am reusit azi sa ies cu masina pe asfalt curat si am realizat ca acum zgomotul nu se mai auzea pe stanga spate, ci pe dreapta fata. Am fost la o vulcanizare si s-a observat ca intr-adevar cauciucul cu problema are o denivelare pe trenul de rulare. :blink: Desi nu-mi pot explica cum a aparut acea denivelare, recomand tuturor sa verifice un pic si cauciucurile cand aud ,,zgomote" la rulare. :icon_thumright:

Numai bine si Sarbatori Fericite ! :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema la rulare cand trec peste denivelari cu fata.Simt batai metalice in podea cand pe stanga cand pe dreapta.Oare sa fie de la suporti ( stanga motor si dreapta ce tine cutia?)Nu de mult am verificat toata bucsaraia pe masina si a trecut cu brio partea din fata.Am citit pe forum ca daca imping cu picioru in roata stanga pot vedea daca se misca tare motoru ceea ce am si facut (se misca destul de tare zic eu).Daca mai dau cu spatele si un frana brusca parca se rupe motoru sub capota (pocneste).recent am schimbat distributia se poate sa fi demontat tamponu stanga?Nu mi sa zis ca sa cumpar si suruburile de la suport (am inteles ca sunt de unica folosinta). :o :D

Cum as putea sa verific singur care suport e dus?

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si planetarele sa nu ai joc in ele. Eu asa am patit, cateodata aveam zgomot (lovituri/batai in podea) la denivelari, la franari si plecari mai in forta. Cand am verificat aveam joc la una din planetare la capatul de la cutie. Le-am schimbat si am rezolvat problema. Bafta!

Modificat de Tavy81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tavy81 am fost deja la 4 mecanici ca sa vad ce bate la masina pe fata si nu isi da seama nimeni ce are masina.Au verificat bucsele ,telescoapele,pivoti,planetare,suporti motor toate sunt in regula.Ieri am facut test telescoape in reprezentanta la .... si au iesit bine cred .Altu zicea sa le schimb altu cica ca sa nu le schimba naiba ii mai intelege.Oricum aseara am dat comanfa la telescoape fata spate>Azi am schimbat suport cutie viteze stanga de sus cica ala ar fi fost "buba" dar nu e asa.Bataile persista.

post-34423-1262185786_thumb.jpg

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revin cu detalii. :P De cand am schimbat rotile de vara cu cele de iarna, NU se mai aude absolut nici un huruit. :D Deci, intr-adevar problema mea era de la unul dintre cauciucurile vara care avea o denivelare pe trenul de rulare.

Era cat pe ce sa ma duc la service sa verific rulmentii, insa datorita voua am reusit sa economisesc timp si bani. Va multumesc tuturor si va doresc numai bine. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Dati-mi va rog o sugestie, un sfat nu stiu nici eu ce anume .Am un zgomot si mai exact cand accelerez si nu este o regula a turatiei se simte un tremurat in podeaua masinii cu cat accelerez mai tare cu atat se amplifica. Cu cat fortez accelerarea mai mult cu atat face mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.Am si eu o problema la masina din semnatura.Cand motorul e cald,cand accelerez mai ales in sarcina se aude un zgomot de la motor un fel de huruit.Asta se intampla doar cand accelerez si am incercat si sa apas ambreiajul si tot asa face daca o accelerez in gol nu se aude asa accentuat ca in mers dar tot face.Nu cumva e vreo rola de la distributie sau ceva de pe acolo eu asa banuiesc.Astept niste sfaturi despre aceasta problema ca e suparatoare la mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw golf vI variant 2002

Salutare! Am si eu un sunet la directie in unele momente ,ca sa ma fac inteles va explic cam cand se aude acest sunet , spre exemplu la plecarea de pe loc cu rotile virate ori stanga ori deapta in momentu in care las ambreajul , suna ca si cum ceva s'ar forta! La un moment dat l-am auzit si in mers in o curba la o viteza destul de mare dar de scurta durata!Daca aveti vreo idee , si o intrebare ar fi daca la servo directie exista o curea care sa poata fi slabita sau ceva de genu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se aude in virari si e sunet metalic/trancanit ciclic...e planetara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razva_88 la viteza de peste 80 se aude?Daca o bagi din a 3-a in a 2-a si lasi ambreaju sa se infraneze din motor se aude mai tare?Te intreb deoarece si la mine face asa si e un rulment din cutie.Maine am sa schimb si eu cutia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vw golf vI variant 2002

Salutare! Am si eu un sunet la directie in unele momente ,ca sa ma fac inteles va explic cam cand se aude acest sunet , spre exemplu la plecarea de pe loc cu rotile virate ori stanga ori deapta in momentu in care las ambreajul , suna ca si cum ceva s'ar forta! La un moment dat l-am auzit si in mers in o curba la o viteza destul de mare dar de scurta durata!Daca aveti vreo idee , si o intrebare ar fi daca la servo directie exista o curea care sa poata fi slabita sau ceva de genu!

incearca sa definesti un pic acest sunet. asa la prima parere tind sa cred ca e vreo bieleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG in frana de motor nu se aude absolut nimic ca am avut si eu demontata cutia si am schimbat rulmentii se aude numa cand accelerez mai tare in orice treapta de viteza sau chiar si pe liber daca o accelerez.Habar nu am de la ce sa fie oare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-a costat toata distractia cu rulmentii?Si eu trebuie sa schimb 1 sau 2 rulemnti si vreau sa stiu la cat sa ma astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am si eu o problema la masina din semnatura.Cand motorul e cald,cand accelerez mai ales in sarcina se aude un zgomot de la motor un fel de huruit.Asta se intampla doar cand accelerez si am incercat si sa apas ambreiajul si tot asa face daca o accelerez in gol nu se aude asa accentuat ca in mers dar tot face.Nu cumva e vreo rola de la distributie sau ceva de pe acolo eu asa banuiesc.Astept niste sfaturi despre aceasta problema ca e suparatoare la mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare

am si eu o problema la golful din semnatura. Daca s-a mai scris undeva despre acest lucru cer sa ma scuzati, dar am cautat si tot am cautat si nu am gasit nimic asemanator cu problema mea. a inceput de aseara usor usor si astazi si mai tare. Problema e cam asa:

- cand accelerez apoi ridic piciorul de pe acceleratie se aude un suierat, indiferent de treapta de viteza in care ma aflu si de viteza pe care o am

- acelasi lucru se intampla si in momentul in care schimb vitezele

- suieratul apare doar atunci cand ridic piciorul de pe acceleraie dupa ce am fortat masina un pic (in sarcina)

- daca merg in panta, masina se accelereaza singura si schimb viteza dintr-o treapta inferioara in una superioara, nu se aude nimic

Daca este cineva care a mai patit la fel sau are vreo solutie rog sa imi spuna si mie sa stiu unde sa umblu.

Suieratul nu schimba nimic din performantele masinii.

O seara placuta.

Modificat de R0C0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor!

Cer scuze moderatorilor daca problema mea mai este tratata si altundeva, dar din cate am cautat - fara prea mare succes.

De o saptamana am observat un zgomot ca un "chitzait" , asemanator cu zgomotul pe care il face o rola "pe duca" (zgomot metalic- ascutit). zgomotul nu este constant si la relanti, indiferent de cat accelerez motorul, nu se aude.

Zgomotul apare doar cand motorul este in sarcina, indiferent de treapta de viteza, motor cald sau rece. Mentionez ca am batai puternice la gropi/drum mai denivelat din cauza telescoapelor fata care trebuie schimbate(mai banuiesc si bucsele trapez-cele mari, bucse bara stabilizatoare - insa pivotii, capetele de bara si bieletele mi-a confirmat mecanicu ca sunt ok).

Zgomotul se aude doar cand am geamurile lasate jos, si trec pe strazi mai inguste. Am impresia ca se aude mai tare cand iau o curba larga dreapta si tin volanul putin virat.

In mers, la relanti parca nu se aude la fel de tare - si doar pe denivelari, imi da impresia ca e de la telescoape, dar cum incep sa accelerez, si schimb putin directia ca sa ocolesc gropi/denivelari, iar se aude mai intens.

Acuma seara, cand am urcat incet pe o bordura, am ascultat mai atent, si la acceleratie se auzea zgomotul. M-am gandit sa nu fie cumva de la placute fiindca pusesem frana inainte sa urc pe bordura si iar am dat inapoi ca sa reproduc sunetul, inevitabil folosind tot frana dupa ce am coborat de pe bordura. In marsarier nu se aude.

Acum ce suspectez eu:

- rola distributie (am schimbat-o acum 8000 de km -Conti cu role INA made in Germany + pompa de apa Febi parca, desigilata in fata mea.) masina sta in soare destul de mult, sa se fi dilatat mai mult cureaua, sau sa se fi "uscat" vreo rola?

-bucse bara stablizatoare, desi in cazul asta sunetul ar trebui sa se auda la fel indiferent daca motorul e in sarcina sau nu - zic eu, nu sunt expert

-rola/curea/intinzator transmisie/fulie alternator sau compresor AC - aici vreau sa intreb - turatia rolelor transmisiei / alternator/ compresor AC se modifica odata cu turatia motorului? in cazul asta, de acolo e cel mai probabil sa am problema zic eu.

- burduf planetara fara vaselina - se poate?

- vreun rulment la roata?

Va multumesc pentru ca ati avut rabdare sa citi postul meu ( probabil cel mai lung din istoria forumuli) :Driver:

Astept cu drag oricare din sugestiile/confirmarile voastre.

Modificat de Sergiu_D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul de care te plangi ca il face cand accelerezi mai ales cand masina e in sarcina il am si eu si am fost la un mecanic care a constatat ca e rolele de la cureaua de la accesorii in concluzie trebuie schimbate.Si a mea face ca totii draqii cand e in sarcina si accelerez drept pentru care am hotarat sa o trag pe dreapta pana o rezolv.Eu din problema care sustii ca o ai Sergiu_D parerea mea e ca este ceva de la o rola de la distributie ca asa face si a mea.Bafta :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand zici curea de accesorii, te referi la cureaua de transmisie nu? implicit rolele pe care ruleaza - de unde vine zgomotul la tine. Distributia este altceva, iar daca la mine vine de acolo zgomotul, am motive serioase sa ma ingrijorez, viindca daca se blocheaza vreuna din rolele distributiei, mi se da motorul "peste cap". Totusi sper sa nu fie de la distrbutie, ci de la transmisie, sau bucsele de la bara stabilizatoare.

Azi am ascultat mai atent, si parca face doar pe denivelari, la gropi mai mari nu se aude. Pe denivelari cand accelerez, parca intra in rezonanta cu motorul cumva. Sunetul acela de scartait metalic nu este tocmai ciclic- constant, e cumva intrerupt, in functie de denivelarile drumului. Din aceasta cauza ma gandesc si la vre-una din planetare sau un rulment, insa cel mai sigura careva din bucse de pe fata. Mentionez ca am schimbat recent bucsele brat punte spate cu bucse originale de la reprezentanta.

Astept in continuare raspunsurile voastre. Multumesc.

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

Modificat de Marius
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,stiu ca fsi urile sint mai zgomotoase,decit celelante benzinare,dar de ceva timp,am un zgomot,care il simt jos prin dreptul pedalelor,zgomot de motor de avion,nu mereu,are perioade dar f rare cind nu se aude,acel zgomot seamana mai degraba cu zgomotul vechilkor masini Roman Diesel,nu am sch distributie desi am 105000km,bucse bare rulmenti,nu am sch niciodata....acuma va intreb care ar fi motivele pentru care am acel zgomot?Stiu ca sint multe dar citeva mai imp[ortante care ar fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa un schimb de flanse amortizor si rulmenti fata am sesizat ca atunci cand accelerez mai puternic sau atunci cand folosesc frana de motor ,se aude un huruit puternic.Intrebarea mea e daca e doar o intamplare (chestii de care am tot avut parte) sau (ceea ce nu cred)are vreo legatura cu piesele schimbate ,eventual vreun montaj prost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti.

Am si eu o problema de care nu sunt sigur.

Am schimbat toate telescoapele la masinuta mea, bucsele pe punte spate, pe fata toata bucsele si pivotii + bieletele antiruliu si de directie si dupa toate astea sunt foarte multumit de masina. Problema vine din spatele masinii, mai precist in dreapta spate.

Se aude o bataie usoara undeva (cred), mai sus. Se poate ca aceasta bataie sa vina de la acei suporti de aluminiu in care se prind telescoapele in partea de sus. Am inteles ca acesti suporti au o bucsa in interior.... Aceasta bataie se aude numai la drum denivelat, chiar si pe pietris si nu se aude deloc pe drum asfaltat drept sau usor denivelat.

Totodata arcul am inteles ca nu bate de fel, iar aseara am dat telescopul jos si acel suport din aluminiu si pare sa bata sau sa aibe joc.

Schema:

suport.png

Poza suport:

suport2.png

Este posibil ca la sarcina (fiind montat) sa aibe joc acolo ?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!